اختصاصی| اختلاف جدی طالبان و آمریکا بر سر یک بند از توافق اولیه

0
1294

اختصاصی| اختلاف جدی طالبان و آمریکا بر سر یک بند از توافق اولیه

به‌دنبال برگزاری مذاکرات میان نماینده آمریکا و دفتر سیاسی طالبان در قطر، برخی منابع از ادامه اختلاف میان آنها درباره یکی از بندهای مندرج در توافق اولیه خبر می‌دهند.

  • ۱۸ تير ۱۳۹۸ – ۱۵:۴۴
  • به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، همزمان با برگزاری دور هفتم مذاکرات صلح میان نماینده ویژه آمریکا و دفتر سیاسی طالبان در قطر، اخباری پیرامون توافق بر سر برخی مسائل از جمله تعیین تقویم زمانی خروج نیروهای خارجی از افغانستان، آتش‌بس دائمی و فراگیر و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی منتشر گردیده است.

در همین حال یک منبع نزدیک به مذاکرات در قطر به خبرنگار تسنیم گفته است یکی از موارد اختلافی که از ابتدای مذاکرات محل مناقشه بوده همچنان باقی است و همین موضوع باعث طولانی‌تر شدن دور ششم مذاکرات گردیده بود.

به‌گفته این منبع آگاه، آمریکایی‌ها همواره در طول مذاکرات اصرار داشته‌اند که طالبان در توافق اولیه با آمریکا بندی را با این مضمون اضافه کنند که گروه طالبان تعهد می‌کند با گروه تروریستی داعش در افغانستان مبارزه کند.

هیئت سیاسی طالبان به‌شدت با گنجاندن این بند در توافق مخالفت کرده‌اند. طالبان بر این عقیده‌اند که آمریکایی‌ها با آوردن بند مبارزه طالبان با گروه تروریستی داعش در افغانستان در واقع به‌دنبال یک بازی فریبکارانه هستند.

برخی منابع نزدیک به دفتر سیاسی طالبان در همین باره می‌گویند:‌ آمریکا با گنجاندن این بند از توافق،‌ در واقع به‌دنبال این است که اعلام کند طالبان در توافق با آمریکا راضی به مبارزه با داعش شده است که این موضوع پیامدهای منفی زیادی دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:‌

1 ــ امضای این بند از توافق توسط طالبان به‌معنای آن است که طالبان تاکنون مبارزه جدی با داعش نداشته و با افکار و حضور آنها در افغانستان موافق است، حال آنکه در حقیقت این طالبان بوده است که همواره با داعش مبارزه کرده است و آمریکا متهم اصلی حمایت مالی و تسلیحاتی از داعش در افغانستان بوده است.

2 ــ با امضای این بند از توافق، طالبان تصریح کرده‌اند که آمریکا علیه داعش در افغانستان مبارزه می‌کند حال آنکه پروژه داعش یک پروژه صرفاً آمریکایی در افغانستان است و آمریکایی‌ها با گنجاندن این بند به‌دنبال تبرئه‌سازی خود از این اتهام ثابت‌شده هستند.

3 ــ طالبان متوجه این موضوع هستند که با امضای این بند از توافق، آمریکا بازی جدید خود را شروع خواهد کرد. به‌محض موافقت طالبان با این بند،‌ در واقع داعش از سوی آمریکا یک گروه ضدآمریکایی در افغانستان معرفی خواهد شد و رسانه‌های آمریکایی به‌شدت این موضوع را برجسته خواهند کرد، در همین حال بدنه میانی و مبارزاتی طالبان که به‌شدت افکار ضدآمریکایی و ضدغربی دارند نسبت به گروه طالبان بدبین خواهند شد. آنها گروه طالبان را یک گروه صلح‌کننده با آمریکا و داعش را یک گروه ضدآمریکایی خواهند شناخت و کوچ نیروهای میانی و مبارزاتی طالبان به‌سمت داعش شروع خواهد شد، در واقع آمریکایی‌ها با فریب به‌دنبال سربازگیری برای داعش هستند.

بیشتر بخوانید

منبع نزدیک به مذاکرات آمریکا و طالبان در قطر می‌گوید همچنان موضوع مبارزه با داعش یکی از موارد اختلافی جدی میان دوطرف در مذاکرات است.

به‌گفته این منبع، آمریکایی‌ها در حال یک بازی جدید هستند تا با تغییر چهره ضدآمریکایی طالبان و ایجاد وجهه ضدآمریکایی از طریق جنبش رسانه‌ای برای گروه تروریستی داعش، افراد طالبان را جذب این گروه تروریستی کنند.

گفته می‌شود هیئت سیاسی طالبان تاکنون در برابر این خواسته آمریکایی‌ها کوتاه نیامده است.

انتهای پیام/+

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here