ونزوئلا؛ تشکر مادورو از ارتش برای ‘شکست کودتای آمریکا و مخالفان

0
1079

ونزوئلا؛ تشکر مادورو از ارتش برای ‘شکست کودتای آمریکا و مخالفان

آقای مادورو از حامیانش خواست که روز مبارزه با امپریالیسم را جشن بگیرندحق نشر عکسREUTERS
Image captionآقای مادورو از حامیانش خواست که روز مبارزه با امپریالیسم را جشن بگیرند

نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا از ارتش این کشور تشکر کرد که از او حمایت کرده و به گفته او “کودتای به رهبری آمریکا و مخالفان” را شکست داده است.

آقای مادورو که در جمع هوادارنش سخنرانی می‌کرد، گفت که حملات سایبری که به گفته او از سوی آمریکا سازمان‌دهی می‌شود مانع بازگشتن برق به شبکه‌ها شده است.

ونزوئلا از روز جمعه با بی‌برقی سراسری روبروست و همزمان ده‌ها هزار نفر از موافقان و مخالفان دولت در کاراکاس تجمع‌های جداگانه برگزار کرده‌اند.

روز شنبه هزاران مخالف دولت در حالی که حوان گوآیدو هم در میان آنها بود به خیابان‌های کاراکاس آمدند.

صدها پلیس ضدشورش مقابل تجمع‌کنندگان صف آرایی کردند و در حالی که معترضان آنها را “قاتل” صدا می‌زدند با استفاده از اسپری فلفل مانع جلو آمدن صف معترضان شدند.

حوآن گوآیدو رییس مجلس ملی که مخالفان دولت اکثریت آن را در دست دارند، روز شنبه در میان معترضان حاضر شد و از راه انداختن یک تور سفرهای استانی خبر داد.

حوآن گوآیدو از حامیان خود خواسته که خیابان‌ها را ترک نکنندحق نشر عکسAFP
Image captionحوآن گوآیدو از حامیان خود خواسته که خیابان‌ها را ترک نکنند

آقای گوآیدو که از سوی ۵۰ کشور جهان از جمله آمریکا به عنوان رئیس دولت انتقالی ونزوئلا به رسمیت شناخته شده گفته این سفرها را با هدف متحد کردن مردم کشورش انجام خواهد داد.

در همین حال، هزاران قرمزپوش هم روز شنبه برای حمایت از نیکلاس مادورو به خیابان‌های کاراکاس آمدند.

آقای مادورو در میان حامیان خود که نظامیان و شبه نظامیان فراوانی در میان آنها دیده می‌شدند مدعی شد که بی برقی تاریخی چند روز گذشته در ونزوئلا به آن علت طولانی شده که حملات سایبری مانع کار متخصصان برای بازگرداندن برق به شبکه های سراسری شده‌اند.

او گفت: “وقتی این نوع حمله‌ها توسط اپوزیسیون انجام می شود، راست‌های افراطی، هیچ شکی نیست که آن‌ها عامل فکری و عملی چنین حمله‌هایی هستند. حملاتی که فناوری استفاده شده در اونها فقط در اختیار دولت آمریکاست. اون ها از سلاح‌های با فناوری بالا استفاده کرده‌اند و ما می‌فهمیم چه اتفاقی افتاده. ما همیشه همه چیز را می‌فهمیم چون خدا با ماست. و حقیقت آشکار می‌شود”.

قطعی برق روز جمعه، طولانی‌ترین قطعی برق در این کشور در سه دهه گذشته گزارش شده است.

دولت خراب‌کاری در یک سد را منشاء اصلی این بی‌برقی اعلام کرده اما بسیاری می‌گویند نرسیدگی به تاسیسات سدها و عدم تعمیر و نگه‌داری مناسب از تاسیسات زیربنایی کشور طی دو دهه گذشته بسیاری از صنایع تولید برق ونزوئلا را که متکی به سدهای این کشور است را در معرض نابودی قرار داده است.

آقای مادورو که روز شنبه در بیرون محوطه کاخ ریاست جمهوری برای هواداران قرمزپوش دولت سخنرانی می کرد حوآن گوآیدو را “عروسک آلت دست آمریکا” خواند و با تشکر از نیروهای نظامی کشورش برای حمایت از او گفت که ارتشیان موفق به خنثی کردن توطئه کودتا شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

مخالفان با ادامه تظاهرات‌های بزرگ فشار بر دولت آقای مادورو را تداوم بخشیده‌اندحق نشر عکسAFP
Image captionمخالفان با ادامه تظاهرات‌های بزرگ فشار بر دولت آقای مادورو را تداوم بخشیده‌اند

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here