نیمی از نظامیان آمریکا از افغانستان خارج می شوند

0
1217

نیمی از نظامیان آمریکا از افغانستان خارج می شوند

 

تارنمای خبری «نیویورک تایمز» بامداد جمعه گزارش داد که طرح پیشنهادی آمریکا برای صلح با طالبان، بر خروج کامل نظامیان این کشور از افغانستان ظرف سه تا پنج سال آینده استوار است.

به گزارش ایرنا به نقل از این رسانه، نظامیان سایر کشورها نیز بر مبنای این طرح، در همین بازه زمانی، خاک افغانستان را ترک خواهند کرد.
به نوشته نیویورک تایمز، آمریکا قصد دارد در صورت به نتیجه رسیدن گفت وگوها با طالبان، نیمی از 14 هزار نیروی خود در افغانستان را طی ماه‌های آتی از این کشور خارج کند.
بر همین مبنا، فعالیت نیروهای نظامی سایر کشورها در افغانستان بر آموزش ارتش متمرکز خواهد شد و در عوض، آمریکا فعالیت‌های خود را عمدتاً به اقدامات ضد تروریسم محدود خواهد کرد.
مقام‌های آمریکایی به نیویورک تایمز گفته‌اند که حتی در صورت شکست مذاکرات با طالبان، کاخ سفید همچنان مایل به تغییر حوزه فعالیت‌های خود از آموزش سربازان افغان به اجرای عملیات‌ ضدتروریسم است.
مقام‌های آمریکا و طالبان این هفته در قطر به گفت وگو نشستند.
رسانه‌ها پیشتر در انتهای دور قبلی گفت وگوهای دو طرف، از پیش‌نویس توافقی خبر داده بودند که آمریکا بر اساس آن متعهد می‌شد ظرف 18 ماه، خاک افغانستان را ترک کند.
دیگر بندهای پیش نویس این توافقنامه شامل تبادل زندانیان، لغو ممنوعیت سفر رهبران طالبان و تشکیل دولت موقت پس از برقراری صلح بود.
این در شرایطی است که طرح تشکیل دولت موقت، بارها مورد مخالفت «اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان واقع شده که دولتش در گفت وگوهای با طالبان غایب است.
وی اخیراً به این گروه پیشنهاد داده بود که دفتری محلی در پایتخت یا ولایت‌های افغانستان از جمله ننگرهار یا قندهار تأسیس کند.
با این وجود، این پیشنهاد مورد استقبال مقام‌های طالبان قرار نگرفت و این گروه خواستار به رسمیت شناخته شدن دفتر فعلی آن در دوحه پایتخت قطر از سوی جامعه جهانی شد.
با افزایش احتمال صلح با طالبان، گروه‌های حقوق بشری در افغانستان در خصوص تبعات این صلح و حضور نمایندگان طالبان در دولت این کشور ابراز نگرانی کرده‌اند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here