افغانستان با زندانیان داعش چه خواهد کرد؟

0
1281

افغانستان با زندانیان داعش چه خواهد کرد؟

  • 23 ژوئن 2019 – 02 تیر 1398
JAwzjan governor officeحق نشر عکسJAWZJAN GOVERNOR OFFICE
Image captionداعشیان محلی در شمال افغانستان

بیش از ۱۵۰ عضو نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در شمال افغانستان حدود یک سال پیش به نیروهای دولتی تسلیم و خواستار بازگشت به زندگی عادی شدند. اما مقام‌های دولتی گفتند که با آن‌ها مانند اسیران جنگی برخورد خواهد شد.

به تازگی مقام‌های محلی در ولایت جوزجان گفتند که شماری از زنان و کودکان این شورشیان به خویشاوندان شان در ولایت‌های شمالی افغانستان سپرده شده‌اند.

مولوی حبیب‌الرحمان، سرگروه این افراد سال گذشته پس از کشته شدن قاری حکمت‌الله رهبر سابق داعش در شمال افغانستان، جانشین او شد و نامش بر سر زبان‌ها افتاد. اما با گذشت دو ماه و پس از تنگ شدن حلقه محاصره، او با نیروهای تحت امرش به دولت تسلیم شدند. پس از آن دولت افغانستان اعلام کرده بود که به فعالیت داعش در شمال این کشور پایان داده شده است.

اواسط تابستان سال گذشته خورشیدی چرخبال‌های ارتش افغانستان افرادی را که اعضای تسلیم‌شده گروه داعش خوانده می‌شدند از میدان جنگ در ولسوالی درزاب ولایت جوزجان از “محاصره طالبان” نجات و به شهر شبرغان مرکز ولایت انتقال دادند.

حدود ۱۵۰ تن از اعضای داعش به دولت تسلیم شده و با چرخبال‌های ارتش محاصره طالبان نجات داده شدند و از سوی مقام‌های محلی به عنوان افرادی که به روند صلح پیوسته‌اند به گرمی استقبال شدند. در میان آن‌ها تعدادی زن و کودک نیز دیده می‌شد.

Jawzjan governor officeحق نشر عکسJAWZJAN GOVERNOR OFFICE
Image captionمقادیر سلاح و مهمات که از داعشیان تسلیم شده بدست آمده است

حبیب الرحمان در مورد دلایل پیوستن به داعش گفته بود “با یک احساسات برآمده بودیم، حالا به کلی از جنگ خسته هستیم و نمی‌خواهیم که دوباره تپه به تپه جنگ کنیم، دولت اگر می‌خواهد در چوکات (چارچوب) دولت می‌خواهم به عنوان یک فرد عادی و یک شهروند به زندگی عادی خود ادامه دهم”.

زندانیان داعش، مانند هزاران جنگجوی طالب معمولا بعد از انجام تحقیقات و محاکمه، در زندان‌های ولایت پروان (بگرام) و زندان پلچرخی کابل نگهداری می‌شوند.

منابع در ریاست امنیت ملی افغانستان در گفتگو با بی‌بی‌سی تایید کردند که داعشیان درزاب از همان آغاز تا امروز در بازداشت این اداره در کابل به‌سر می‌برند.

پس از انتقال این شورشیان تسلیم‌شده به کابل، عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان در یک نشست شورای وزیران اعلام کرد که قضیه جنگجویان داعش با دیگر تسلیم‌شدگان فرق می‌کند.

Jawzjan governor officeحق نشر عکسJAWZJAN GOVERNOR OFFICE
Image captionلطف الله عزیزی والی جوزجان

آقای عبدالله گفت “در شمال کشور تعدادی از نیروهای داعش تسلیم شدند، با این شورشیان به حیث اسیرانی که در جنگ دستگیر شده‌اند برخورد می‌شود. تسلیمی به معنای این نیست که از جنایت‌های که انجام داده اند چشم پوشی شود”.

لطف‌الله عزیزی والی جوزجان نیز گفت مولوی حبیب‌الرحمن و دیگر شورشیان داعشی که با او یک‌جا به دولت تسلیم شده بودند، باشنده‌های اصلی ولایت‌های شمالی هستند و زنان و کودکان این شورشیان پس از انجام بررسی‌ها به بستگان‌شان تحویل داده شدند.

آقای عزیزی گفت که بیست تن از اعضای خانواده زندانیان داعش که زنان و کودکان بودند، به اولیای‌شان تسلیم شدند.

JAwzjan governor officeحق نشر عکسJAWZJAN GOVERNOR OFFICE
Image captionمولوی حبیب الرحمان فرمانده داعشیان که به دولت افغانستان تسلیم شده است

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز با تسلیم‌شدگان داعش دیدار کرده است. موسی محمودی رئیس اجرایی این کمیسیون به بی‌بی‌سی گفت مولوی حبیب‌الرحمن و همراهانش در توقیف‌ امنیت ملی هستند و اکنون در وضعیت خوبی قرار دارند.

آقای محمودی تاکید کرد که “کمیسیون از وضعیت آنها نظارت می‌کند، در این رابطه کدام شکایتی وجود ندارد، با آن‌ها برخورد انسانی صورت گرفته تا اکنون و بعضی موضوعاتی و مسایلی وجود دارد که ما آنها را با حکومت افغانستان به‌خاطر پاسخگویی‌شان شریک کردیم”.

فرید غرنی، وکیل مدافع نیز در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت که شورشیان زندانی و اسیران جنگی به ویژه اعضای داعش که در توقیف‌گاه‌های اداره امنیت ملی نگهداری می‌شوند از وقت گرفتاری تا وقت محاکمه تمام حقوق‌شان در نظر گرفته می‌شود.

مسئولان زندان‌های افغانستان می‌گویند بیش از ۳۳ هزار زندانی در زندان‌های افغانستان نگهداری می شوند که از این میان ۲۱ درصد شان متهم به دست داشتن در جرایم امنیت داخلی و خارجی هستند.

منابع اداره امنیت ملی افغانستان می‌گویند در مجموع۴۰۰ شورشی داعش، از جمله ۱۳۰ شهروند خارجی عضو این گروه در توقیف‌گاه‌های این اداره نگهداری می‌شوند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here