ترامپ: توافق با طالبان پایان حضور نظامی ما در افغانستان نخواهد بود

0
1122

ترامپ: توافق با طالبان پایان حضور نظامی ما در افغانستان نخواهد بود

  • 6 ساعت پیش
دونالد ترامپحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionترامپ: در منطقه‌ای از افغانستان حضور نظامی دایمی خواهیم داشت

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، می‌گوید حتی در صورت رسیدن به یک توافق صلح با طالبان، آمریکا در یک منطقه‌ از افغانستان حضور نظامی دائمی خواهد داشت.

آقای ترامپ در گفت‌وگو با رادیوی فاکس نیوز همچنین گفت که بعد از امضای توافقنامه با طالبان شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان حدود سی در صد کاهش خواهد یافت و به ۸۶۰۰ خواهد رسید.

در همین حال رئیس‌جمهوری آمریکا هشدار داد که اگر حمله‌ای به آمریکا از مبدا افغانستان در آینده منشا بگیرد، آنها دوباره با نیرویی به این کشور خواهند آمد که نظیرش در گذشته نبوده باشد.

آقای ترامپ در حالی چنین اظهاراتی را بیان کرده که نمایندگان آمریکا و طالبان در حال نهایی کردن توافقنامه صلح افغانستان در دوحه قطر هستند.

در حال حاضر ۱۴ هزار نیروی آمریکایی در افغانستان حضور دارند که بیشتر مشغول آموزش نیروهای امنیتی افغان هستند.

آمریکا از ۲۰۰۱ به این طرف در افغانستان درگیر جنگ با شورشیان طالبان استحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionآمریکا از ۲۰۰۱ به این طرف در افغانستان درگیر جنگ با شورشیان طالبان است

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در صفحه توییترش نوشته‌ است که شب گذشته (چهارشنبه ۲۸ اوت/۶ شهریور) نیز مذاکرات با حضور زلمی خلیلزاد، نماینده آمریکا در امور صلح افغانستان و ملا عبدالغنی برادر، فرد شماره دوم طالبان تا ساعت دو پس از نیمه شب ادامه داشت. آقای شاهین از پیشرفت در نهایی سازی این توافقنامه ابراز امیدواری کرده است.

دو روز پیش منابعی به خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی در دوحه گفتند که متن توافقنامه بین آمریکا ‌و گروه طالبان نهایی شده ‌است و طرفین روی تطبیق دادن متون انگلیسی، فارسی‌ و پشتو در حال کار هستند و این که چه سندی از این زبان‌ها به عنوان متن اصلی توافق به حساب بیاید.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، پیش از این ابراز امیدواری کرده بود که طرفین تا اول سپتامبر به توافقی دست پیدا کنند.

منابعی در طالبان می گویند که پس از امضای این توافق، مذاکرات “بین الافغانی” شروع خواهد شد و طی آن درباره یک آتش بس دایمی و همه ‌جانبه، نقشه راه برای آینده افغانستان از جمله بر سر نظام سیاسی، حقوق زنان و قانون اساسی گفتگو خواهد شد..

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here