گروه‌های قومی برای جنگ داخلی احتمالی در افغانستان آماده می‌شوند

0
1069

گروه‌های قومی برای جنگ داخلی احتمالی در افغانستان آماده می‌شوند

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در حالی که واشنگتن و طالبان برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان مذاکره می‌کنند، موسسه مطالعات جنگ در تحلیلی نوشت که گروه‌های قومی در افغانستان برای جنگ داخلی آماده می‌شوند.

در این گزارش احتمال وقوع جنگ داخلی جدیدی در افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی پیش‌بینی شده و آمده که گروه‌های قومی درحال حاضر نیز جوامع خود را برای حفاظت در مقابل تهدیدها بسیج کرده‌اند.

به گزارش «میلیتاری تایمز»، این آمادگی‌ها به خودی خود با افزایش قدرت مراکز قدرت در خارج از دولت افغانستان و ایجاد شرایط برای انحلال سریع نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان احتمال بروز جنگ داخلی جدید را افزایش می‌دهد.

موسسه مطالعات جنگ به نقل از رسانه‌های محلی در افغانستان نوشت که شماری از نیروهای مسلح تاجیک در ولایت پنجشیر به دلیل افزایش فعالیت طالبان در این منطقه در کنار نیروهای امنیتی دفاعی افغان بسیج شده‌اند.

طالبان در طی سال‌های 1992-1996 میلادی و در جریان جنگ داخلی افغانستان متولد شد و بیشتر اعضای آن را پشتون‌ها تشکیل می‌دهند.

این گروه از سال 1996 تا 2001 میلادی کنترل افغانستان را به عهده داشت اما پس از حملات 11 سپتامبر توسط آمریکا و به کمک تاجیک‌ها، ازبک‌ها و هزاره‌هایی که ائتلاف شمال را تشکیل می‌دادند حکومت آن‌ها سقوط کرد.

اکنون اما تقریباً نیمی از خاک افغانستان تحت درگیری و یا کنترل طالبان قرار دارد و این گروه در قوی‌ترین حالت خود از سال 2001 قرار دارد.

آمریکا و طالبان برای ایجاد یک توافق در حال گفت‌وگو هستند اما دولت افغانستان از مذاکرات به حاشیه رانده شده است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here