مقام ‘متهم به همکاری با طالبان’ فرمانده پلیس غزنی شد

0
941

مقام ‘متهم به همکاری با طالبان’ فرمانده پلیس غزنی شد

  • 1 ساعت پیش
افغانستانحق نشر عکسAFP
Image captionنشر این خبر واکنش‌های زیادی را در پی‌داشت

گماشته شدن خلیل انداربی به عنوان فرمانده جدید پلیس غزنی در جنوب افغانستان خبرساز شد.

او در سال ۱۳۹۵ زمانی که فرمانده پلیس میدان وردک بود، رسما متهم شده بود خودرو خود را در اختیار یک مقام نظامی طالبان در بغلان قرارداده است. آقای انداربی اما دوسال بعد از آن از سوی دادگاه تجدید نظر حکم برائت گرفت.

احمد خان سیرت، سخنگوی پلیس غزنی با تایید معرفی شدن آقای اندرابی به عنوان فرمانده پلیس این ولایت، به بی‌بی‌سی گفت که براساس پیشنهاد وزیر داخله/کشور و تایید رئیس جمهوری، آقای اندرابی به این سمت گماشته شده است.

او گفت که اولویت کاری آقای اندرابی تامین امنیت، مبارزه با جرایم جنایی، قاچاقچیان و فساد اداری است.

افغانستانحق نشر عکسAFP
Image captionنشر این خبر واکنش‌های زیادی را در پی‌داشت

اتهام آقای انداربی چه بود؟

در تیر/سرطان سال ۱۳۹۵ عبدالستار بارز، والی وقت بغلان اعلام کرد که نیروهای امنیتی، قاری ظاهر، یکی از مسئولان نظامی گروه طالبان را در حالی بازداشت کردند که با خودرویی مربوط به آقای خلیل اندرابی که در آن زمان فرمانده پلیس میدان وردک بود، به کابل برده داده می‌شد.

محمد صفدر محسنی، رئیس شورای ولایتی بغلان در آن زمان به بی‌بی‌سی گفت که این فرمانده طالبان “مسئول تمام جنایاتی است که در ولایت بغلان در سال اخیر انجام شده‌است”.

آقای محسنی مدعی شد:”اشخاصی که در داخل نظام است و با تروریست و طالب همکار هستند، این افراد با موتر(خودرو) وزارت داخله(کشور) که بر روی آن نوشته شده پلیس میدان وردک، می‌خواست که قاری ظاهر را به مرکز و بعد به جای نامعلوم منتقل کند که توسط امنیت ملی افغانستان بازداشت شد.”

بعد از آن دفتر ریاست جمهوری افغانستان تایید کرد که پرونده خلیل اندرابی به دادستانی فرستاده شده است.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل افغانستان امروز (سه شنبه، ۲۶ فروردین/ حمل) به بی‌بی‌سی گفت که آقای اندرابی در ماه عقرب/آبان سال ۱۳۹۶ به اتهام “سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌ای” از طرف محمکه عدلی و قضای مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری محکوم به زندان شده بود.

او افزود که در سنبله/ شهریور ۱۳۹۷اما پس از بررسی دادگاه تجدید نظر/استیناف آقای اندرابی برائت حاصل کرد و این حکم توسط دادگاه عالی نیز تایید شد.

آقای رسولی گفت که پرونده دیگر او به اتهام “سوء استفاده از صلاحیت وظیفه‌ای” اکنون در مرکز عدلی و قضایی زیرکار است که به منظور وضاحت بیشتر و “گرفتن نظر افراد خبره”، این پرونده به نهادهای امنیتی ارجاع شده تا دادستان با توجه به این نظرها درباره تصمیم بگیرد.

قاری ظاهر کی بود؟

به گفته والی وقت بغلان و وزارت داخله افغانستان قاری ظاهر، از افراد کلیدی و مسئول نظامی گروه طالبان در ولایت بغلان بوده که در عملیات نیروهای امنیتی افغانستان در منطقه “چشمه شیر” بغلان زخمی شده‌ بود.

این فرمانده بعد از آن که زخمی شد، به گفته آقای محسنی توسط افرادی که یونیفورم پلیس داشتند به کابل منتقل می‌شد.

وزارت داخله در آن زمان تایید کرده بود، قاری ظاهر هنگامی که می‌خواست برای درمان به کابل منتقل شود، توسط پلیس در ولسوالی دوشی ولایت بغلان بازداشت شد.

وزارت داخله از قاری ظاهر بعنوان طراح و سازمانده “حملات تروریستی” در ولایت بغلان یاد کرده بود.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here