اشرف غنی در رابطه باصحبت تیلفونی نارندارا مودی هم تقلب نمود

0
1273

واکنش نارندرا مودی به تعبیر اشرف غنی از تماس تلفنی با او

صحبت غنی و مودیحق نشر عکسARG
Image captionنخست وزیر هند پس از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات افغانستان با اشرف غنی تلفنی صحبت کرد

توییتی از اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در مورد موضوع مکالمه تلفنی‌اش با نارندرا مودی نخست وزیر هند، واکنش آقای مودی را در پی آورد.

آقای غنی که یکی از دو نامزد پیشتاز در انتخابات اخیر ریاست جمهوری است، نوشته بود آقای مودی به او زنگ زد تا بخاطر برنده شدنش در نتیجه ابتدایی انتخابات، تبریک بگوید.

بر اساس نتایج ابتدایی، اشرف غنی بیش از پنجاه درصد آرا را از آن خود کرده و رقیب اصلی او عبدالله عبدالله که در عین حال رئیس اجرایی در دولت اوست، نزدیک به چهل درصد رای داشته است.

رحمت الله نبیل دیگر نامزد ریاست جمهوری در واکنش به این اقدام، در توییتی به نخست وزیر هند نوشت: “جهت اطلاع شما، بر اساس قانون اساسی افغانستان روند انتخابات هنوز تکمیل نشده است.”

تعداد زیادی از کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی نیز به توییت اشرف غنی واکنش انتقادآمیز نشان دادند.

چند ساعت بعد، نخست‌وزیر هند ضمن هم‌رسانی توییت اشرف غنی، نوشت که «برگزاری موفقیت‌آمیز انتخابات ریاست جمهوری و اعلام نتایج اولیه را به اشرف غنی رئیس جمهوری و مردم افغانستان تبریک گفتم.»

خبرساز شدن یک خبر فیسبوکی در مورد موضوع تماس تلفنی میان رهبران افغانستان و هندحق نشر عکسARG
Image captionنشر این خبر در فیسبوک ریاست جمهوری افغانستان باعث شد نخست وزیر هند در توییتی درباره تماسش با آقای غنی توضیح دهد

در بیانیه دفتر نخست وزیر هند که دیروز (سه شنبه سوم جدی/دی) در مورد تماس تلفنی آقای مودی با اشرف غنی منتشر شده، از تبریک گویی به خاطر “پیروزی” آقای غنی ذکری نشده است.

آقای نبیل امروز در پاسخ به نخست‌وزیر هند از او، بابت توضیحی که داده، تشکر کرده است.

عنایت بابر فرهمند معاون اول ریاست جمهوری در دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، رقیب اصلی اشرف غنی، نیز در این زمینه واکنش نشان داده و ضمن نشر مجدد توییت نارندرا مودی، توییت آقای غنی را «خجالت‌آور» توصیف کرده است.

نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز یکشنبه اعلام شد.

این نتیجه نشان می‌دهد که اشرف غنی ۵۰.۶۴ درصد و عبدالله عبدالله ۳۹.۵۲ درصد رای گرفته‌اند.

عبدالله عبدالله و تعداد دیگری از نامزدان این نتیجه را نپذیرفته‌اند. مقامات کمیسیون رسیدگی به شکایت انتخاباتی از دریافت بیش از ۷ هزار شکایت از نامزدان ریاست جمهوری افغانستان در دو روز خبر داده‌اند و به گفته آنان افزایش شکایات می‌تواند بر نتیجه انتخابات تاثیر بگذارد.

مودی و غنیحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionنارندرا مودی (راست) و اشرف غنی در قصر ریاست جمهوری افغانستان در زمستان ۲۰۱۵

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here