دانا روهرا باکر: کرزی چون زلمی خلیلزاد می خواهد گروه قومی اش بر تاجیک ها، تورکمن ها، (

0
1082

دانا روهرا باکر: کرزی چون زلمی خلیلزاد می خواهد گروه قومی اش بر تاجیک ها، تورکمن ها، (…)

دانا روهرا باکر: کرزی چون زلمی خلیلزاد می خواهد گروه قومی اش بر تاجیک ها، تورکمن ها، اوزبیک ها و هزاره ها سلطه داشته باشد

کابل پرس

چهار شنبه 23 می 2012

زمان خواندن: 3 دقیقه (تعداد واژه ها: 941)

کابل پرس: درگیری لفظی کرزی و دانا روهرا باکر عضو ارشد کنگرس آمریکا بالا گرفته است. چندی پیش این عضو کنگرس آمریکا قصد سفر به افغانستان را داشت تا با برخی از چهره های غیر پشتون مجاهدین که جبهه ای موسوم به جبهه ی ملی ساخته اند، درباره غیر متمرکز سازی قدرت در افغانستان نشستی مشترک داشته باشد. در پاسخ حامد کرزی شخصا با هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا تماس برقرار کرده و تصمیم خود را برای عدم اجازه ورود دانا روهرا باکر به خاک افغانستان اعلام کرد. دانا روهرا باکر از سفر به افغانستان باز ماند. او دو روز پیش از برگزاری کنفرانس شیکاگو در نامه ای به وزیر امور خارجه آمریکا از وی خواسته بود که بلافاصله رهبران غیر پشتون را به کنفرانس شیکاگو دعوت کند. او در نامه ی خود نوشته بود که صلح در افغانستان بدون مشارکت تمام اقوام افغانستان ممکن نیست.

در حاشیه کنفرانس شیکاگو، شبکه تلویزیونی سی ان ان مصاحبه ای با حامد کرزی داشت و از او پرسیده شد که چرا عضو کنگرس آمریکا که بصورت دموکراتیک انتخاب شده را به افغانستان راه نداده است. کرزی در جواب خبرنگار سی ان ان گفت که عضو کنگرس که بصورت دموکراتیک انتخاب شده نباید درباره تفرقه قومی در افغانستان سخن بگوید…او نباید چنین بی احترامانه درباره مردم افغانستان و یا اقوام مختلف سخن بگوید. اگر یک افغان از افغانستان چنین کند شما در آمریکا چگونه واکنش نشان می دهید؟ کرزی می گوید دانا روهرا باکر را به افغانستان راه نخواهد داد. مگر اینکه موضعش را تغییر داده به مردم و قانون اساسی افغانستان احترام بگذارد. هیچ خارجی نمی تواند در جایی از کشوری بخواهد که قانون اساسی خود را تغییر دهد. آيا ما از آمریکا خواسته ایم که قانون اساسی خود را تغییر دهد؟ کرزی می گوید که ازادی بیان را قبول دارد اما در سطح هر کشور. ما آزادی بیان در افغانستان داریم و او (دانا روهرا باکر) آزادی بیان در آمریکا دارد. اگر یک وکیل پارلمان افغانستان بگوید آمریکا به پنج قسمت تقسیم شود قبول می کنید؟

در مقابل اظهارات کرزی، دانا روهرا باکر در نامه ای خبری که به کابل پرس نیز ارسال شده می گوید او از کرزی و هیچ رهبر فاسد دیگر پوزش نمی خواهد. افغانستان به دلیل بی کفایتی کرزی و حلقه ی وی در حال شکست است. دانا روهرا باکر می گوید وقتی کرزی می گوید که نفرت دارد از اینکه یک خارجی درباره اصلاح قانون اساسی افغانستان سخن بگوید، باید به او یاداوری کرد که این قانون اساسی توسط خارجی ها نوشته شده است. کرزی این قانون اساسی را از آن جهت بسیار دوست دارد که توسط یک پشتون آمریکایی زلمی خلیل زاد پیش نویس شده و او همچون کرزی معتقد است که گروه قومی اش باید بر تاجیک ها، تورکمن ها، اوزبیک ها و هزاره ها سلطه داشته باشد.

دانا روهرا باکر می گوید ساختار کنونی قانونی اساسی اجازه داده که کرزی و خانواده اش از پول کمک آمریکا غنی شود و او به من اجازه نداده تا به افغانستان بیایم چون می داند که تحقیقاتی را درباره دزدی وی از پول آمریکا برای مبارزه با تروریزم و کمک به مردم افغانستان پیش می برد.

پیشتر دانا روهرا باکر در نامه ای به دفتر حسابرسی دولت آمریکا، خواستار تحقیق درباره اختلاس و دزدی حامد کرزی و خانواده اش از کمک های مالی آمریکا به افغانستان شده بود. او در نامه ای به دفتر حسابرسی دولت آمریکا که کاپی آن به کابل پرس ارسال شده، با اشاره به درخواست حکومت باراک اوباما برای کمک دو و نیم میلیارد دالری به افغانستان در بودجه سال 2013 اين کشور، خواستار شفافیت در مورد شده و گفته که اتهامات زیادی در رسانه ها و اسناد افشا شده ویکی لیکس درباره خانواده حامد کرزی و دست داشتن آنان در اختلاس منتشر شده است.
او می گوید اکنون زمان آنان است تا اطمینان بیابیم چقدر حکومت کابل دغل باز بوده و چقدر پول در آنجا ما به هدر داده ایم. در نامه ی خبری که از دفتر آقای دانا روهرا باکر همراه با نامه ارسال شده، برای مثال آمده که برادر حامد کرزی، محمود کرزی قرض های بی بهره دریافت کرده تا از کابل بانک سهام بخرد. کابل بانک مرکز رسوایی های مالی، اختلاس گسترده و فساد سیاسی با دستکاری معاملات بودجه پروژه های آمریکا و نیروهای ائتلاف می باشد.
پس از رسوایی مالی کابل بانک، مقامات قضایی افغانستان در یک زد و بند مشکوک، محمود کرزی متهم اصلی رسوایی مالی را آسوده گذاشته اند تا با دست بازتری به فساد ادامه دهد.

چندی پیش دانا روهرا باکر در گفتگویی اختصاصی به کابل پرس گفته بود که تیم کرزی توسط آی. اس. آی اداره می شود و از گفتگوی فراگیر درباره فدرالیسم هراس دارد!

دانا روهرا باکر می گوید افغانستان نباید تجزیه شود اما باید سطوح مدیریتی مختلف همچون آمریکا در آن بوجود آید که مردم در مناطق خود قدرت تصمیم گیری داشته باشند و نه اینکه کابل همه تصمیم ها را اتخاد کند. او می گوید که در جریان است که موضوع فدرالیسم در میان مردم افغانستان راه یافته و به نظر او افغانستان فدرال بهتر است که مردم در محلات، پولیس، اداره مکتب و…اداره ولایت را خود بر عهده داشته باشند و کابل به مسایل کلی تر بپردازد

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here