دانفورد: تعیین آینده “ماموریت ضد تروریسم” در افغانستان زود است

0
1084

شورشیان طالبان ادعا کرده اند که به امضای توافقنامه با امریکا نزدیک تر شده اند. خروج نیروهای خارجی از افغانستان و تضمین امنیتی طالبان دو نکته مهم اند. اما آینده ای “ماموریت ضد تروریسم” امریکا در افغانستان چه خواهد شد؟

    

ویدیو را ببینید02:16

آیا توافق امریکا با طالبان به صلح در افغانستان می انجامد؟

خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه به نقل از سران طالبان نوشته است که این گروه به توافق با امریکا برای “کاهش” شمار نیروهای این کشور در افغانستان نزدیک تر شده اند. خبرگزاری رویترز به نقل از طالبان نوشته که این گروه به توافق با امریکا برای “خروج” نیروهای این کشور از افغانستان نزدیک تر شده اند.

این توافقنامه قرار است برای جنگ ۱۸ ساله و طولانی ترین جنگ تاریخ معاصر امریکا در افغانستان پایان بخشد. دو طرف متخاصم از سال گذشته به این سو در دوحه پایتخت قطر برای نهمین بار در مورد این توافقنامه صحبت می کنند. دور نهم هفته گذشته آغاز شده و هنوز ادامه دارد. دو جانب تایید کرده اند که به توافق نزدیک شده اند.

قرار است طالبان به امریکا تضمین امنیتی بدهند که افغانستان دیگر پناهگاه تروریستان بین المللی نخواهد شد و در برابرش امریکا نیروهایش را در حد قابل ملاحظه ای کاهش دهد. مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا در کنفرانس خبری مشترک با جنرال جوزف دانفورد در برابر خبرنگاران در پنتاگون گفت: «این توافق باید تضمین كند كه افغانستان دیگر پناهگاهی امن برای حمله تروریست ها به ایالات متحده نیست».

مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا

جنرال جوزف دانفورد، فرمانده ستاد مشترک نیروهای ارتش ایالات متحده امریکا گفت هنوز بسیار زود است که در مورد آینده ماموریت و نیروهای ویژه ضد تروریسم امریکا در افغانستان صحبت شود. دانفورد گفت: «من فعلا کلمه “خروج” نیروها را استفاده نمی کنم».

دانفورد گفت در شرایط فعلی نیروهای افغان نیاز به حمایت نیروهای امریکایی دارند تا بتوانند در برابر خشونت ها مقاومت کنند: «اگر در آینده توافقی صورت بگیرد، اگر وضعیت امنیتی تغییر کند، بدیهی است که وضعیت ما هم مطابق با همان زمان تنظیم می شود».

فرمانده ستاد مشترک نیروهای ارتش امریکا اضافه کرد: «من صادقانه فکر می کنم هنوز صحبت کردن در مورد حضور یا عدم حضور نیروهای ضد تروریسم ما در افغانستان، بدون قدردانی بهتر از آنچه شرایط می تواند باشد، زودهنگام است».

جنرال جوزف دانفورد، فرمانده ستاد مشترک نیروهای ارتش ایالات متحده امریکاجنرال جوزف دانفورد، فرمانده ستاد مشترک نیروهای ارتش ایالات متحده امریکا

ایالات متحده امریکا پس از حملات یازدهم سپتمبر به افغانستان حمله نظامی کرد، چراکه ادعا می کرد رژیم طالبان به اسامه بن لادن رهبر شبکه تروریستی القاعده، کسی که این حملات را طرح ریزی کرده، پناه داده است.

بیش از ۲۴۰۰ سرباز امریکایی از آن زمان تاکنون در جنگ افغانستان کشته شده و بیش از ۲۰ هزار تن دیگر زخمی گردیده اند.

براساس آمار وزارت دفاع امریکا، فعلا در مجموع ۱۴ هزار نیروی امریکایی در افغانستان مستقر هستند که پنج هزار نفرشان شامل “ماموریت ضد تروریسم” می باشند و فقط عملیات های ویژه را علیه تروریستان انجام می دهند.

طالبان در حال حاضر بخش وسیعتری از خاک افغانستان را نسبت به سال ۲۰۰۱ تحت کنترول و یا تاثیرشان دارند. شمار تلفات طالبان، نیروهای امنیتی افغان و به خصوص غیرنظامیان در افغانستان نیز نسبت به آن زمان بسیار بیشتر شده است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here