یونیسف: بیش از دو میلیون کودک درافغانستان از سوء تغذیه رنج می‌برند

0
1263

یونیسف: بیش از دو میلیون کودک درافغانستان از سوء تغذیه رنج می‌برند

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) در یک گزارش تازه اعلام کرده است که بیش از دو میلیون کودک در افغانستان به سوء تغذیه شدید دچار اند که از میان آنها ۴۰ درصد شان به کمک صحی نیز دسترسی ندارند.

    

Afghanistan Bettelnde Frau mit Kind Jalalabad (picture-alliance/Photoshot)تصویر: آرشیف

یونیسف یا صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد از افزایش شمار کودکان مواجه با سوء تغذیه در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

گزارش تازه این سازمان که امروز سه شنبه منتشر شد، نشان می دهد که در مقایسه با دو سال پیش، در سال ۲۰۱۹ شمار کودکان دچار سوء تغذیه در افغانستان افزایش یافته است .

بر بنیاد آمار یونیسف در حالی که در سال ۲۰۱۷ در حدود ۱،۳ میلیون کودک و در سال ۲۰۱۸ حدود ۱،۶ میلیون کودک در افغانستان دچار سوء تغذیه شدید بودند، امسال بیشتر از دو میلیون کودک زیر پنج سال به سوء تغذیه شدید مبتلا هستند.

یونیسف در این گزارش ناامنی ها، خشک سالی، عدم مصؤنیت غذایی، محدودیت دسترسی به خدمات صحی و عدم آگاهی مردم به ویژه مادران را از دلایل اصلی وخامت سوء تغذیه در این کشور عنوان کرده است.

بر بنیاد یافته های صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل در حال حاضر در ۲۲ ولایت افغانستان برخی مردم به پاسخگوی عاجل سوتغدیه نیاز دارند.

Kranke Frauen in Afghanistan (picture-alliance/dpa)تصویرآرشیف : کودک مبتلا به سوء تغذی با مادرش در بیمارستانی در غزنی

احمد نوید قاری زاده، کارشناس امور سوء تغذیه در یونیسف به دویچه وله گفت که برنامه هایی که تاکنون برای کاهش این مشکل در افغانستان عملی شده اند، بسنده نبوده اند. او گفت که از همین رو سوء تغذیه بیشتر شده است: «در سال ۲۰۱۹، پوشش ارئه خدمات به اطفالی را که از سوء تغذیه حاد رنج می برند، از۵۰ درصد به ۶۰ درصد بیشتر ساخته ایم اما هنوز هم ۴۰ درصد کودکان به خدمات صحی دسترسی ندارند.»

گزارش یونیسف خاطرنشان می سازد که برعلاوه کودکان، سوء تغذیه و عدم مصؤنیت غذایی بر سلامت زنان حامله و دختران نوجوان نیز تاثیر ناگواری برجا خواهد گذاشت.

بر بنیاد گزارش یونسف سوء تغذیه شدید در ولایت های غربی، جنوبی و شرقی افغانستان که با خشک سالی مواجه بودند، رو به افزایش است و تخمین زده شده است که شمار نیازمندان در سال روان میلادی در افغانستان بیشتر خواهد شد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here