بیش از ۲۰ هزار مهاجر افغان از ترکیه برگشت داده شده اند

0
1301

بیش از ۲۰ هزار مهاجر افغان از ترکیه برگشت داده شده اند

ترکیه اعلام کرده که نیمی از۴۰ هزار پناهجوی افغان که غیرقانونی وارد این کشور شده بودند، برگشت داده شده اند. قونسل افغانستان در استانبول می گوید مهاجرانی که غیرقانونی وارد ترکیه می شوند با شرایط دشواری مواجه می گردند.

    
Deutschland Flüchtlinge in Niedersachsen (picture-alliance/dpa/S. Pförtner)عکس از ارشیف

سلیمان سویلو، وزیر داخله ترکیه در یک نشست خبری در استانبول اعلام کرد که از آغاز سال‌ روان میلادی تا کنون بیش از ۴۱ هزار مهاجر افغان به گونه غیرقانونی وارد این کشور شده اند. او گفته است که از این میان ۲۰ هزار و ۵ صد تن آنان به افغانستان برگشت داده شده اند.

زکریا بارکزی جنرال قونسل افغانستان در استانبول ترکیه به اینفو مایگرانتس گفت که در سال گذشته خورشیدی حدود ۳۰ هزار مهاجر افغان به گونه داوطلبانه تنها از ساحه تحت ماموریت او که شامل ۲۵ ولایت ترکیه می شود، به افغانستان برگشته اند.

او افزود: «آماری را که وزیر داخله ترکیه ارائه کرده مربوط به تمام ترکیه می شود… در مورد ساحه کاری خود باید بگویم که ما در سال ۱۳۹۷ حدود ۳۰ هزار پناهجوی داوطلب داشتیم که به افغانستان عودت داده شدند. از این جمله حدود ۱۴هزار آنان افرادی بودند که خودشان تکت خریداری کرده و به افغانستان بازگشتند و بیش از ۱۵ هزار تن دیگر آنان که در کمپ ها به سرمی بردند داوطلبانه به افغانستان عودت داده شدند.»

پناهجویان افغان با گذشتن از مسیرهای سخت‌گذر از طریق ایران وارد ترکیه می شوند و می خواهند که از آنجا به کشورهای اروپایی بروند. اما آقای بارکزی از مهاجران افغان می خواهد که فریب شبکه های قاچاق انسان را نخورند. به باور او شرایط فعلی ترکیه برای فراهم آوری زمینه های کاری و یا رفتن به کشورهای اروپایی مساعد نیست.

جنرال قونسل افغانستان در استانبول گفت: «من باید قاطعانه بگویم که مرز بین ترکیه وکشورهای اروپایی مسدود است. اکثر قاچاقبران انسان تلاش می کنند که اوضاع را طوری دیگر وانمود کنند. کسانی که غیر قانونی وارد ترکیه می شوند با شرایط دشواری مواجه می شوند. دسترسی به صحت عامه و تعلیم و تربیه ندارند… پیام ما به تمام جوانان (افغان) این است که اگر می خواهند به کشورهای دیگر بروند باید از راه های قانونی استفاده کنند.»

ناصر احمدی، «اینفومایگرانتس»

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here