توافق احتمالی صلح با طالبان چه تاثیری روی روند مهاجرت افغان‌ها خواهد داشت

0
1131

توافق احتمالی صلح با طالبان چه تاثیری روی روند مهاجرت افغان‌ها خواهد داشت؟

گفت‌وگوهای امریکا و گروه طالبان امیدواری‌هایی را برای پیوستن این گروه به روند صلح در افغانستان، به وجود آورده اند. برخی از آگاهان باور دارند که در صورت کنارآمدن طالبان، روند مهاجرت افغان‌ها نیز پایان خواهد یافت.

    
Afghanistan | Friedensgespräche mit Taliban (picture-alliance/AP Photo/Qatar Ministry of Foreign Affairs)

نتایج یک تحقیق که روز سه شنبه از سوی موسسه تحقیقات اقتصادی (آی اف او) نشر شده نشان می دهد که جنگ و درگیری ها به طور واضح دلیل مهاجرت شمار بیشتری از مردم به اروپا در سال های ۲۰۱۵ و۲۰۱۶ میلادی بوده است. بیش از ۹۰ درصد از پرسش شوندگان این تحقیق که از افغانستان، عراق، سومالیا، سودان وسوریه اند، به دلیل ناآرامی ها آواره شده اند.

صلح افغانستان

افغانستان یکی از کشورهایی است که پس از سوریایی‌ها و عراقی‌ها، شهروندان آن بیشترین رقم مهاجران را در کشورهای اروپایی تشکیل می‌دهند. هرچند شماری از افغان‌ها به دلیل وضعیت “نامناسب” اقتصادی کشورشان را ترک می‌کنند؛ اما تحقیقات نشان می‌دهند که ناامنی‌ها و خشونت‌ها از عوامل عمده‌ای اند که سبب فرار افغان‌ها از کشورشان می‌گردد.

حالا پس از ۱۸ سال درگیری، نمایندگان ایالات متحده امریکا به رهبری زلمی خلیل‌زاد نماینده وزارت خارجه این کشور در امور صلح افغانستان، تلاش دارند تا با گروه طالبان از طریق گفت‌وگوهای سیاسی کنار آیند. به این منظور آنان ۹ دور در ادامه نه ماه، با شماری از چهره‌های طالبان در قطر گفت‌وگو کرده اند و گفته می‌شود که مفاد موافقت‌نامه میان این دوطرف نهایی شده است.

در صورت امضای این موافقت‌نامه طالبان برای مذاکرات بین‌الافغانی حاضر خواهند شد.

آیا تامین احتمالی صلح میان طالبان و دولت باعث پایان روند مهاجرت خواهد شد؟

توماس روتیگ یکی از مدیران شبکه تحلیل‌گران افغانستان که مقر آن در برلین است، به رسانه همکار دویچه وله » اینفومایگرانتس« گفته است که مهاجرت از افغانستان زمانی ختم می‌شود که صلح “دایمی و واقعی” در این کشور تامین شود. به باور این تحلیلگر آلمانی ای مسائل افغانستان: «  مهاجرت وقتی ختم می شود که مردم ببیند که یک صلح دایمی و حقیقی وجود دارد؛ اما ما متاسفانه به این نقطه نرسیده ایم…»

Thomas Ruttig (picture-alliance/dpa/AAN)توماس روتیگ، یکی از مدیران شبکه تحلیل‌گران افغانستان

او علاوه کرده است: «من انتظار ندارم که موافقتنامه دوجانبه امریکا و طالبان صلح کامل را به میان آورد و شک دارم که پس از امضای آن خشنونت‌ها به طور [موثر] پایان یابند. این شانس تنها زمانی وجود دارد که افغان‌ها بین خود فیصله صلح را انجام دهند.»

در حال حاضر با وجود انجام روند گفت‌وگوهای صلح، سطح خشونت‌ها در مناطق مختلف افغانستان افزایش یافته اند. دوشنبه شب شهر کابل شاهد انفجار خونینی بود که براثر آن ۱۶ نفر کشته و ۱۱۹ تن زخمی شدند. مسئولیت این حمله را طالبان به عهده گرفتند.

امروز پنجشنبه ۵ سپتمبرنیز، در نتیجه انفجار مواد جا سازی شده در یک موترمینی بس، در نزدیکی مقر نیروهای ناتو «مأموریت قاطع» در شهر کابل پایتخت افغانستان، و در مقابل یک پُسته کنترول نیروهای نظامی این کشور،  بنابر اظهارات نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان به خبرگزاری آلمان، دست کم ۱۰ تن کشته و حدود ۴۲ تن دیگر زخمی شده اند. گروه افراطگرای طالبان مسؤلیت این حمله را نیز به دوش گرفته اند.

Afghanistan Selbstmordanschlag in Kabul (Reuters/O. Sobhani)حمله انتحاری امروز در کابل دست کم ۵۲ کشته وزخمی برجا ماند

شرایط طالبان برای سهیم شدن در نظام سیاسی

یکی از شرایط عمده طالبان برای شرکت در نظام سیاسی، تغییر قانونی اساسی و ایجاد “حکومت اسلامی” به تعبیر این گروه است. نگرانی‌هایی در افغانستان وجود دارند، مبنی براینکه احتمالاً “حکومت اسلامی” طالبان مشابه امارت اسلامی خواهد بود. امارتی که در آن جایی برای حقوق بشر، حقوق زنان و آزادی‌های مدنی وجود نخواهد بود. از این رو باورهایی نیز وجود دارند که شامل شدن طالبان در نظام، باعث موج تازه‌ای از مهاجرت به ویژه در میان جوانان از افغانستان خواهد شد.

توماس روتیگ یکی از مدیران شبکه تحلیل‌گران افغانستان در این مورد می‌گوید: « این امکان وجود دارد.  ما می بینیم که… تعداد زیادی از افغان ها نمی‌خواهند طالبان دوباره به قدرت برسند. مگر موضوع دیگر اینست که بدون صلح با طالبان… و تقسیم قدرت با طالبان، تأمین صلح امکان ناپذیر نیست.»

افغانستان یکی از کشورهای مبدأ مهاجرت است. بر بنیاد معلومات اداره آمار اتحادیه اروپا (یوروستات)، در سال ۲۰۱۸ حدود ۴۰ هزار و ۹۹۰ تن از شهروندان افغانستان در کشورهای عضو اتحادیه اروپا درخواست پناهندگی کرده اند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here