هشدار امریکا به عواقب توسعه تسلیحاتی اتحادیه اورپا

0
1481
هشدار امریکا به عواقب توسعه تسلیحاتی اتحادیه اورپا

هشدار امریکا به عواقب توسعه تسلیحاتی اتحادیه اورپا

© AFP 2019 / JOHN THYS
جهان

دریافت لینک کوتاه
 0  0  0

ایالات متحده امریکا از عواقب احتمالی اقتصادی و سیاسی ادامه توسعه پروژه‌های دفاعی اتحادیه اروپا، هشدار داده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از نشریه El Pais، ایلین لورد، معاون وزیر خارجه ایالات متحده امریکا با فرستادن نامه به فدریکا موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی نوشته است که پلان‌های بروکسل مبنی بر پروژه‌های دفاعی، همگرایی ده‌ساله میان کشورهای غربی در چوکات ناتو را تهدید می‌کند.

همچنان در این نامه از نارضایتی واشنگتن از شرایط برنامه داخل اروپایی همکاری ساختار دایمی در امور امنیتی و دفاعی که شامل ساخت سیستم‌های جنگی در چوکات همکاری میان ایالات متحده امریکا و اتحادیه اروپا، که باعث افزایش مصارف دفاعی و رقابت شدید خواهد شد.

به باور واشنگتن، راه خروج از شرایط فعلی، تجدید نظر از این برنامه و بخصوص خودداری از خودداری از حقوق استثنایی بر مالکیت فکری و حق وتوی کشورهای شرکت کننده می‌داند که به اجرای هرگونه پروژه دفاعی در همکاری با کشورهای ثالث منجر شود.

روزنامه مذکور خاطر نشان ساخته است که احتمالاً نگرانی‌های امریکا با بریکزیت مرتبط است که در نتیجه آن آلمان در پی همکاری فشرده‌تر با فرانسه است، نه با بریتانیا که از امریکا حمایت می‌کند.

در جون سال ۲۰۱۸ کمیسیون اروپایی تصمیم گرفت نام European Geostationary Navigation Overlay Service را به نام “آژانس برنامه های فضایی اتحادیه اروپا” تغییر بدهد. در اطلاعیه کمیسیون اروپایی درمورد بودجه فضایی سال های ۲۰۲۱ — ۲۰۲۷ آمده است که در آینده آژانس نامبرده نقش مهمی در اجرای سیاست فضایی اروپا ایفا خواهد کرد، زیرا این آژانس به عنوان یک سازمان بین‌الدول مهمترین “شریک در اجرای فنی و عملی برنامه های فضایی اتحادیه اروپا” خواهد بود. بدین ترتیب بریتانیا از شماری از پروژه‌ها کنار زده می‌شود.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here