«بودجه» و «پارلمان»؛ چالش‌های تشکیل غیرقانونی وزارتخانه‌های جدید اشرف غنی

0
1422

«بودجه» و «پارلمان»؛ چالش‌های تشکیل غیرقانونی وزارتخانه‌های جدید اشرف غنی

شماری از اعضای پارلمان افغانستان اعلام کردند که اقدام اخیر اشرف غنی برای تشکیل وزارتخانه‌های جدید غیرقانونی است، پیش‌بینی برای بودجه آن نشده بود و پارلمان نیز هنوز این اقدام را تایید نکرده است.

گزارش تسنیم| «بودجه» و «پارلمان»؛ چالش‌های تشکیل غیرقانونی وزارتخانه‌های جدید اشرف غنی

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در هفته‌های اخیر با صدور فرمان‌هایی جداگانه دو وزارتخانه جدید را در تشکیلات دولت افغانستان ایجاد کرده است.

وی «عبدالسلام رحیمی» را به عنوان وزیر دولت در امور صلح و «سیما سمر» را نیز به عنوان وزیر دولت در امور حقوق بشر و روابط بین‌الملل تعیین کرده است.

بیشتر بخوانید

شماری از اعضای پارلمان افغانستان در واکنش به این موضوع تصریح کردند که تشکیل وزارتخانه‌های جدید از سوی اشرف غنی غیرقانونی و تخصیص بودجه آنها نیز پرسش برانگیز است.

«محمدشریف بلخابی» نماینده سرپل در پارلمان افغانستان اظهارداشت: هر اداره جدیدی که بدون تائید پارلمان افغانستان در تشکیلات دولت ایجاد شود غیرقانونی است و تخصیص بودجه نیز برای آن اقدامی غیرقانونی محسوب می‌شود.

این در حالی است که در تشکیلات دولت افغانستان وزارت صلح و امور حقوق بشر وجود ندارد و پارلمان نیز بودجه‌ای برای پیشبرد امور وزارتخانه‌های جدید تصویب نکرده است.

«صدیق صدیقی» سخنگوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به این موضوع تشکیل وزارتخانه‌های جدید را قانونی و در حیطه اختیارات اداری و تشکیلاتی رئیس جمهوری این کشور عنوان کرد.

در حال حاضر دولت افغانستان باید امکانات مورد نیاز وزارتخانه‌های جدید را فراهم کند و به کارمندان نیز حقوق بپردازد درحالی که بودجه‌ای برای این وزارتخانه‌ها اختصاص نیافته است.

«شمروزخان مسجدی» سخنگوی وزارت دارایی افغانستان گفت: تقریبا (10 میلیون دلار) بودجه وزارت دولت در امور صلح از سوی کابینه دولت تائید شده است و بزودی به پارلمان ارسال می‌شود.

وی افزود: وزارت دارایی هنوز برای تخصیص بودجه به وزارت دولت در امور حقوق بشر و روابط بین‌الملل دستوری دریافت نکرده است.

پارلمان افغانستان سال گذشته بودجه سالجاری را تصویب کرد که تشکیل وزارتخانه‌های جدید در این بودجه پیش بینی نشده بود؛ حقوقدانان با اشاره به این موضوع انتقال بودجه از یک واحد اداری به واحد اداری دیگر را بدون تائید پارلمان این کشور اقدامی غیرقانونی می‌دانند.

«آرش شهیرپور» عضو اتحادیه حقوقدانان افغانستان اظهارداشت: «ایجاد ادارات جدید در تشکیلات دولت در ماده 90 قانون اساسی درج شده است و از صلاحیت‌های حکومت به علاوه شورای ملی دانسته شده است». بنابر این اشرف غنی برای هرگونه تشکیل اداره جدید در دولت به تائید پارلمان و سنای این کشور نیاز دارد.

بیشتر بخوانید

تنها دو ماه زمان به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است، نگرانی‌هایی وجود که تشکیل وزارتخانه‌های جدید از سوی اشرف غنی تنها برای امتیازدهی به منظور پیروزی در انتخابات این کشور صورت گرفته باشد.

 شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پیش از این تذکر داده بودند که دوره کاری اشرف غنی در خردادماه پایان یافته و رئیس جمهوری صلاحیت عزل و نصب مقامات ارشد دولتی را از دست داده است.

انتهای پیام/.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here