هشدار رئیس استخبارات روسیه از افزایش جنگجویان داعش در شمال افغانستان

0
1233

هشدار رئیس استخبارات روسیه از افزایش جنگجویان داعش در شمال افغانستان

یک مقام ارشد امنیتی روسیه روز سه شنبه از افزایش جنگجویان گروه داعش در شمال افغانستان در نزدیکی مرز تاجیکستان هشدار داد. او خواستار تشدید کنترول مرزی توسط مقام‌های تاجیکستان گردید.

    
Russland Alexander Bortnikow Chef russischer Geheimdienst (picture-alliance/dpa)

الکساندر بورتنیکوف، رئيس سازمان امنیت فدرال روسیه که سازمان اصلی استخبارات این کشور است، روز سه شنبه در دیداری از تاجیکستان گفت که حدود ۵۰۰۰ تن از جنگجویان وابسته به «دولت اسلامی» در مناطقی در افغانستان در نزدیکی مرز این جمهوری پیشین اتحاد جماهیر شوروی سابق تجمع کرده اند. او گفت که بسیاری از این جنگجویان در کنار «دولت اسلامی» یا داعش در سوریه جنگیده اند.

مطالب ما را از طریق تلگرام به دست بیاورد!

براساس گزارش‌های خبرگزاری‌های روسی، رئيس امنیت فدرال روسیه خواستار تشدید کنترول مرزی در تاجیکستان شده است تا از گسترش این گروه به آسیای میانه جلوگیری صورت بگیرد.

روسیه حضور چشمگیری در آسیای مرکزی دارد و از جمله چند پایگاه نظامی در این منطقه دارد.

شاخه افغانستان گروه داعش در سال ۲۰۱۴ تحت نام «دولت اسلامی در خراسان» به فعالیت آغاز کرد. خراسان یک نام تاریخی برای منطقه‌ای است که شامل بخش‌هایی از افغانستان، ایران و آسیای میانه می‌شود. این جنگجویان به گروه داعش بیعت کرده اند، اما بیشتر متشکل از جنگجویان ناراضی طالبان و دیگر گروه‌های شورشی در آسیای جنوبی و مرکزی اند.

روسیه در سال‌های اخیر به تکرار نگرانی خود را از احتمال گسترش فعالیت داعش به آسیای مرکزی ابراز داشته است. اما برخی ناظران می‌گویند کرملین در مورد آمار جنگجویان داعش در افغانستان مبالغه می‌کند تا تماس‌های خود با طالبان را توجیه کند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here