ملل متحد: بریتانیا مجمع الجزایر چاگوس را به کشور موریس بازگرداند

0
1131

ملل متحد: بریتانیا مجمع الجزایر چاگوس را به کشور موریس بازگرداند

مجمع الجزایر چاگوس در اقیانوس هند دارای اهمیت استراتژیک است. ایالات متحده امریکا پایگاه بزرگ نظامی در آنجا دارد. این یکی از دلایلی است که بریتانیا نمی خواهد این جزایر را به موریس بازگرداند.

    
Insel Chagos | BIOT (British Indian Ocean Territory): Diego Garcia Base (picture-alliance/CPA Media)

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک از بریتانیا خواست تا کنترول جزایر چاگوس در اقیانوس هند را به جمهوری موریس واگذار کند. ۱۱۶ کشور به قطعنامه مربوطه کشورهای افریقایی رای مثبت دادند و از بریتانیا خواستند تا “ادارات استعماری اش” را از این جزایر در ظرف شش ماه آینده بیرون کند. تنها شش کشور از جمع ۱۹۳ کشور عضو این قعطنامه را رد کردند که در جمع شان بریتانیا و ایالات متحده نیز شامل اند. ۵۶ کشور دیگر، از جمله آلمان، فرانسه و کانادا، رای ممتنع دادند.

در پی مناقشات طولانی روی این جزایر، دیوان عالی بین المللی جزا در دنهاگ در ماه فبروری امثال به نفع موریس تصمیم گرفت. قضات محکمه استدلال کردند که در دهه ۱۹۶۰، بریتانیا به طور غیر قانونی جزایر چاگوس را از موریس که تحت استعمار بریتانیا قرار داشت، جدا ساخت و تحت کنترول اداری خود درآورد و این جزایر را باید دوباره به جمهوری موریس واگذار کند. استعمارگران بریتانیا در سال ۱۹۶۸ استقلال موریس را باز گرداندند، اما جزایر چاگوس را تحت کنترول شان نگهداشتند. حکومت بریتانیا تصمیم ماه فبروری دیوان عالی بین المللی جزا را رد کرد و پس از آن جمهوری موریس به سازمان ملل متحد رجوع کرد.

Insel Chagos | BIOT (British Indian Ocean Territory): Diego Garcia Base (picture-alliance/dpa/CPA Media Co. Ltd)شامل مجمع الجزایر در اقیانوس هند هفت جزیره مرجانی است

«جامعه بین المللی نباید از ادارات استعماری حمایت کند»

با این حال، این قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد که الزام آور نیست، تصریح می کند که سازمان ملل متحد و تمام مقامات اش، ادعای مالکیت موریس را به مجمع الجزایر چاگوس به رسمیت می شناسد. در عین حال، جامعه بین المللی خواسته است که “از ادارات استعماری غیرقانونی باید حمایت نشود و حتی برای شان امتیاز داده نشود.”

بین سال های ۱۹۶۸ و ۱۹۷۳، حکومت بریتانیا تقریبا ۲۰۰۰ تن از ساکنان این مجمع الجزایر را به زور به بریتانیا، موریس و سیشل نقل مکان داد تا راه را برای ایجاد یک پایگاه نظامی بزرگ هموار کند. پایگاه “دیه گو گارسیا” تا سال ۲۰۳۶ به ایالات متحده اجاره داده شده است. از این جا نیروهای امریکایی مأموریت های شان را در افغانستان و عراق راه اندازی می کنند. پس از حملات ۱۱ سپتمبر، این پایگا همچنین به عنوان مرکز بازجویی سازمان استخبارات مرکزی ایالات متحده امریکا “سی آی ای” مورد استفاده قرار دارد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here