آلمان به نقش رهبری کننده امریکا در ماموریت افغانستان متکی است

0
1125

آلمان به نقش رهبری کننده امریکا در ماموریت افغانستان متکی است

 

وزیر دفاع آلمان پس از ملاقات با همتای امریکایی اش اعلام کرد که انتظار دارد ایالات متحده نقش رهبری کننده اش در ماموریت افغانستان را حفظ کند. این اظهارات همزمان با گفتگوهای صلح میان طالبان و امریکا مطرح می شوند.

    
USA Verteidigungsministerin von der Leyen in Washington (picture-alliance/dpa/K. Nietfeld)وزیر دفاع آلمان و سرپرست وزارت دفاع امریکا در پنتاگون

اورزولا فون دیر لاین، وزیر دفاع آلمان گفته که پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع ایالات متحده امریکا در جریان این ملاقات در پنتاگون گفته که کشورش با شماری “قابل ملاحظه” از نیروها در افغانستان باقی می ماند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از وزیر دفاع آلمان نوشته این بدان معناست که نیروهای مسلح امریکا با “وظایف و کارایی های” فعلی شان در افغانستان باقی می مانند. چنین چیزی برای متحدان امریکا نیز مهم است تا بتوانند وظایف شان را در چهارچوب نیروهای ائتلاف بین المللی در افغانستان ادامه بدهند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا در ماه دسمبر گذشته خروج کامل نیروهای کشورش را از سوریه اعلام کرد. بعدا حکومت ایالات متحده اعلام کرد که نیمی از حدود ۱۴ هزار نیروی امریکایی مستقر در افغانستان نیز به خانه شان بازمی گردند.

صلح با طالبان

هردو تصمیم ایالات متحده امریکا در مورد نیروهایش در سوریه و افغانستان باعث ایجاد نگرانی قابل توجهی در میان متحدانش گردید، اما حکومت ایالات متحده این چشم اندازش را همچنان حفظ کرد. در محافل سیاسی آلمان نیز این بحث مطرح شد که اگر امریکا نیروهایش را از افغانستان بیرون بکشد، آلمان نیز نیروهایش را از این کشور خارج می کند.

جیم متیس، وزیر دفاع قبلی امریکا پس از اعلام خروج کامل نیروهای ایالات متحده از سوریه از وظیفه اش کنار رفت. فون دیر لاین می خواهد با جانشین وی نیز گفتگوهای استراتیژیک سه ماهه اش را ادامه بدهد. شاناهان فعلا فقط به عنوان سرپرست وزارت دفاع ایفای وظیفه می کند.

این اظهارات وزیر دفاع آلمان در مورد باقی ماندن نیروهای امریکایی و ادامه نقش رهبری کننده شان در ناتو همزمان با ادامه گفتگوهای صلح امریکا با طالبان مطرح می شود؛ دقیقا چند روز قبل از آنکه مذاکرات صلح افغانستان در شهر دوحه قطر انجام شود.

گروه طالبان همواره مذاکره مستقیم با حکومت افغانستان را رد می کند؛ حکومتی که دست نشانده غرب می خواند. یکی از خواست های اصلی این گروه شورشی خروج کامل نیروهای ناتو از افغانستان می باشد.

Symbolbild | Deutschland | Militär (picture-alliance/dpa/Pool/K. Nietfeld)بخشی از نیروهای آلمانی در ماموریت “حمایت قاطع” ناتو در افغانستان

اعضای اروپایی داعش

وزیر دفاع آلمان همچنان در مورد چگونگی برخورد با اعضای اروپایی گروه تروریستی “دولت اسلامی” یا داعش نیز با همتای امریکایی اش گفتگو کرد. ترامپ در ماه اپریل از اروپایی ها خواست که جنگجویان بازداشت شده اروپایی این گروه را بپذیرند تا روند محاکمه شان در کشورهای متبوع شان پیش برده شود.

وزیر دفاع آلمان به شاناهان اطمینان داد که حکومت آلمان به “تمام قضایای” مربوط به اعضای آلمانی داعش رسیدگی خواهد کرد. حکومت ایالات متحده امریکا می خواهد که آلمان، تا زمانی که اتباع بازداشت شده مظنونش در مقیاسی بزرگ به این کشور بازگردانده نشده اند، در تامین مخارج مالی دوران حبس شان سهم بگیرد.

زندان های این افراد ممکن است در عراق ساخته شوند. منابع حکومتی می گویند دولت بغداد اخیرا پیشنهاد داده در صورتی که برای هر یک از این زندانیان سالانه دو میلیون دالر پرداخت گردد، حاضر است صدها عضو جهادگرایان را در خاکش حبس کند.

هزینه دفاعی اعضای ناتو

وزیران دفاع آلمان و امریکا همچنان در مورد سهم آلمان در ناتو صحبت کردند که دونالد ترامپ هنوز هم فکر می کند بسیار کم است. وزیر دفاع آلمان گفت آلمان برای ششمین سال متوالی، تا سال ۲۰۲۰ هزینه نظامی اش را افزایش می دهد. وی در این زمینه گفته که شاناهان “به آنچه ما انجام می دهیم کاملا اعتماد دارد”.

آلمان تنها در ایالات متحده امریکا مورد انتقاد قرار ندارد، چراکه تا سال ۲۰۲۴ می خواهد ۱.۵ درصد درآمد ناخالص داخلی اش را صرف هزینه های دفاعی اش بکند. کشورهای عضو ناتو در سال ۲۰۱۴ توافق کردند که هزینه های دفاعی شان را در یک دهه “در جهت دو درصد” از مجموع درآمد ناخالص داخلی شان افزایش دهند. وزیر دفاع آلمان اطمینان داد که تا سال ۲۰۲۴ آلمان هزینه های دفاعی اش را به مقیاس تعیین شده خواهد رساند.

ترامپ از کشورهای عضو ناتو خواسته که هزینه دفاعی شان را در این نیرو “حداقل” به دو درصد از تولید ناخالص داخلی شان برسانند. امریکا همواره آلمان را از لحاظ اقتصادی کشوری قوی خوانده و متهمش کرده که با پول امریکا از خودش دفاع می کند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here