در ازبکستان با کرونا چه می‌کنند؟

0
858

در ازبکستان با کرونا چه می‌کنند؟

  • 29 آوریل 2020 – 10 اردیبهشت 1399
bbc

تا روز چهارشنبه، ۲۹ آوریل، ۱۹۵۵ نفر در ازبکستان، بزرگترین جمهوری شوروی سابق در آسیای میانه، به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده و تا حالا ۱۰۰۵ تن آنها بهبود یافته‌اند. کرونا تا حالا جان ۸ نفر را در ازبکستان گرفته.

حکومت ازبکستان برای پیشگیری از گسترش این بیماری سرایت‌کننده چند تصمیم به موقع اتخاذ کرد.

یکی از این تدابیر اعلام قرنطینه در ازبکستان چند روز پیش از فرا رسیدن جشن نوروز بود.

بر اساس این تصمیم، از روز ۱۵ مارس همه مؤسسه‌های آموزشی، یعنی کودکستانها، مدارس، هنرستانها و دانشگاهها بسته شدند. اکنون نزدیک یک و نیم ماه می‌شود که دانش‌آموزان و دانشجویان با استفاده از اینترنت از راه دور آموزش می‌بینند.

با هدف پیشگیری از ابتلا به این ویروس هر نفری که از خانه‌اش بیرون می‌رود، باید ماسک داشته باشد و فاصله اجتماعی را رعایت کند.

bbc

بر اساس تصمیم دولت ازبکستان، تمام تجمعات، جلسه‌ها، عروسیها، نشستهای دوستانه در چایخانه‌ها و دیدارهای دسته‌جمعی سر کوچه و خیابانها منع شده است.

در خیابانها خودروهای شخصی اصلاً حرکت نمی‌کنند. تنها خودروهایی دیده می‌شوند که مجوز ویژه دارند.

دولت همه اداره‌ها و مؤسسه هایی را که فعالیتشان چندان ضروری نیستند، تعطیل کرده. اما مؤسساتی که به مردم خدمات ضروری ارائه می‌کنند، همچنان به فعالیت ادامه‌ می‌دهند.

فعالیت همه چاپخانه‌های کشور متوقف شده، روزنامه‌های ناحیه‌ها، شهرها، ولایتها و حتی جمهوری تعطیل شده‌اند.

روند ورود و خروج مردم میان شهر و ناحیه‌ها زیر نظارت قطعی گرفته شده است. مردم مثل گذشته، نمی‌توانند آزادانه، هر وقتی که دلشان خواست، از یک محل به محل دیگر و یا از یک منطقه به منطقه دیگر سفر کنند.

این همه سختگیری‌ها به خاطر مهار هر چه زودتر این بیماری در ازبکستان است.

امروزها در مناطقی از کشور که ویروس کرونا تا حالا به آن جا نرسیده، مقررات قرنطینه ساده تر می‌شود. یعنی به کارخانه و مؤسسات اجازه ازسرگیری فعالیت داده شده و همه فروشگاه‌ها دوباره به کار شروع می‌کنند.

bbc

باید یادآور شد که در دوره قرنطینه تنها فروشگاه‌های مواد غذایی حق فعالیت داشتند.

یک خبر خرسندی‌‌بخش آن است که ۲۱ آوریل تعداد افراد بهبودیافته نسبت به تعداد سرایت دیده در ازبکستان بیشتر شد. یعنی در این روز ۵۱ مورد تازه ابتلا به کرونا ثبت شد و ۹۶ نفر بهبود یافتند.

اگر این روند ادامه‌ پیدا کنند، ممکن است مقررات قرنطینه باز هم عادی تر شود.

در سمرقند چه خبر؟

سمرقند یکی از شهرهای قدیمه و گردشگری آسیای میانه است. اما ویروس کرونا این شهر را از مهمانان و گردشگران خالی کرده است.

البته ناگفته نماند که بعد از کمی سبک شدن قاعده‌های قرنطینه، در خیابانهای شهر افرادی دیده می‌شوند.

بعد از بسته شدن مرزها، قطع حرکت قطارها و لغو پروازها بعضی مهمانان و گردشگران شاید در این شهر ماندگار شده‌اند. اما آنها ناچار در خانه‌های اجاره‌ای خود و یا مهمانسراها به سر می‌برند و حال و هوای سیر و گشت در شهر را شاید ندارند.

این روزها زیارتگاه‌ها، اماکن گردشگری و موضع‌های تاریخی بازدیدکننده‌ای ندارند.

حکومت ازبکستان همه شرکتها و مؤسساتی را که به سیاحان و گردشگران خدمت می‌رسانند، تا پایان بحران کرونا از پرداخت همه گونه مالیات معاف کرده است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here