شیوع ویروس جدید کرونا در جهان به “نفرت و نژادپرستی” دامن زده است.

0
980

هشدار دبیرکل سازمان ملل درباره ‘موج نفرت و نژادپرستی با شیوع کرونا’

گوترشحق نشر عکسREUTERS
Image captionدبیرکل سازمان ملل با فاصله‌گذاری وظایفش را انجام می‌دهد

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، هشدار داده که شیوع ویروس جدید کرونا در جهان به “نفرت و نژادپرستی” دامن زده است.

آقای گوترش گفت حملات مرتبط با کرونا و برآمده از تعصب نژادی و مذهبی در حالی در اینترنت و در خیابان‌ها رخ می‌دهد که جهان برای مواجهه با کرونا به “همبستگی” نیاز دارد.

او با اشاره به تئوری‌های توطئه گفت: “کووید ۱۹ اهمیتی نمی‌دهد که ما که هستیم، کجا هستیم، چه اعتقادی داریم یا هر تمایز دیگری که با هم داریم. هر ذره ممکن از همبستگی برای مواجهه مشترک با آن برایمان ضروری است.”

دبیر کل سازمان ملل در مورد نفرت پراکنی در سایه بحران کرونا هشدار داد

با همه‌گیری کووید ۱۹ در جهان موارد متعددی از حملات فیزیکی به اشخاص آسیایی‌تبار در کشورهای دیگر گزارش شده و همچنین برخی از رهبران جهان با گمانه‌زنی درباره تئوری‌های توطئه با سلب مسئولیت از خود برای تاخیر در اقدام برای مهار کرونا، دیگر دولت‌ها را متهم کرده‌اند.

علاوه بر این در دوران همه‌گیری کرونا خشونت خانگی علیه زنان افزایش یافته و آزادی مطبوعات در کشورهای مختلف بیشتر محدود شده است.

آقای گوترش گفت جهان برای مواجهه با کرونا به همبستگی نیاز دارد “با این حال این همه‌گیری به یک سونامی نفرت، نژادپرستی، سرزنش دیگران و دامن زدن به ترس منجر شده است.”

او گفت: “احساسات ضدخارجی‌ها در اینترنت و در خیابان تشدید شده. تئوری‌های توطئه یهودی‌ستیزانه پخش شده و حملاتی در ارتباط با کووید۱۹ علیه مسلمانان رخ داده است. مهاجران و پناهندگان را به عنوان منبع ویروس بدنام کرده‌اند و دسترسی‌شان به خدمات درمانی محدود شده است.”

دبیرکل سازمان ملل همچنین از بی‌اهمیت قلمداد کردن جان سالمندان انتقاد کرد و گفت این توهین‌آمیز است که بگوییم آنها که همزمان بیشتر در معرض آسیب هستند کسانی هستند که راحت‌تر می‌شود از جانشان صرف‌نظر کرد.

او خواهان همبستگی رهبران جهان و اقداماتی چون بالا بردن سواد دیجیتال شهروندان شد و از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی خواست به وظایف حقوق بشری خود عمل کنند.

آقای گوترش گفت: “ما باید همین حالا برای ایمن شدن جوامعمان در برابر ویروس نفرت اقدام کنیم.”

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here