مپ: گفت‌وگوهای صلح با طالبان مرده است

0
983

تر

۸صبح، کابل: دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا پس از لغو دیدار محرمانه‌اش با رهبران طالبان، گفته است که گفت‌وگوهای صلح با این گروه مرده است.

رییس جمهور امریکا این سخنان را روز دوشنبه، هژدهم سنبله، در صحبت با خبرنگاران در کاخ سفید مطرح کرده است. او هم‌چنان لحظاتی پیش از این سخنانش در توییترش نوشت که در چهار روز گذشته دشمنان امریکا در افغانستان را به شدتی کوبیده است که در ده سال گذشته سابقه نداشته است.

آقای ترمپ در پاسخ به پرسش خبرنگاران در کاخ سفید اما گفته است تاجایی که به او مربوط می‌شود، مذاکرات با گروه طالبان دیگر مرده است.

او در مورد خروج سربازان امریکایی نیز تأکید کرده است که برنامه خروج در دستور کار است اما در زمان مناسب به اجرا گذاشته خواهد شد.

دونالد ترمپ روز شنبه هفته جاری در یک رشته توییت از تصمیم دیدار محرمانه‌اش با رهبران طالبان در کمپ دیوید در امریکا پرده برداشت و اعلام کرد این دیدار را که قرار بود، روز یک‌شنبه، هفدهم سنبله انجام شود، لغو کرده است. او هم‌چنان قرار بود در همین‌جا با محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور نیز به صورت جداگانه دیدار کند. هم‌زمان با این ترمپ مذاکرات نُه ماهه امریکا با طالبان را نیز متوقف کرد. این تصمیم در واکنش به حمله طالبان در شش درک کابل که در آن یک سرباز امریکایی و ۱۱ نفر دیگر جان باختند، روی دست گرفته شده است. پس از آن مایک پمپیو، وزیر خارجه امریکا اما از سرگیری مذاکرات را به تعهدات گسترده طالبان  مشروط کرد.

 رییس جمهور ترمپ این حمله طالبان را یک اشتباه بزرگ توصیف کرده و گفته است که این گروه فکر می‌کرد با این شیوه در میز مذاکرات دست بالا داشته باشد.

ترامپ در حالی مذاکرات نه ماهه باطالبان را توقف کرد که پیش از آن، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان گفته بود که متن موافقت‌نامه امریکا و طالبان نهایی شده است و منتظر تأیید از سوی دونالد ترمپ است. خلیل‌زاد این موافقت‌نامه را به رهبران حکومت وحدت ملی «نشان داده» بود. حکومت افغانستان نسبت به پیامدهای احتمالی این توافق‌نامه ابراز نگرانی کرده و خواستار وضاحت در مورد آن شده بود.

پس از آن‌که دونالد ترمپ، رییس جمهوری ایالت متحده، اعلام کرد که مذاکرات امریکا و طالبان را متوقف و برنامه دیدارش با رهبران طالبان و محمداشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان را لغو کرده، این تصمیم او با واکنش‌های گسترده‌ای در داخل افغانستان روبرو شد.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان با اشاره به تصمیم دونالد ترمپ گفته است که دولت افغانستان خواستار صلح پایدار و با عزت بوده و به تمام تلاش‌‎ها به هدف رسیدن به صلح متعهد اند. اما، «مانع اصلی در پروسه جاری صلح، ادامه خشونت‌ها و جنگ جاری طالبان علیه افغان‌ها می‌باشد.»

روز گذشته نیز محمداشرف غنی در سخنانی اعلام کرد که خواهان ادامه مذاکرات به صورت اصولی است. حکومت افغانستان تأکید می‌کند که هم‌زمان با آغاز گفت‌وگوها نیاز است تا خشونت‌ها نیز در افغانستان کاهش یابد و آتش‌بس اعلام شود.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، با اشاره به تصمیم اخیر ترمپ گفته که فرصت صلح از دست رفته است.
گروه طالبان اما در واکنش به لغو گفت‌وگوهای صلح از سوی رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا، گفته که نُه دور مذاکرات میان زلمی خلیل‌زاد و نمایندگان این گروه، بسیار مثبت بود و حتا توافق‌نامه‌ای نیز به دست آمده بود که بر اساس آن، قرار بود که پس از امضای آن، در بیست‌وسوم ماه جاری میلادی، گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آغاز شود. این گروه هم‌چنان گفته است که ضرر اصلی لغو مذاکرات را امریکا خواهد دید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here