یک نامزد ریاست جمهوری: این سرود، ملی نیست

0
1224

یک نامزد ریاست جمهوری: این سرود، ملی نیست

© Sputnik /
افغانستان

13:30 17.07.2019(اخرین تجدید 13:57 17.07.2019)دریافت لینک کوتاه
405

سید نورالله جلیلی نامزد انتخابات ریاست جمهوری می گوید در صورت پیروزی او در انتخابات، به رسم ایستاد شدن هنگام پخش سرود ملی نقطه پایان می گذارد.

به گزارش اسپوتنیک، سید نورالله جلیلی،  این موضوع را پس از آن در یک ویدیو مطرح کرده است که ایستاد نشدن او هنگام پخش سرود ملی در یکی از جلسات، انتقادهای گسترده را به همراه داشت.

این نامزد ریاست جمهوری در پاسخ به انتقادها می گوید که ایستاد شدن هنگام پخش سرود ملی هیچ نوع الزامیت قانونی ندارد و این رسم را تقلید بیگانه می داند.

جلیلی افزود: در هیچ جای قانون اساسی قید نشده است که هنگام پخش سرود ملی ایستاد شدن الزامیت دارد. این یک رسم و تقلید بیگانه است. من می خواهم که تقلید و بیگانه پرستی را به پایان برسانم.

 

بااین حال این نامزد ریاست جمهوری با بیان اینکه «سرود ملی افغان شمول و ملی نیست»، گفت: اگر به محتوای سرود ملی بپردازیم، مفاهیمی را ارایه نمی کند که ملت را به وجد بیارد و انگیزه های ملی ایجاد کند.

وی در ادامه گفت: من می خواهم که مردم افغانستان با عنعنات و رسوم خود، خود را معرفی کنند. رسوم و عنعنات ما این است وقتی ما به قرآن کریم ایستاد نمی شویم، قطعا به سرود ملی ایستاد نمی شویم.

وی تاکید می کند که اگر رئیس جمهور شود، به این رسم و تقلیدهای بیگانه پایان می دهد.

در ماده بیستم قانون اساسی آمده است که «سرود ملی افغانستان  به زبان  پشتو و با ذکر الله اکبر  و نام اقوام افغانستان  می‌باشد».

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here