سخنگوی طالبان عضویت زنان در هیئت این گروه در نشست دوحه را رد کرد

0
1554

سخنگوی طالبان عضویت زنان در هیئت این گروه در نشست دوحه را رد کرد

 

سخنگوی گروه طالبان گفته است که اظهارات‌اش با خبرگزاری رویترز در مورد شمولیت زنان در نشست دوحه اشتباه تعبیر شده است. رویترز قبلاَ گزارش داده بود که زنان نیز عضو هیئت طالبان در نشست دوحه اند.

    
Russland Vertreter der Taliban in Moskau (picture-alliance/Sputnik/V. Astapkovich)

پیشتر خبرگزاری رویترز به نقل از سخنگوی گروه طالبان گزارش داده بود که برای نخستین بار در هیئت این گروه در نشست دوحه زنان نیز شامل می‌باشند.

این اقدام برای گروهی که به دلیل نگاه سرکوب‌گرانه‌اش نسبت به حقوق زنان شهرت دارد، می‌توانست گامی به جلو در راستای تقاضای شمولیت زنان در مذاکرات دانسته شود.

نشست دوحه از ۱۹ تا ۲۱ اپریل میان نمایندگان طالبان و هیئتی از افغانستان به شمول سیاستمداران اپوزیسیون، فعالان جامعه مدنی و نمایندگان حکومت برگزار می‌شود. هرچند طالبان گفته اند که نمایندگان حکومتی در این جلسه را به عنوان اشخاص انفرادی می‌شناسند.

رویترز به نقل از ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان گزارش داده است که «در نشست دوحه در قطر زنانی نیز شامل هیئت طالبان خواهند بود.»

به گزارش رویترز، سخنگوی طالبان در مصاحبه تیلفونی‌اش از این زنان نام نگرفته، اما گفته است: «این زنان روابط فامیلی با اعضای بلندرتبه طالبان ندارند، آن‌ها افغان‌های عادی از داخل و خارج از کشور اند که حامی و بخشی از مبارزه امارت اسلامی بوده اند.»

اما ساعاتی بعد، ذبیح الله مجاهد  در یک پیام تویتری گفت که اظهارات‌اش تعبیر نادرست شده است. او نوشته است که «مانند نشست مسکو» زنان نیز در نشست دوحه اشتراک دارند. در نشست مسکو در جمع هیئت افغانستان زنان نیز شامل بودند، اما هیچ نماینده زن از جانب گروه طالبان حضور نداشت.

تاکید به حضور زنان

سازمان‌های جامعه مدنی، حکومت افغانستان و شرکای بین‌المللی‌اش خواستار شمولیت زنان در این مذاکرات اند. در فهرستی که حکومت افغانستان برای شرکت در نشست دوحه نشر کرده است، ده ها زن شامل اند.

جین شهین، عضو کمیته نیروی مسلح مجلس سنای امریکا نیز روی حضور زنان در مذاکرات صلح افغانستان تاکید کرده است. او که به عنوان عضو هیئت مجلس سنای امریکا از کابل دیدار می‌کرد، گفت: «اهرم‌های مشخصی هستند که ما داریم و طالبان علاقمند آن اند. علاقمندی به حمایت اقتصادی بعد از ختم منازعه وجود خواهد داشت.»

این سناتور امریکایی افزود: «من فکر می‌کنم اگر طالبان علاقه‌ای به جلب حمایت بین‌المللی دارند … این به فایده آن‌ها خواهد بود که اهمیت شمولیت زنان را به رسمیت بشناسند و حقوق بشر را به عنوان بخشی از توافقی که به دست خواهد آمد، شامل سازند.»

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here