ارتش ترکیه به خاک سوریه حمله کرد

0
1128

ارتش ترکیه به خاک سوریه حمله کرد

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، در یک پیام توییتری از آغاز حمله ارتش این کشور به شمال‌شرق سوریه خبر داده است.

مقامات ترکی پیش از این گفته بودند که هدف از این حمله ایجاد یک «منطقه امن» برای بازگشت پناهجویان سوری از ترکیه است. ترکیه هم‌چنان جنگ‌جویان کرد مستقر در منطقه کردنشین و نیمه خودمختار «روژاوا» در شمال‌شرق سوریه را «تروریست» می‌خواند.

القوات المسلحة التركية بالتعاون مع الجيش الوطني السوري تطلق عملية نبع السلام العسكرية في شمالي سوريا لتطهير المنطقة من منظمتي بي كي كي/ واي بي جي وداعش الإرهابيتين.

هدفنا القضاء على الممر الإرهابي المراد تشكيله على حدودنا الجنوبية إحلال السلام والأمان في

عملیات ارتش ترکیه در شمال سوریه آغاز شد

سازمان ملل متحد است. دمشق هم‌چنان هشدار داده است برای مقابله با حمله ارتش ترکیه به خاک سوریه از هر ابزاری استفاده خواهد کرد.

راس‌العینحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionستون‌های دود بر فراز شهر راس‌العین در شمال سوریه

رجب طیب اردوغان، رئیس‌ جمهوری ترکیه در توییتی از آغاز عملیات ارتش این کشور در شمال شرق سوریه خبر داده است.

ترکیه نام عملیات نظامی خود در شمال سوریه را “چشمه صلح” گذاشته است. شبه‌نظامیان متحد ترکیه در شمال سوریه هم در این عملیات شرکت دارند.

دولت ترکیه می‌گوید به دنبال ایجاد یک “منطقه امن” در مرز سوریه در داخل خاک این کشور است و قصد دارد نیروهای کرد را که “گروه تروریستی” می‌خواند از این منطقه خارج کند.

آقای اردوغان گفته است که عملیات چشمه صلح، ناقض تمامیت ارضی سوریه نیست و “مردم این منطقه را از چنگال تروریسم نجات خواهیم داد.” دولت سوریه پیشتر چنین عملیاتی را خلاف حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود خوانده بود.

منابع کرد از بمباران منطقه توسط جنگنده‌های ترکیه خبر داده‌اند. بنابر این گزارش‌ها جنگنده‌های ترکیه اهدافی را در راس‌العین (سرکانی) در شمال سوریه بمباران کرده‌اند.

نیروهای دموکراتیک سوریه می‌گویند جنگنده‌های ترکیه مناطق غیرنظامی را بمباران کرده‌اند و باعث وحشت مردم منطقه شده‌اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از ساکنان تل ابیض از شنیدن صدای انفجار و گریختن ساکنان از شهر گزارش داده است.

نیروهای شبه نظامی "ارتش ملی سوریه" ترکیه را در حمله به شمال سوریه همراهی می‌کنندحق نشر عکسEPA
Image captionنیروهای شبه نظامی “ارتش ملی سوریه” ترکیه را در حمله به شمال سوریه همراهی می‌کنند

نیروهای کرد از آمریکا خواسته‌اند با ایجاد منطقه پرواز ممنوع مانع از حملات جنگنده‌های ترکیه را بگیرد. اما به گزارش رسانه‌های آمریکایی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، به نظامیان این کشور دستور داده در این درگیری دخالت نکنند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که واحد توپخانه‌‎ای ترکیه پایگاه‌ها و انبارهای مهمات “یگان‌های مدافع خلق” را که عمدتا از نیروهای کرد سوریه تشکیل شده، هدف قرار داده‌اند.

در صورت ورود نیروهای ارتش ترکیه به شمال سوریه، احتمال درگیری مستقیم آنها با نیروهای کرد مستقر در این منطقه که از متحدان آمریکا هستند، وجود دارد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دو روز پیش در تصمیمی جنجالی اعلام کرد که نیروهای این کشور را از شمال شرق سوریه خارج می‌کند.

نیروهای کرد منطقه که مورد حمایت آمریکا بودند این تصمیم را “خنجر از پشت” خواندند.

کردها که نقشی اصلی در بیرون راندن نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را در آن منطقه داشتند می‌گویند تخلیه منطقه، خطر قدرت گرفتن دوباره این گروه را در پی دارد.

ترکیه قصد دارد منطقه‌ امنی به عمق ۳۲ کیلومتر در مرز ۴۸۰ کیلومتری خود با سوریه ایجاد کند و بخش بزرگی از ۳.۶ میلیون پناهنده سوری در خاک ترکیه را به آن منتقل کند.

توپخانه ترکیهحق نشر عکسTURKEY’S NATIONAL DEFENCE MINISTRY / HANDOUT

واکنش‌ها به عملیات ترکیه

دولت فرانسه حمله ترکیه به شمال سوریه را به شدت محکوم کرده است.

به گفته وزیر امور اروپایی فرانسه این کشور به همراه آلمان و بریتانیا در حال تهیه بیانیه‌ای مشترک هستند که در آن به صراحت عملیات نظامی علیه کردها در شمال سوریه را محکوم کنند.

آلمان با انتقاد از حمله ترکیه گفته است که این اقدام خطر بازگشت داعش و به هم زدن بیشتر ثبات منطقه را به دنبال دارد.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، هم از ترکیه خواسته عملیات نظامی علیه کردها را متوقف کند.

همچنین بر اساس گزارش‌ها فرانسه و بریتانیا احتمالا درخواست تشکیل جلسه فوق‌العاده شورای امنیت را در این زمینه خواهند داد.

در آمریکا لینزی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه که عموما به عنوان متحد آقای ترامپ شناخته می‌شود، تهدید کرده است که کنگره آمریکا ترکیه را وادار به دادن “هزینه‌ای سنگین” خواهد کرد. او همچنین هشدار داده که این اقدام بازگشت داعش را “تضمین می‌کند.”

آقای گراهام پیشتر هم گفته بود که در صورت حمله ترکیه به شمال سوریه، به همراه یک سناتور دموکرات طرح تحریم ترکیه و اخراج این کشور از ناتو را ارائه خواهد داد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here