طولانی شدن مذاکرات قطر: حکومت افغانستان هم نگران است و هم امیدوار

0
1285

طولانی شدن مذاکرات قطر: حکومت افغانستان هم نگران است و هم امیدوار

 

در حالی که گفتگوهای قطر بین نمایندگان ایالات متحده امریکا و طالبان ادامه دارد، مقامات حکومت افغانستان تاکید می کنند که روابط طالبان با پاکستان نیز مورد بحث قرار گیرد و اصل جمهوری بودن نظام افغانستان حفظ شود.

    
Katar Taliban Büro in Doha (picture-alliance/AP Photo/O. Faisal)

گفتگوهای قطر به تاریخ ۶ حوت شروع شد. حالا حدود دو هفته از این گفتگوها می‌گذرد، اما جزئیات آن برای حکومت و مردم افغانستان روشن نیست.

داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجراییه حکومت افغانستان روز دوشنبه در جلسه شورای وزیران گفت که حکومت از ادامه گفتگوهای قطر هم نگران است و هم امیدوار، ولی او تاکید کرد اصل جمهوری اسلامی حفظ خواهد شد.

عبدالله گفت: «می‌خواهم به مردم افغانستان اطمینان دهم و کوشش‌هایی که به راه افتاده آن را قدر دهیم. از یک طرف صحبت از صلح است و از طرف دیگر ماموریت حمایت قاطع نیروهای امنیتی ما را حمایت می‌کنند.»

آقای عبدالله تاکید کرد که اکثریت مطلق مردم افغانستان صلح «عادلانه و پایدار» می‌خواهند. او تاکید کرد که در بحث‌های بعدی، دوام نظام جمهوری اسلامی مدنظر گرفته خواهد شد و روی اصل نظام معامله‌ای صورت نخواهد گرفت.

یکی از نگرانی‌ها این است که بحث‌های قطر در پشت پرده جریان دارد و هیچ کسی نمی‌داند که در آنجا چی می‌گذرد؛ اما حامد مصباح تحلیلگر مسایل سیاسی می‌گوید دوام گفتگوهای پشت پرده قابل نگرانی نیست، زیرا ممکن است فاش کردن جزئیات روند گفتگوها را صدمه بزند.

Schweiz Weltwirtschaftsforum in Davos - Abdullah Abdullah (picture-alliance/Keystone/L. Gillieron)عبدالله: در قطر در مورد دوام نظام جمهوری اسلامی بحث می‌شود

خروج نیروهای خارجی

یکی از خواست‌های اصلی طالبان در گفتگوهای قطر، خروج نیروهای بین المللی است. در حال حاضر ۱۴ هزار نیروی امریکایی در افغانستان حضور دارند.

در حالی که طالبان بر این خواست شان پافشاری دارند، رئیس جمهور افغانستان تاکید کرد که باید روابط تاریک و پشت پرده طالبان با گروه‌های تروریستی و شبکه‌های مافیایی نیز روشن شود.

رئیس جمهور غنی روز یک شنبه در یک گردهمایی زنان در ارگ گفت: «مساله حضور قوای بین المللی در افغانستان قابل بحث است. اما سوال در این است که ارتباطات طالبان با پاکستان چه زمانی مورد بحث می‌شود. درباره ارتباطات طالبان با شبکه‌های تروریستی تا یک اندازه بحث شده، ولی ارتباطات این گروه با شبکه‌های اقتصاد حرام چه وقت مورد بحث قرار می‌گیرد؟»

یکی از نگرانی‌ها این است که پس از امضای موافقتنامه صلح، به دلیل حضور مافیای مواد مخدر، اقتصاد جرمی و روابط طالبان با برخی از کشورها و سازمان‌های تروریستی، جنگ در افغانستان ادامه خواهد یافت.

برگزاری لویه جرگه

به منظور نظرخواهی مردم افغانستان، قرار بود لویه جرگه مشورتی صلح در ماه حوت برگزار شود و در این جرگه «نقشه راه صلح» براساس دیدگاه مردم مشخص گردد. با آن که این جرگه در ماه حوت برگزار نشد ولی رئیس جمهور غنی روز دوشنبه فرمانی صادر کرد که براساس آن لویه جرگه مشورتی صلح به تاریخ نهم ثور ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد.

از سوی دیگر، زلمی خلیلزاد نماینده امریکا برای صلح افغانستان گفته است که پس از گفتگوهای قطر حکومت، جریان‌های سیاسی و طالبان باهم گفتگو خواهند کرد.

ایالات متحده امریکا از حکومت افغانستان خواسته است تا هیات مذاکره کننده صلح را طوری تشکیل دهد که همه جریان‌ها در آن نماینده داشته باشندژ

ح. همراز/ کابل

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here