آموزش چرخه‌گیری حرفه‌ای – طنز

0
902

آموزش چرخه‌گیری حرفه‌ای – طنز

موسا ظفر

چرخه‌گیری ظاهراً خیلی ساده به نظر می‌رسد و هر کس ذاتاً خودش را مستعد این کار می‌داند، اما تجربه نشان داده است که چرخه‌گیری اگر به صورت حرفه‌ای انجام نشود، به جای فایده، تاوان می‌رساند. دانشگا‌ه‌های جهان با درک اهمیت این موضوع، کورس‌های دراز‌مدت و کوتاه‌مدت چرخه‌گیری را راه‌اندازی کرده‌اند و هر‌ساله پول‌های هنگفتی را از این راه به جیب می‌زنند.

از آن‌جا که به دست آوردن بورسیه در رشته چرخه‌گیری آسان نیست و اکثر هموطنان ما توان پرداخت فیس‌های بلند در دانشگاه‌های بین‌المللی را ندارند، ما تصمیم گرفته‌ایم یک کورس از راه ‌دور چرخه‌گیری را برای وطن‌داران نیازمند تدارک ببینیم تا مشکل دوستان نیازمند رفع شود.

مرحله اول: در گام نخست فتیله شخصیت و غرور خود را کمی پایین بکشید. یک مقدار جریحه بخرید و هر نیم ساعت بعد به احساسات خود بمالید تا احساسات شما حساسیت خود با جریحه را از دست بدهد. لبخند زورکی را تمرین کنید.

این مرحله شبیه گرم‌کاری است. در این مرحله شما فقط برای چرخه‌گیری آماده می‌شوید. خود چرخه‌گیری را انجام نمی‌دهید، زیرا ممکن است افگار شوید. هر وقت که با خود گفتید: «چرخه‌گیری عیب ندارد؛ دیگران می‌کنند، من هم می‌کنم» بدانید که بدن و ذهن شما گرم آمده است و برای رفتن به مرحله دوم آماده‌اید.

مرحله دوم: در این مرحله یک متر رخت نرم می‌خرید و هر صبح بوت خود را پاک می‌کنید. اگر پایه دارید، آن را نیز پاک ‌کنید. پس از پاک‌کاری، کم‌کم خود را به پایه آویزان ‌کنید تا شانه‌های‌تان قوی شود.

این مرحله، مرحله تمرین و بدن‌سازی است. سعی کنید اندازه درست پایه‌گیری را پیدا کنید. بعضی پایه‌ها ظرفیت ندارند و اگر کمی محکم گرفته شود، مثل پایه‌های برق دشت ‌ارچی کنده می‌شود. چنین کاری به زنده‌گی حرفه‌ای یا Career شما نقطه پایان می‌گذارد و برای ابد به احمد‌ضیا تبدیل می‌شوید.

مرحله سوم: اکنون بدن شما گرم شده است و تمرین خوبی هم انجام داده‌اید. هرچند آماده‌گی دارید، اما مثل یک شناگر نویاد فقط از بغل‌بغل حوض پیش بروید. شاید پس از چند دقیقه نفس شما بگیرد، عضله شما قفل شود و نیاز به دست‌گیره پیدا کنید تا نفسی تازه کنید.

اکنون نوبتش است که ده-دوازده چپن، چند عدد لنگی، بیست-سی بسته گل‌ پلاستیکی و چند جعبه شیرینی بخرید. منتظر باشید و ببینید چه کسی به پست دولتی مقرر می‌شود. تا خبر به چشم شما رسید، یک چپن و یک بسته گل بگیرید و سر از پا ناشناخته به دفترش بروید و پست جدیدش را تبریک بگویید. سپس عکس بگیرید و آن را با یک متن قشنگ و خوش‌خوان در فیس‌بوک بگذارید. اگر این کار را بدون درد سر و گمشو‌گمشو انجام دادید، بدانید که تا این‌جا موفقانه پیش رفته‌اید.

مرحله چهارم: اکنون به مرحله حساسی وارد شده‌اید. احتمال زیادی وجود دارد که یکی از مقامات شما را به عنوان مشاور استخدام کند. لطفاً عنوان پست را جدی نگیرید. در قرارداد عنوان پست شما هرچه نوشته شده است، مهم نیست. کار اصلی شما، چرخه‌گیری است.

هر صبح که به دفتر می‌آیید، آن یک متر رخت را با خود بیاورید و دفتر مقام را پاک کنید. اگر مقام اجازه داد، به سایه‌اش آویزان شوید. در فیس‌بوک ازش تعریف و تمجید کنید، دشمنانش را دشنام دهید، برایش میوه پوست کنید، چتر بگیرید. دستمال کاغذی بدهید که عرق مبارک خود را پاک کند. اگر مقام از خدمات شما راضی بود و خوشش آمد، به مرحله پنجم می‌روید.

مرحله نهایی: رسیدن به این مرحله خیلی سخت است. هر مقام فقط دو یا سه نفر چرخه‌گیر خودمانی دارد. اگر به مرحله نهایی رسیده‌اید، قدر خودتان را بدانید. بهتر است همین حالا رابطه خود با انسان و انسانیت را قطع کنید. ممکن است کرونا بگیرد و افغانستان از استعداد شما محروم شود.

در این مرحله طوری وانمود کنید انگار شما با مقام یکی شده‌اید. اگر خشویش فوت کرد، زارزار گریه کنید. اگر مقام مریض شد، شما به جایش تب و سرفه کنید. همین که از جایش بلند شد، به خاله دفتر بگویید که تشناب را گردگیری کند و آب بکشد. عکس پسر کوچک مقام را در صفحه مبایل و کامپیوتر خود نصب کنید. اگر به خانه شما کودکی به دنیا می‌آید، از مقام بپرسید که اسمش چه باشد و همان را انتخاب کنید. سایز جوراب، کمر، گردن، بوت و شانه‌های مقام را باید حفظ کنید، زیرا مقام گاهی برای خرید می‌رود و یادش می‌رود بوت شماره چند بخرد. شما باید به دکان‌دار بگویید: «هشت‌ونیمِ نوک باریک».

اگر این آموزش پنج مرحله‌ای را با موفقیت پشت سر گذاشتید، بدانید و آگاه باشید که در افغانستان گرسنه نمی‌مانید. همیشه یکی هست که به شما نیاز دارد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here