فارسی ترامپ: طالبان از حضور ما در افغانستان “دالر” بدست می آورد

ترامپ: طالبان از حضور ما در افغانستان “دالر” بدست می آورد

0
806

ترامپ: طالبان از حضور ما در افغانستان “دالر” بدست می آورد

نوشته شده توسط فاطمه هاشم / در بخش افغانستانصلح و امنیت / به تاریخ سه‌شنبه, 19 مه 2020 09:01 ق.ظ / ۰ تبصره / 51 بازدید

دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا گفته است که طالبان در مورد خروج نیروهایی امریکایی از افغانستان دیدگاه مختلف دارند و آنان از حضور ما دالر به دست می‌آرند.

رییس جمهور امریک در یک توییت گفته است: “وال استریت ژورنال می‌گوید که عملکرد ‘بی‌فکرانه’ مرا در افغانستان نمی‌خواهد. لطفا کسی به آنان توضیح داده می‌تواند که ما ۱۹ سال است در آنجا (افغانستان) هستیم و حال که شمار سربازان ما در آنجا بسیار کاهش یافته است، به مشکل می‌توان این را بی‌فکرانه پنداشت”.

در سرمقالۀ وال استریت ژورنال نشر شد بود که طالبان می‌دانند رییس جمهور ترمپ “مایل” است تا پیش از روز انتخابات ریاست جمهوری امریکا – سوم نومبر ۲۰۲۰ – نظامیان امریکایی را از افغانستان بیرون و “پیروزی دپلوماتیک” خود را اعلام کند و طالبان با درک این وضعیت در آروزی آن اند تا آقای ترمپ “کار بی‌فکرانه‌ای” را انجام دهد.

وی در همچنان گفت: “در کنار آن، طالبان در مورد خروج ما (از افغانستان) دیدگاه مختلط دارند. آنان از حضور ما دالر به دست می‌آرند. جز در ابتدای (جنگ در افغانستان) ما واقعاً هرگز برای پیروزی (در آن کشور) نجنگیده‌ایم. ما بیشتر مثل نیروی پولیس بوده ایم تا اینکه قدرت نظامی باشیم، آنگونه که استیم، به ویژه اکنون که در حال احیای مجدد (افغانستان) استیم. نه، من بی‌فکرانه عمل نمی‌کنم”.

براساس توافق‌نامه‌ی صلح که امریکا و گروه طالبان به امضا رسید، قرار است نیروهای امریکایی افغانستان را در ظرف ۱۴ ماه ترک کنند.

بر اساس این توافقنامه، امریکا باید شمار نظامیان خود را در افغانستان به ۸۶۰۰ نفر کاهش دهد و متناسباً قوای ناتو نیز در افغانستان کاهش یابد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here