طالبان: هفته “کاهش خشونت‌ها’ تمام شد، حملات ما به نیروهای افغان از سر گرفته می‌شود

0
901

Taliban militants in Afghanistan. File photoحق نشر عکسAFP/GETTY IMAGES
Image captionجنگجویان طالبان

دو روز بعد از امضای توافقنامه صلح میان طالبان و آمریکا، سخنگوی گروه طالبان می‌گوید اکنون که دوره “کاهش خشونت‌‌ها” پایان یافته است، عملیات نظامی آنها علیه نیروهای افغان از سرگرفته شده است.

ذبیح الله مجاهد، گفتگویی با بی‌بی‌سی گفت بعد از پایان زمان هفت‌روزه “کاهش خشونت‌ها” فعالیت‌های این گروه “به وضعیت قبلی” برمی‌گردد. او اما تاکید کرد که بر اساس توافق‌نامه این گروه با آمریکایی‌ها به سربازان خارجی حمله‌ای نخواهد شد.

او اضافه کرد که توافقی در زمینه حمله نشدن به نیروهای افغان نشده است.

در همین حال سخنگوی نیروهای ناتو در افغانستان به نقل از ژنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو نوشته است که گروه طالبان باید سطح خشونت‌ها را پایین نگهدارد.

آقای میلر گفته است :”کاهش خشونت‌ها ]دوره [ اعتمادسازی بود. ما در مورد تعهدات خود بسیار جدی هستیم و از طالبان انتظار داریم که در مورد تعهدات خود جدی عمل کنند. حرف آمریکا در مورد انتظارات ما بسیار روشن بوده است، خشونت‌ها باید در سطح پایین‌ نگهداشته شود.”

اعلامیه‌ای هم از سوی طالبان منتشر شده که در آن آمده است علیه نیروهای دولتی افغان حملات شان را آغاز کنند. در این اعلامیه اما آمده که افراد طالبان باید به نیروهای خارجی حمله نکنند.

حدود دو هفته قبل مقام‌های ارشد آمریکایی اعلام کردند که با گروه طالبان بر سر پیشنهاد کاهش یک هفته‌ای خشونت‌ها در افغانستان به توافق رسیده‌اند.

هفته کاهش خشونت‌ها از ۲۲ فوریه/فبروری شروع شد که در آن مدت طالبان متعهد شدند از حمله به شهرهای بزرگ و مراکز ولسوالی‌های در کنترل دولت و همچنین حمله به نیروهای خارجی دست می‌کشند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نیز گفت در صورتی آمریکا با طالبان توافقنامه صلح امضا می‌کند که کاهش خشونت‌ها موثر باشد.

توافقنامه صلح و آزادی زندانیان طالبان

دولت آمریکا روز شنبه (۲۹ فوریه/فبروری) در یک اقدام تاریخی با گروه طالبان توافق‌نامه صلح امضا کرد. دو طرف ۱۸ ماه سرگرم مذاکره برای دست یافتن به این توافق بودند.

توافقنامه روی چهار بخش عمده متمرکز است؛ ضمانت گروه طالبان در عدم استفاده خاک افغانستان علیه امنیت آمریکا و متحدان آن، ارائه جدول زمانی خروج کامل نیروهای آمریکایی و ناتو ظرف ۱۴ ماه آینده، برگزاری مذاکرات بین‌الافغانی در دهم مارچ/مارس و بحث روی یک آتش‌بس همه‌جانبه در جریان مذاکرات بین‌الافغانی.

آزادی پنج هزار زندانی طالبان در ده روز پس از توافق و قبل از آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی از موارد مطرح شده در این توافقنامه است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان روز گذشته گفت دولت این کشور هیچ تعهدی برای رهایی زندانیان طالبان ندارد و این موضوع پیش‌شرطی برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح نیست.

امروز در پی ابراز نگرانی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان درباره احتمال آزادی زندانیان طالبان، سخنگوی گروه طالبان تاکید کرده که رهایی پنج هزار زندانی طالبان تا نهم مارس/مارچ و قبل از مذاکرات بین‌الافغانی بخشی از توافقنامه میان این گروه و آمریکا است و مذاکرات بین افغان‌ها قبل ازآن شروع نخواهد شد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here