شورای امنیت خواستار آتش بس سه ماهه در همه منازعات در جهان می شود

0
790

شورای امنیت خواستار آتش بس سه ماهه در همه منازعات در جهان می شود

شورای امنیت سازمان ملل متحد در نظر دارد به عنوان بخشی از تلاش های جهانی در مبارزه علیه ویروس کرونا، خواستار «توقف بشردوستانه» منازعات برای دست کم سه ماه گردد. در این رابطه پیش نویس یک قطعنامه آماده شده است.

    
UN-Sicherheitsrat in New York (picture-alliance/J. Schwenkenbecher)

شورای امنیت سازمان ملل متحد برقراری آتش بس را برای عرضه خدمات بشری و مبارزه با ویروس کرونا در بسیاری از کشورهای جهان به ویژه افغانستان یک نیاز اساسی می داند. پیش نویس قطعنامه ای که در این رابطه تهیه شده به دسترس خبرگزاری فرانسه قرار گرفته است.

در پیش نویس ابتدایی که توسط فرانسه و تونس تهیه شده بود، تنها توقف یک ماهه منازعات، ختم همه خصومت ها در کشورهای مربوطه و افزایش همکاری های مشترک بین المللی برای مبارزه علیه ویروس کرونا تقاضا شده بود.

اما در پیش نویس جدید که روز دوشنبه این هفته ارائه شده است، از همه طرف های منازعات مسحانه تقاضا شده است که دست کم برای ۹۰ روز به دلایل بشردوستانه خشونت ها را توقف دهند.

در پیش نویس این قطعنامه آمده است که «توقف جنگ زمینه عرضه دوامدر کمک های بشردوستانه و ارائه خدمات توسط سازمان های مددرسان را فراهم و ممکن می سازد.»

تا کنون مشخص نیست این پیش نویس چه زمانی به رای گیری گذاشته می شود، زیرا نقش سازمان صحی جهان در این قطعنامه واضح نشده است.

ایالات متحده امریکا به عنوان عضو دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد که حق ویتو نیز دارد، اخیراً از عملکرد سازمان صحی جهان در در بحران کرونا شدیداً انتقاد کرده است.

انتونیو گوتریش، دبیرکل سازمان ملل متحد به تاریخ ۲۳ مارچ با یک فراخوان در نیویارک از همه طرف های درگیر خواستار برقراری فوری آتش بس شد.

UN-Sicherheitsrat in New York (picture-alliance/dpa/M. Elias)عکس از آرشیف: شورای امنیت سازمان ملل متحد

پیش نویس قطعنامه جدید فقط کشورهایی را که از سوی شورای امنیت کنترول و نظارت می شوند، به شمول افغانسان، سوریه، یمن، مالی، جمهوری افریقای مرکزی، لیبیا، کلمبیا و سودان، در بر می گیرد.

پس از فراخوان دبیر کل سازمان ملل متحد، خشونت ها در برخی جاها کاهش یافت. اما با گذشت بیش از یک ماه از این فراخوان، خشونت ها در شماری از کشورها از جمله لیبیا، یمن و سودان جنوبی دوباره شدت گرفته اند.

گروه مسلح موسوم به «ارتش آزادیبخش ملی» در کولمبیا تنها گروه مسلح فعال در این کشور نیز روز دوشنبه اعلام کرد که ممکن عملیات های نظامی اش را به روز اول ماه می دوباره از سر گیرد.

سازمان ملل متحد به روز ۲۵ ماه مارچ «برنامه بشردوستانه» کمک رسانی به کشورهای مواجه با خطر جدی شیوع ویروس کرونا را اعلام کرد و خواستار دو میلیارد دالر کمک شد. به نقل از مقام ها پس از گذشت حدود یک ماه این سازمان تنها یک میلیارد دالر کمک دریافت کرده است.

بر بنیاد برآوردهای تازه سازمان ملل متحد، برای افراد در معرض خطر و کسانی که در نتیجه شیوع این بیماری شغل شان را از دست داده اند و درآمد ندارند، بیش از۹۰ میلیارد دالر پول نیاز است. بر بنیاد معلومات این سازمان دو سوم این پول را بانک جهانی و صندوق بین المللی پول می پردازند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here