مصلی و گنبد گوهرشاد در هرات بازسازی می‌شود

0
1958

مصلی و گنبد گوهرشاد در هرات بازسازی می‌شود

  • 15 مهٔ 2019 – 25 اردیبهشت 1398
گوهرشاد
Image captionاز مصلی هرات فقط همین منارها باقی مانده که آنان نیز به شدت صدمه دیده‌اند

حکومت افغانستان اعلام کرده که مصلی و گنبد گوهرشاد را در ولایت هرات در غرب افغانستان بازسازی خواهد کرد. بازسازی این بناها را “اداره عملیاتی و توسعه‌ای” ریاست جمهوری افغانستان به عهده گرفته است.

گوهرشاد بیگم، همسر شاهرخ میرزا تیموری (پسر امیر تیمور، از شاهان دوره تیموری) یکی از زنان مطرح تاریخ منطقه است. نظر به متون تاریخی، او در طول حیاتش خدمات زیادی در عرصه علم و دانش، فرهنگ و هنر انجام داده است. مناره‌های گوهرشاد در هرات افغانستان و مسجد گوهرشاد در نزدیک زیارتگاه امام رضا (امام هشتم شیعیان) در مشهد ایران، از بزرگترین یادگارهای اوست.

دولت افغانستان امروز، چهارشنبه ( ۲۵ جوزا/ اردیبهشت) از پنجصد وهفتاد ونهیمن سالگرد کشته شدن گوهر شاد بیگم در کنار مقبره و مصلی ویران شده او در هرات تجلیل کرد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان از گوهرشاد بعنوان شخصیت فرهنگ دوست افغانستان و منطقه یاد کرد و تاکید نموده که نقش گوهرشاد در رنسانس شرق غیر قابل انکار است.

افغانستانحق نشر عکسHERATGOVERNMENTOFFICE
Image captionوالی هرات نیز در این مراسم از ایجاد صندوق بازسازی مجموعه مصلی و گنبد گوهرشاد خبر داد

احداث مجموعه دارالعلوم‌ها، مدرسه‌ها و خانقاها در خیابان هرات، اعمار مسجد و مدرسه گوهر شاد در شهرهای هرات و مشهد، ایجاد سبک جدید تذهیب و ساختمان‌سازی بنام مکتب هرات از برجسته‌ترین کارنامه خانم گوهرشاد ‌است.

عبدالقیوم رحیمی، والی هرات نیز در این مراسم از ایجاد صندوق بازسازی مجموعه مصلی و گنبد گوهرشاد خبر داد. والی هرات در این مراسم گفت که دور تازه‌ای از تلاش‌ها برای ثبت هرات در فهرست میراث‌های فرهنگی جهان آغاز شده‌است.

مناره‌های مصلی هرات در عصر تیموریان و در محلی که مدرسه گوهرشاد همسر شاهرخ در آن موقعیت داشت، ساخته شده‌است. در دوران جنگ‌ها مصلی هرات ویران و فقط چهار گنبد آن بجا مانده که آنان نیز به شدت صدمه دیده‌اند.

گوهرشاد
Image captionآرامگاه گوهرشاد همسر شاهرخ میرزای تیموری نیز در کنار مصلی های هرات قراردارد

آرامگاه گوهرشاد همسر شاهرخ میرزای تیموری نیز در کنار مصلی های هرات قراردارد و این گنبد یکی از برجسته‌ترین نمونه‌های معماری عصر تیموریان نیز به حساب می‌آید.

برخی از پژوهشگران با توجه به کیفیت میراث فرهنگی تیموریان، هرات در قرن نهم هجری را از لحاظ هنری و فرهنگی همتا و رقیب ایتالیای عصر رنسانس می‌دانند.

پیشرفت فرهنگی هرات در دوره تیموریان هرات مدیون حمایت‌های کسانی مانند شاهرخ میرزای تیموری، همسر او گوهرشاد بیگم، بایسنغر میرزا پسر شاهرخ، سلطان حسین بایقرا و وزیر او امیرعلی‌شیر نوایی خوانده شده است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here