برخی از سناتوران امریکایی تلاش می‌کنند جلو پیمان صلح این کشور با طالبان را بگیرند

0
1053

برخی از سناتوران امریکایی تلاش می‌کنند جلو پیمان صلح این کشور با طالبان را بگیرند

۸صبح، کابل:  لیندزی گراهام، سناتور برجسته‌ی جمهوری‌خواه امریکا می‌گوید، تلاش دارد تا یک ماه دیگر لایحه‌ای را به تصویب برساند که بر اساس آن وزارت‌خانه‌های خارجه و دفاع امریکا باید تضمین دهند که پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان هیچ تهدید تروریستی متوجه این کشور نخواهد شد.

سناتور لیندزی گراهام، در گفتگویی با واشنگتن پست بیان کرده که وی در ماه آینده این لایحه را به مجلس معرفی خواهد کرد. او گفته که بیشتر اعضای مجلس از چنین طرحی اعلام پشت‌بانی کرده‌اند.

گراهام و شمار زیادی از سران نظامی امریکا از بابت خروج نیروهای این کشور از افغانستان در شرایط کنونی بسیار نگران اند. از دید آن‌ها، شتاب دونالد ترامپ در بیرون کشیدن نیروهای امریکایی از افغانستان باعث آسیب‌پذیری منافع امریکا خواهد شد.

طرح سناتور گراهام این است که زمینه‌ای فراهم شود تا اطمینان بدست آید که کاهش نیروهای امریکایی به عنوان بخشی از توافق صلح، ایالات متحده را در معرض آسیب قرار نمی‌دهد. وی گفت که این لایحه مستلزم آن است که با کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان، یک مکانیزم برای ارزیابی منظم اطلاعاتی درباره خطر احتمالی تروریستی فراهم شود.

این سناتور امریکایی با ابراز نگرانی از خروج زودهنگام نیروهای امریکایی از افغانستان گفت: «برای هر رییس جمهور فاجعه‌آور خواهد بود که با توجه به نگرانی‌های مقام‌های دفاعی و استخباراتی، نیروهای خود را از کشوری که در آن حملات ۱۱ سپتامبر اتفاق افتاده، بیرون بکشد.»

از سویی هم لیزچینی عضو کانگریس امریکا، گفته‌ اگر ترمپ توافق‌نامه صلح با طالبان را لغو نکند، به این معنا است که او در برابر داعش و القاعده باخته است. لیز چینی در یک مقاله که در روزنامه واشنگتن پست منتشر کرده، نوشته که امریکا نباید توافق‌نامه سیاسی را امضا کند که به طالبان امتیاز بیشتر داده شده باشد و بر بنیاد آن تروریستان یک بار دیگر برای حمله بر امریکا صاحب پناه‌گاه شوند.

از دید گراهام و برخی دیگر از مقام‌های امریکایی، ـ‌با توجه به افزایش فعالیت‌های تروریستی داعش و نیز حضور اعضای القاعده در افغانستان‌ــــ طالبان توانایی آن را ندارند تا جلو تهدیدات داعش و القاعده را بگیرند.

این درحالی‌ست که زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، در حال نزدیک شدن به مراحل نهایی توافق نامه‌ای با طالبان است که پس از تایید آن نیروهای امریکایی در افغانستان بلافاصله از حدود ۱۴۰۰۰ به ۸،۶۰۰ نفر کاهش خواهد یافت.

واشنگتن پست از قول یک منبع نوشته که نیروهای امریکایی می‌توانند تا اکتبر سال ۲۰۲۰ به صفر برسند. به صفر رساندن نیروهای امریکایی در افغانستان از تعهدات دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری‌اش بود. آقای ترامپ بارها از جنگ افغانستان انتقاد کرده و آن را مسخره خوانده است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here