پژوهشگران صلح: «درحل بحرانهای جهانی با بن بست مواجه شده ایم»

0
1118

پژوهشگران صلح: «درحل بحرانهای جهانی با بن بست مواجه شده ایم»

پژوهشگران صلح در گزارش امسال خود زیر عنوان “صلح به هم‌شریک نیاز دارد”، بر دیالوگ میان سیاستمداران و دانشمندان تأکید کرده اند.براساس پژوهشهایی زیر نام “ارزیابی صلح”، تنش های جهانی در تمام عرصه ها روبه افزایش اند.

    
Afghanistan Islam Tauben um Moschee in Bagdad (Getty Images/AFP/F. Usyan)

درگزارش اخیر این پژوهشگران که به روز سه شنبه منتشر گردید، وضعیت جهان به شدت وخیم گفته شده و محققان این گزارش بر گفتگوها میان فعالان عرصه علوم و سیاست تأکید نموده، خواهان رهنمود های عملی برای حل بحرانهای جهانی گردیده اند.

همزمان محققانِ انستیتوت “لایبنیس” از مرکز پژوهشهای صلح و بحران ایالت هسن آلمان، انستیتوت توسعه و صلح دانشگاه دویسبورگ شهر ایسن و انستیتیوت پژوهشهای صلح و امنیت دانشگاه هامبورگ برخلای اقدامات عملی در ابداع و نوآوری در سیاست های صلح تأکید کرده اند.

براساس گزارش پژوهشهای محققان انستیتوت های مذکور، تنش ها در تمام عرصه ها روبه افزایش اند؛ یعنی در رقابت های تسلیحات اتومی، باخت مفهوم سازمان ملل، یا هم صادرات اسلحه به شبه جزیره عرب، در سرتاسر جهان بحرانها روبه افزایش اند.

بنابر “ارزیابی صلح” این پژوهشگران، در مجموع با ۱۳۱ بحران مسلحانه در سال ۲۰۱۷ رقم این تنش ها در مقایسه به ۲۰سال گذشته بلند ترین حد را نشان می دهد.

به باور پژوهشگران این گزارش یکی از موارد تأثیر گذار در این وضعیت ادامه جنگ در سوریه و افزایش درگیری ها در قاره افریقا می باشد.

Symbolbild | Flüchtlinge im Mittelmeer (picture-alliance/dpa/SOS MEDITERRANEE/L. Schmid)درسالهای اخیر هزاران پناهجو حین عبور آبهای دریای مدیترانه به سمت اروپا در مسیرراه غرق شده اند

حدود ۶۸،۵ میلیون تن در سرتاسر جهان در حال فرار اند. این درحالیست که سه کشور به شمول ترکیه، پاکستان و اوگاندا بیشترین رقم آوارگان را پناه داده اند. پژوهشگران این گزارش با انتقاد از اروپا تأکید کردیده اند که کشور های اروپایی درحال حاضر ایجاد حصار ها به اطراف خود را افزایش داده و به این ترتیب اتحادیه اروپا “خطرناک ترین مرزهای بیرونی” در سرتاسر جهان را دارد. مرزهایی که سبب تلفات هزاران تن گردیده و از سال ۲۰۰۰ به اینسو بنا بر گمانه زنی های محققان این گزارش، تنها در دریای مدیترانه ۳۵ هزار تن غرق شده اند.

محققان مذکور به ویژه همکاری های مشترک اتحادیه اروپا با زمامداران خودکامه کشورهای موسوم به کشورهای ترانزیت و نیز کشورهای مبداء مهاجران به شمول لیبیا و سودان را یکی از موارد به شدت مشکل ساز خوانده و تأکید کرده اند: در نهایت یک خط مشخصی مشخص در قبال حل این بحرانها قابل تسخیص نمی باشد، به ویژه از جانب قدرت های با نفوذی مثل آلمان.

نویسنده های این گزارش تأکید کرده اند: “حکومت فدرال آلمان بالاخره باید ابتکار عمل را در دست گرفته و در تدوین سیاست های جهانی وارد عمل شود.”

پژوهشگران این گزارش طور نمونه به وضعیت مالی در غرب افریقا اشاره کرده اند؛ زیرا حکومت فدرال آلمان در سطوح مختلف این کشور درگیر جنگ، فعالیت دارد. در این کشور نیز مثل نقاط دیگر جهان فعالیت های انکشافی به طور فزاینده منحصر به سیاست های امنیتی و مهاجرت بوده و این سیاست ها بر تلاشهای انکشافی مقدم شمرده می شوند و به این ترتیب بنابر این گزارش “یک سیاست متمرکز به حقوق بشر در خط آخر” قرار می گیرد.

Kanzlerin Merkel in Afrika (picture-alliance/dpa/M. Kappeler)انگلامرکل صدراعظم آلمان فدرال، حین گفتگو با سربازان آلمان در کشور مالی در غرب افریقا

جمع‌بندی تقریباً مکدر

بنابراین، باوجود تمام تلاشهای سازمان ملل و اتحادیه اروپا، در تضمین ثبات در مالی کمتر پیشرفتی صورت گرفته و تحقق قرارداد صلح ۲۰۱۵ نیز محسوس نیست. آنهم به این دلیل که هیچکسی تا اکنون تعریف دقیقی را در مورد اینکه ثبات به چه مفهوم می باشد، ارائه نکرده است.

پژوهشگران در این گزارش همچنان مدیریت معضل مهاجرت را نیز خیلی ضعیف خوانده اند و تأکید کرده اند که سیاست های انکشافی بایست به جای “تنظیم مرزها” بیشتر بر بهبود یافتن شرایط زندگی و امکانات رقابت در بازار کار تمرکز یابند.

پانوشت:

“ارزیابی صلح” نام کتابی است که در آن پژوهشگران پنج نهاد تحقیقاتی آلمان از سال ۱۹۸۷ به اینسو همه ساله در مورد “واقعیت منازعات بین المللی از دیدگاه استراتیژیک صلح” گزارش می دهند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here