پیامد صلح امریکا برای افغانستان: داعش به جای طالبان

0
1000

۱۵ سال گذشته افغانستان را با خطر روبرو می کند انجام دهد.

پیامد صلح امریکا برای افغانستان: داعش به جای طالبان

آوا : بازرس ویژه وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) گفته‌است که جنگجویان داعش در افغانستان جایگزین طالبان شده و در چند ماه اخیر بر تعداد آنان در این کشور افزوده شده‌است.
بازرس پنتاگون گفت که اکنون بزرگ‌ترین تهدید در افغانستان، حضور و افزایش جنگجویان داعش است.
براساس این گزارش با وجود «افزایش» عملیات نظامی علیه گروه‌های تروریستی در افغانستان، نیروهای داعش توانسته‌اند در چند ماه اخیر در جمع‌آوری و استخدام نیروهای محلی و خارجی در این کشور موفقیت چشمگیری به‌دست آورند.
ارتش امریکا شمار نیروهای داعش در افغانستان را حدود دو هزار نفر تخمین می‌زند؛ اما برخی مقامات افغانستان تعداد این نیروها را بیشتر از این رقم می‌دانند.
پیش از این بازرس ویژه امریکا برای افغانستان (سیگار) در گزارشی گفته‌بود که هرچند طالبان و امریکا به توافق صلح در افغانستان دست یابند، خشونت‌ها در این کشور کاهش نخواهد یافت. سیگار نیز داعش را تهدیدی جدی علیه افغانستان پس از توافق صلح خوانده‌بود.
کارشناسان مسایل نظامی نیز می گویند که آنچه به طور مکرر از سوی مقام ها و مراجع مختلف امریکایی درباره خطر داعش در افغانستان پساطالبان گفته می شود، صرفا هشدارهای جدی علیه خطری بالقوه نیست؛ بلکه این بخشی از یک کارزار تبلیغاتی به منظور ذهنیت سازی برای پرده برداری از جانشینی داعش به جای طالبان در پی صلح این گروه به امریکا است.
این بخشی از برنامه امنیتی امریکا برای آینده افغانستان است. در غیر آن، مضحک است که در حضور هزاران نیروی امریکایی و خارجی، مقام های امریکایی و وزارت دفاع آن کشور اعتراف کنند که داعش در افغانستان قدرتمندتر شده است. داعش بدون تردید، قدرتمندتر شده؛ اما این تنها یک موفقیت مستقل و اختصاصی برای گروهی نیست که هیچ پایگاه نیرومند قومی، فرهنگی و ایدئولوژيک در افغانستان ندارد؛ بلکه اساسا یک پروژه وارداتی و تحمیلی از خارج است. بنابراین داعش را قدرتمند کرده اند. اینکه کدام کشورها و قدرت ها این امکان را برای داعش فراهم کرده اند، سؤالی است که باید از امریکا پرسید؛ زیرا افغانستان سراسر در اشغال آن کشور و هم پیمانان آن است و بدون حمایت و همراهی آنها چنین دستاورد عظیم و چشمگیری برای یک گروه تروریستی بیگانه و غیر بومی در افغانستان، غیر ممکن است.
از این منظر، وقتی وزارت دفاع امریکا می گوید که داعش در افغانستان، قدرتمند شده، به معنای آن است که آنها این گروه را قدرتمند کرده اند. وقتی پنتاگون مدعی می شود که داعش بزرگترین خطر برای امنیت افغانستان است، بدان معناست که اراده قدرت های غربی مسلط بر افغانستان این است که پس از طالبان،داعش بزرگترین تهدید برای امنیت افغانستان باشد تا آنها بعد از صلح هم بتوانند چتر سلطه و قیمومیت هژمونیک خود را بر افغانستان گسترش دهند.
با این حال، امریکایی هنوز نمی خواهند خطر داعش را در افغانستان به اندازه ای بزرگ نشان دهند که نیازمند ورود ایالات متحده به جنگی جدید علیه «تروریزم» باشد. به همین دلیل، آنها در حالی که می دانند که تعداد نفرات داعش در افغانستان به هزاران نفر می رسد؛ اما عمدا آن را کمتر از ۲۰۰۰ اعلام می کنند تا به این ترتیب، وانمود کنند که لازم نیست امریکا مستقلا وارد جنگ علیه داعش شود!
این در حالی است که برپایه اطلاعات منابع استخباراتی و امنیتی منطقه از جمله روسیه، داعش در افغانستان حدود ۳۰ هزار نیرو دارد و به سرعت در حال جذب نیروهای بیشتر است.
بی تردید، صلح امریکا با طالبان این روند را به نحو چشمگیری تسریع خواهد کرد؛ زیرا پیش بینی می شود که عناصر جنگ طلب، افراطی و تندرو طالبان هم جذب شبکه تروریستی داعش خواهند شد.
از سوی دیگر، ماشین تبلیغاتی وهابیت نیز شبانه روز به صورت زیرزمینی و نرم، مشغول توسعه این ایدئولوژي منحط و خوانش استعماری آن از اسلام است؛ اسلامی که فقط در خدمت توجیه تکفیر و تفرقه و ترور است و تنها هدف آن جنگ فرقه ای علیه مذاهب مختلف اسلامی می باشد تا در نهایت، زمینه برای تضعیف و نابودی اصل اسلام به وسیله صهیونیزم و قدرت های ضد اسلامی و استکباری فراهم شود.
اینهمه در ظل و ذیل سلطه نظامی و استخباراتی امریکا صورت می گیرد و این بدان معناست که میان صلح با طالبان، توسعه داعش، تبلیغ و گسترش وهابیت و هشدارهای هدفمند امریکایی ها یک نسبت معنادار وجود دارد و همه اینها قطعات مختلف یک پازل هستند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here