نماینده ایالات متحده امریکا از جزئیات توافق با طالبان سخن گفته است

0
1498

نماینده ایالات متحده امریکا از جزئیات توافق با طالبان سخن گفته است

یک مقام رسمی امریکایی به روز جمعه گفته است که توافقنامه میان طالبان و امریکا در مورد کاهش هفت روزه خشونت، درتمام افغانستان اعتبار خواهد داشت. واشنگتن امیدواراست که این توافقنامه، به یک توافقنامه کامل صلح منجر گردد.

    
München MSC US-Außenminister Mike Pompeo (picture-allinace/AP/J. Meyer)مایک پومپئو، وزیرخارجه امریکا در کنفرانس امنیتی در مونشن

این مقام امریکایی گفته است که زمان یک هفته یی کاهش خشونت تا هنوز آغاز نشده است، اما قرار است که “واقعاً به زودی” شروع شود. اما این بیان با اظهارات افراط گرایان طالبان در تناقض است که براساس آن زمان “کاهش خشونت” قرار است به روز جمعه آغاز شود.

این توافقنامه بر سر “کاهش خشونت” بعد از بیش از یک سال مذاکرات دشوار میان نمایندگان ایالات متحده امریکا و جهادگرایان صورت گرفته است که هدف آن پایان طولانی ترین جنگ ایالات متحده امریکا در افغانستان می باشد.

این مقام رسمی امریکایی به خبرنگاران در مونشن به شرط افشا نشدن نامش گفته است که “توافقنامه روی کاهش خشونت “بسیار دقیق” است و برای تمام مناطق افغانستان وهمه افغان ها اعتبار خواهد داشت.

او در کنفرانس امنیتی در مونشن توضیح داده است که اردوی ایالات متحده امریکا که میان ۱۲ هزار و ۱۳ هزار سربازش در افغانستان مستقر اند، می خواهد بر کاهش خشونت نظارت کند که آیا طالبان به تعهد های شان عمل می کنند یا خیر.

براساس این اظهارات، نوعی از کانال ارتباطی میان اردوی ایالات متحده امریکا و طالبان در نظر گرفته شده است تا در برابر هر نوع مشکلات احتمالی، مثلاً بالا کردن “پرچم دروغین” و یا تلاش ها از بیرون در جهت کارشکنی در مورد توافق، واکنش نشان دهد.

این مقام افزوده است: “ما از وضعیت نظارت خواهیم کرد، بررسی در این ارتباط صورت خواهد گرفت تا دیده شود که طالبان توافقنامه را رعایت می کنند یا خیر؛ اگر آنها به تعهدات شان  پابند بمانند، ما نیز در ارتباط با کاهش نیروهای مان، خود را متعهد می دانیم.”

طالبان مدت طولانی خواستار خروج کامل سربازان ایالات متحده امریکا از افغانستان بوده اند، اما نماینده امریکا گفته است که کاهش شمار قوای امریکایی وابسته به این خواهد بود که که آیا طالبان به نوبه شان، به توافقات پابند می مانند یا خیر.

در همین حال در یک خبرنامه ارگ ریاست جمهوری که امروز شنبه منتشر شد، نیز آمده است که وزیران امور خارجه و دفاع امریکا در دیدار با رئیس جمهور غنی و دیگر مقام های افغان در حاشیه نشست امنیتی مونشن، تصریح کرده اند که توافق با طالبان که احتمالاً در هفته های آینده نهایی گردد. بربنیاد این اعلامیه آنان تاکید کرده اند که هیچ یک از بند های توافقنامه بدون شرط نیست. خبرنامه می افزاید که مایک پمپئو گفته است: “بگذارید طالبان هرچه که می گویند، بگویند. از هر جایی که می گویند بگویند، اما واقعیت این است که باید آنان با تروریسم و القاعده وداع بگویند و دست از جنگ بردارند. ما حامی قوای امنیتی و دفاعی افغانستان بوده ایم، هستیم و خواهیم بود.”

اگر این توافقنامه مراعات شود، در این صورت این امیدواری وجود دارد تا در مرحله بعدی، مذاکرات میان طالبان و حکومت کابل انجام شود که هدف نهایی آن احتمالاً توافقنامه همه جانبه صلح در افغانستان خواهد بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا از کاهش خشونت به عنوان نشانه ای از یک توافقنامه همه جانبه استقبال کرده است که زمان آن “خیلی نزدیک” است. اما مذاکرات قبلی نتوانست انتظارات برای صلح را برآورده سازد. زمانی که ترامپ در آن زمان توافقنامه را، که تقریباً به صورت کامل انجام شده بود، در آخرین لحظات به دلیل ادامه خشونت توسط طالبان “مرده” اعلام کرد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here