آغاز تهاجم های بهاری طالبان و واکنش‌ها به آن

0
1265

آغاز تهاجم های بهاری طالبان و واکنش‌ها به آن

با فرارسیدن فصل بهار، طالبان تهاجم های جدیدی را زیر نام الفتح آغاز کردند. حکومت افغانستان اعلام عملیات بهاری طالبان را غیرمشروع خوانده و شورای مصالحه از طالبان خواست تا این اظهارات شان را پس بگیرند.

    
Afghanistan Taliban-Kämpfer in Farah (picture-alliance/AP Photo)

همزمان با اعلام عملیات بهاری طالبان، حملات این گروه علیه نیروهای امنیتی در چندین ولایت آغاز شده است. در تازه‌ترین مورد طالبان دیشب در مربوطات ولسوالی شیرزاد ولایت ننگرهار بر نیروهای افغان حمله کردند. مقامات محلی گفته‌اند که در این حمله ۷ تن از نیروهای دولتی و ۲۷ طالب کشته شدند.

ولایت بغلان نیز شب شنبه شاهد حملات تازه طالبان بود. این گروه شب گذشته بر یک پوسته پولیس حمله کرد که در نتیجه ۸ تن از نیروهای امنیتی کشته شدند.

مقامات در کندز از حمله چند جانبه طالبان بالای شهر کندز خبر دادند. محمد یوسف ایوبی، یک عضو شورای ولایتی گفت در این حمله طالبان که نیمه شب آغاز شد، دست کم شش تن کشته شدند و ۵۰ تن دیگر زخمی گردیده اند. صدها تن مجبور شده اند به خاطر شدت درگیری ها خانه های شان را ترک کنند. در حمله طالبان بالای یک کاروان نیروهای امنیتی در ولایت غور نیز هفت نیروی حکومتی از جمله فقیر احمد نوری، فرمانده عملیاتی پولیس در این ولایت و چهار طالب کشته شده اند. عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی این ولایت گفت در این درگیری چند ساعته دو پولیس و یک غیرنظامی نیز زخمی شده اند.

در عین زمان عارف نوری سخنگوی والی غزنی گفته که در جریان عملیات نیروهای افغان در چهار ولسوالی این ولایت دست کم ۱۳ طالب مسلح کشته، ۱۷ تن دیگرشان زخمی و چهار تن شان نیز زنده بازداشت شده اند. از سوی دیگر طالبان حملات گسترده‌ای را بر ولسوالی‌های بالا مرغاب، جوند و آب کمری بادغیس آغاز کرده اند. والی بادغیس گفته است طالبان تصمیم دارند تا یک پایگاه بزرگ در این ولایت ایجاد کنند و ولایات همجوار را از بادغیس کنترول نمایند.

جنرال عتیق الله امرخیل آگاه امور نظامی روز شنبه به دویچه وله گفت که طالبان یک گروه مستقل نیست و آغاز عملیات بهاری این گروه نشان داد که طالبان وابسته به امر کشورهای حامی این گروه است و از خود استقلالیت ندارند: «این جنگ نیابتی است و در آن پاکستان، ایران و یک بخشی از روس‌ها اشتراک دارند. طالبان مستقل نیستند و از طرف این کشورها برایش پلان جنگ داده می‌شود.»

آغاز جنگ در وسط گفتگوهای صلح

حملات بهاری طالبان در حالی آغاز شد که ایالات متحده امریکا بارها از موفقیت پروسه صلح به رهبری زلمی خلیلزاد سخن گفته است. نمایندگان امریکا و طالبان در ماه‌های اخیر حداقل ۵ بار باهم دیدار کرده و گفته می‌شود پیشنویس طرح صلح نیز آماده شده است.

با اعلام عملیات بهاری طالبان، زلمی خلیلزاد نماینده امریکا برای صلح افغانستان گفته است که این اعلام طالبان بی‌پروایی به روند صلح و غیرمسوولانه است. خلیلزاد از حامیان صلح و مردم افغانستان خواسته اعلام این عملیات را محکوم کنند. آقای خلیلزاد تاکید کرده که بسیاری فرماندهان طالبان با آغاز عملیات بهاری این گروه موافق نیستند.

جنرال عتیق الله امرخیل آگاه مسایل نظامی به دویچه وله گفت که آغاز عملیات بهاری طالبان پیام ناخوشایندی برای روند صلحی است که ایالات متحده امریکا در باره آن امیدوار بود: «این واقعا یک صدمه به روند صلح است و امیدواری را که امریکا داشت یک ضربه زد تا نشان دهند که قدرت و تصمیم اصلی به دست کس دیگری است و طالب تنها بازیگر نیست.»

انتقاد شورای عالی صلح

در همین حال شورای مصالحه که اخیرا ایجاد شده، با انتقاد از اعلام عملیات بهاری طالبان گفت قرار است در آینده نزدیک هیات افغانستان و طالبان در قطر باهم دیدار کنند.

محمد عمر داوودزی سخنگوی شورای مصالحه روز شنبه در یک نشست خبری از طالبان خواست تا این اظهارات را پس بگیرند و در عرصه صلح همکاری کنند: «حالا به مرحله ای رسیده ایم که باید بین طالبان و دولت افغانستان مذاکره رسمی صورت گیرد. دفعتا رفتن به مذاکره رسمی مشکل است و یک مفاهمه کار دارد.»

اما امرخیل می‌گوید جنگ افغانستان بسیار پیچیده است زیرا ایران، پاکستان و روسیه در پشت این جنگ قرار دارند و طالبان نمی‌توانند به تنهایی در این مورد تصمیم بگیرند.

ریاست جمهوری افغانستان عملیات بهاری طالبان را نشانه‌ای از باور طالبان به ادامه جنگ «غیرمشروع» خوانده است. در اعلامیه‌ای که روز شنبه توسط ارگ نشر شد آمده است که این عملیات همزمان با تلاش‌های صلح توسط امریکا و افغانستان آغاز شده است و به باور حکومت این جنگ جهاد نه؛ بلکه حمله بر مردم افغانستان می‌باشد.

در اعلامیه گفته شده که حکومت عملیات بهاری علیه طالبان آغاز نکرده و برعکس تلاش دارد تا تمام توانش را برای هموار کردن راه برای صلح به خرج دهد.

ح.همراز

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here