امنیت افغانستان، پروژه داعش و پول عربستان

0
1314

امنیت افغانستان، پروژه داعش و پول عربستان

جمعه ۱۰ جوزا ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۸
قدرت های حامی داعش، منافع چندگانه ای را از راه اندازی این پروژه در افغانستان دنبال می کنند؛ اما برای عربستان سعودی، دو عامل نیرومند، وجود دارد؛ یکی جنگ نیابتی رژيم ریاض با ایران و دوم، مهار بلندپروازی کشورهایی مانند قطر و پیشگیری از نقش آفرینی بیشتر آنها در صلح و جنگ افغانستان.
امنیت افغانستان، پروژه داعش و پول عربستان

پروژه داعش در افغانستان روز به روز توسعه می یابد. این رویداد در چارچوب یک سکوت پرسش برانگیز رسانه ای و غفلت آگاهانه امنیتی صورت می گیرد و کاملا مشهود است که قدرت های بزرگ جهان، سازمان های مخوف استخبارات منطقه و فرامنطقه و دالرهای نفتی اعراب در کنار ارتش چندملیتی داعش که اجتماعی قدرتمند از افراط گرایان خون آشام سراسر جهان است، در پیشبرد این پروژه، سهم و نقش دارند.

به تازگی یک نشانه جدید دیگر از دخالت برخی قدرت های نفتی عرب در حمایت مالی از داعش در افغانستان، منتشر شده است. بربنیاد این خبر، پولیس ننگرهار مبلغ ۸۰۰ هزار ریال سعودی را که معادل دو میلیون و ۱۱ هزار دالر امریکایی می شود، از یک موتر مربوط به حمل و نقل مرغ، کشف کرده که قرار بوده به دست داعش برسد. این رویداد درست در زمانی اتفاق می افتد که اشرف غنی بار دیگر به عربستان سعودی سفر کرده است.

پیش از هر تحلیلی باید تصریح کرد که غنی و عربستان هردو از دایره

پولیس ننگرهار مبلغ ۸۰۰ هزار ریال سعودی را که معادل دو میلیون و ۱۱ هزار دالر امریکایی می شود، از یک موتر مربوط به حمل و نقل مرغ، کشف کرده که قرار بوده به دست داعش برسد. این رویداد درست در زمانی اتفاق می افتد که اشرف غنی بار دیگر به عربستان سعودی سفر کرده است

روند صلح با طالبان، بیرون مانده اند و همکاری آنها در مقابله با این روند، می تواند معنادار باشد.

ننگرهار در شرق افغانستان از نخستین خاستگاه های داعش در افغانستان و به روایتی پایتخت شاخه «خراسان» این گروه تروریستی محسوب می شود. پیش از این، فرمانده نیروهای خارجی در افغانستان وعده نابودی داعش را در سال ۲۰۱۷ داده بود. آن فرمانده اکنون رفته و جای خود را به افراد تازه ای داده است؛ اما داعش در افغانستان و ننگرهار همچنان به صورتی معجزه آسا به حیات خود ادامه می دهد.

پیشتر مقام های دولت افغانستان نیز خبر از شکست داعش در ننگرهار داده و مدعی شده بودند که دایره حضور داعش در افغانستان تنها به ولایت کنر محدود می شود؛ اما واقعیت های عینی و یافته های استخباراتی نشان می دهد که ننگرهار کماکان پایگاه قدرت داعش است.

در این میان، حضور داعش در ننگرهار تنها به محدود به فعالیت های سخت افزاری و نبردهای میدانی با طالبان و بعضا نیروهای محلی و دولتی نمی شود؛ بلکه ننگرهار از مدت ها به این سو، عرصه ای برای رویارویی ایدئولوژيک دو خوانش از اسلام اهل سنت هم بدل شده است: نبرد حنفی ها و اهل حدیث یا همان وهابیون مورد حمایت عربستان سعودی.

رییس شورای ولایتی ننگرهار اخیرا اعلام کرد که جنگ مذهبی میان پیروان مذاهب حنفی و اهل حدیث در ننگرهار به راه افتاده است.

حاجی اجمل عمر گفت که شاه محمود میاخیل؛ والی ننگرهار برای پیشبرد پروژه داعش به این سمت گماشته شده و به همین دلیل نمی‌گذارد در ننگرهار امنیت تامین شود.

وی با اشاره به اینکه

ننگرهار از مدت ها به این سو، عرصه ای برای رویارویی ایدئولوژيک دو خوانش از اسلام اهل سنت هم بدل شده است: نبرد حنفی ها و اهل حدیث یا همان وهابیون مورد حمایت عربستان سعودی

«سه-چهار ماه می شود که در ننگرهار یک بازی خطرناک جریان دارد»، گفت: در حال حاضر جنگ مذهبی جریان دارد. علما ترور می شوند. روزی نیست که حنفی، اهل حدیث را نکشد و اهل حدیث حنفی را.

او هشدار داد که اگر جلو این جنگ گرفته نشود، از افغانستان سوریه دوم ساخته خواهد شد.

هشدارهای آقای عمر، همه روزه با شواهد و قراین محکم و متقن، اثبات و احراز می شود که یکی از تازه ترین آنها دستیابی پولیس به مبلغی قابل توجه از پول ملی عربستان سعودی است که قرار بود که برای تأمین مالی پروژه داعش در ننگرهار، هزینه شود.

پیش از این نیز بارها گزارش شده است که اغلب اعضای سازمان های تروریستی مانند داعش و القاعده را شهروندان سعودی تشکیل می دهند. تنها در یک نمونه ۱۵ نفر از ۱۹ عامل حملات مرگبار ۱۱ سپتامبر امریکا که به نحوی مبدأ تاریخ تحولات جدید سیاسی، امنیتی و ایدئولوژيک پیرامون نبرد غرب با تروریزم محسوب می شود – با وجود همه اما و اگرهایی که درباره آن وجود دارد- اتباع سعودی بودند. حتی گزارش هایی منتشر شد مبنی بر اینکه برخی شاهزاده های متمول وابسته به دربار آل سعود هم در عقب آن رویداد قرار داشته اند.

عربستان سعودی و هم پیمانانش اما با روی کار آمدن یک نسخه مخوف تر و مرگبارتر تروریزم تکفیری یعنی داعش که مستقیما از آموزه های خشک و خشن وهابیت الهام می گیرد که مرکز اصلی آن،

افغانستان که از دیرباز بستری مساعد برای تفکر میانه روانه مبتنی بر خوانش حنفی از اسلام سنی بوده است، مطلوب رژيم ریاض نیست؛ زیرا ریاض مبلغ وهابیت است و در تقابل ایدئولوژيک با جریان هایی مانند اخوان المسلمین قرار دارد که از سوی کشورهایی مثل قطر و ترکیه حمایت می شود

عربستان سعودی است، سعی کردند رقبای سنتی خود را در عراق و سوریه به زانو درآورند؛ اما ناکام ماندند.

اینک افغانستان به بستری جدید برای پرورش و توسعه تروریزم و تکفیری گری مورد حمایت رژيم ریاض بدل شده است و پروژه داعش در همین راستا عملیاتی می شود.

قدرت های حامی داعش، منافع چندگانه ای را از راه اندازی این پروژه در افغانستان دنبال می کنند؛ اما برای عربستان سعودی، دو عامل نیرومند، وجود دارد؛ یکی جنگ نیابتی رژيم ریاض با ایران و دوم، مهار بلندپروازی کشورهایی مانند قطر و پیشگیری از نقش آفرینی بیشتر آنها در صلح و جنگ افغانستان.

افغانستان که از دیرباز بستری مساعد برای تفکر میانه روانه مبتنی بر خوانش حنفی از اسلام سنی بوده است، مطلوب رژيم ریاض نیست؛ زیرا ریاض مبلغ وهابیت است و در تقابل ایدئولوژيک با جریان هایی مانند اخوان المسلمین قرار دارد که از سوی کشورهایی مثل قطر و ترکیه حمایت می شود.

ضمن آنکه اعتدال و عقلانیت حنفی نمی تواند پتانسیل لازم برای افراط گرایی مورد نیاز تروریزم و تکفیری گری منظور عربستان را فراهم آورد. بنابراین، سعودی ها برای مقابله با ایران، مهار قطر و غلبه بر ادعاهای بلندپروازانه ترکیه در عرصه مدیریت معادلات جهان اسلام، به گروه هایی مانند داعش نیاز دارد، و این همان چیزی است که علیرغم تلاش های فشرده ای که با محوریت قطر برای صلح با طالبان جریان دارد، توسعه زیرزمینی داعش در افغانستان به کمک عربستان را به مانعی در برابر صلح و عامل تبدیل افغانستان به سوریه دوم، بدل می کند.

محمدرضا امینی – جمهور

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here