حمله به عبادت‌گاه سیک‌ها در کابل ۲۵ کشته برجای گذاشت

0
962

حمله به عبادت‌گاه سیک‌ها در کابل ۲۵ کشته برجای گذاشت

۸صبح، کابل: حمله به درمسال «گورو هری‌رای صاحب» شهروندان سیک‌ در شوربازار شهر کابل، پس از نزدیک به هفت ساعت درگیری پایان یافت. وزارت امور داخله در پایان این حمله اعلام کرد که ۲۵ نفر از غیرنظامیان در این حمله کشته شده‌اند و هشت نفر دیگر زخم برداشته‌اند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله، می‌گوید که این حمله توسط یک «مهاجم تروریست» انجام شده است.

این حمله ساعت ۷:۴۵ دقیقه صبح روز چهارشنبه به درمسال سیک‌ها در شوربازار در مرکز شهر کابل، هنگامی آغاز شد که دها شهروند سیک در آن مصروف عبادت بودند.

سخنگوی وزارت امور داخله گفته است که قطعات خاص پولیس پس از رسیدن به ساحه، ۸۰  نفر از غیرنظامیان را که شامل زنان، کودکان و مردان بودند و در درمسال گیرمانده بودند، نجات داده‌اند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که گروه داعش مسوولیت این حمله را بر عهده گرفته است.

گروه طالبان دست داشتن در این حمله را رد کرده است.

یک منبع در امنیت ملی کشور می‌گوید که حمله امروز چهارشنبه، ششم حمل، به درمسال سیک‌ها در شهر کابل کار شبکه حقانی است.

طبق معلومات این منبع، شبکه حقانی در نخست تصمیم داشت تا سفارت هند و یا کنسولگری این کشور در کابل را هدف حمله قرار دهد، اما موفق به این کار نشد.

هدف اصلی این شبکه آسیب زدن به تأسیسات هندی در افغانستان در پی خشونت‌های اخیر بین مسلمانان و هندوها در هند بوده است.

منبع افزود که مهاجمان وابسته به شبکه حقانی پس از آن‌که نتوانستند به این هدف نایل شوند، تصمیم گرفتند تا درمسال «گورو هری‌رای صاحب» در شوربازار شهر کابل را هدف حمله قرار دهند.

این حمله با واکنش‌های گسترده ملی و بین‌المللی روبه‌رو شده است. امریکا، هند، پاکستان، بریتانیا و چند کشور دیگر آن را محکوم کرده‌اند.

اقلیت هندوها و سیک‌های افغانستان پیش از این هدف نیز حمله‌های «تروریستی»  قرار گرفته‌ است. حدود دو سال پیش یک حمله انتحاری در ننگرهار جان نزدیک به ۲۰ سیک و اهل هنود کشور را گرفت.

سازمان عفو بین‌الملل با توجه به آسیب‌پذیری این اقلیت مذهبی و قومی، خواهان حفاظت از اقلیت‌های مذهبی و عبادت‌گاه‌های آن‌ها در افغانستان شده است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here