زمزمه تعویق انتخابات؛ روند صلح افغانستان برای آمریکا مهمتر از انتخابات است اظهارات نماینده ویژه آمریکا در امور صلح اف

0
1162

زمزمه تعویق انتخابات؛ روند صلح افغانستان برای آمریکا مهمتر از انتخابات است

اظهارات نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان مبنی بر اولویت روند صلح نسبت به انتخابات افغانستان به نظر برخی نوعی زمزمه درباره تعویق انتخابات ریاست جمهوری آینده افغانستان نیز محسوب می‌شود.

زمزمه تعویق انتخابات؛ روند صلح افغانستان برای آمریکا مهمتر از انتخابات است

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان در گفت‌وگوی تلویزیونی با «آریانا نیوز» گفت که واشنگتن از برگزاری شفاف انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حمایت می‌کند اما اولویت برای ما روند صلح این کشور است.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که دولت افغانستان و بسیاری از چهره‌ها و احزاب سیاسی نسبت به برگزاری به موقع انتخابات تاکید می‌کنند.

خلیلزاد گفت که آمریکا تلاش می‌کند تا اول سپتامبر با طالبان بر سر صلح در یک چارچوب کلی به توافق برسد و هر توافقی در آن صورت بگیرد مورد موافقت واشنگتن خواهد بود.

وی درباره احتمال عدم پایبندی طالبان به وعده‌هایشان گفت: اگر طالبان به وعده‌هایی خود عمل نکند آمریکا نیز تصمیم  خود را بطور مستقلانه خواهد گرفت.

نماینده آمریکا افزود که مسئله خروج نظامیان خارجی از افغانستان وابسته به شرایط این کشور است و تاکنون آمریکا و طالبان برای خروج نیروها به توافقی نرسیده‌اند.

با وجود تاکید دولت افغانستان به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور در زمان مقرر آن خلیلزاد پیش از این نیز خواستار تعویق برگزاری انتخابات شده بود.

بیشتر بخوانید

این دیپلمات آمریکایی در این باره گفته بود، در صورتی که در گفت‌وگوهای صلح با طالبان پیشرفتی حاصل نشود انتخابات ریاست جمهوری باید به تعویق بیفتد و پس از توافق صلح برگزار شود.

در اوایل این هفته نیز «سهیل شاهین» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان با تاکید بر مخالفت این گروه با انتخابات گفته بود که انتخابات درمان مشکل افغانستان نیست و تنها سبب ادامه جنگ می‌شود.

انتهای پیام/.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here