آمادگی نظامیان امریکایی برای حمله به ونزوئلا

0
1110

روسیه: آمادگی نظامیان امریکایی برای حمله به ونزوئلا

 

چهارشنبه ۸ حوت ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۸
روسیه: آمادگی نظامیان امریکایی برای حمله به ونزوئلا

نیروهای آمریکایی برای حمله به کشور ونزوئلا آماده می شود. اعزام نیروهای عملیات ویژه آمریکا به پورتوریکو و پیاده‌سازی واحدهای نظامی این کشور در کلمبیا به همراه موارد دیگر بدون هیچ گونه ابهامی نشانگر آن است که واشنگتن در صدد افزایش نظامیان خود در منطقه است تا از آنها برای سرنگونی دولت نیکلاس مادورو استفاده کند.’
روسیه تا کنون بارها نسبت به احتمال مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا هشدار داده، اما این نخستین بار است که یک مقام رسمی این کشور از وجود نشانه‌هایی عینی از آماده‌سازی نیروهای نظامی آمریکا برای سرنگونی دولت نیکلاس مادورو سخن می‌گوید.
آمریکا در روزهای اخیر تلاش کرده است تا کاروانی از کمک‌های بشردوستانه را به ونزوئلا بفرستد، اما دولت کاراکاس این گونه اقدامات واشنگتن را تلاش برای دخالت در امور داخلی خود قلمداد می کند و آن را زمینه ای برای حمله نظامی می داند.
در همین ارتباط، روزنامه لوفیگارو نیز در گزارشی با اشاره به درگیری ها در ونزوئلا، اعلام کرد که خشونت ها میان ارتش و هواداران ‘خوان گوآیدو’ می‌تواند بهانه‌ای به دست آمریکا دهد تا اقدام به مداخله نظامی در ونزوئلا کند و از آب گل آلود ماهی بگیرد.
این روزنامه نوشت: اگر ارتش از مادورو فرمانبرداری و از انجام این عمل ممانعت کند، ممکن است زد و خوردهایی درگیرد و همین امر بهانه‌ای به دست آمریکا دهد تا با عنوان جلوگیری از پیش آمدن جنگ داخلی دست به مداخله نظامی در ونزوئلا زند و حکومت کنونی این کشور را سرنگون سازد.
در واقع آمریکا در نظر دارد از درگیری های جاری در ونزوئلا سوء استفاده کند و از آب گل آلود ماهی بگیرد.
چندی پیش نیز جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا در پیامی توئیتری نوشت: ارتش ونزوئلا یک انتخاب دارد، استقبال از دمکراسی، حفاظت از غیرنظامیان و اجازه دادن برای ورود محموله های کمک به ونزوئلا که در غیر این صورت این کشور با تحریم ها و انزوای بیشتر مواجه می شود.
آمریکا از هفته گذشته کمک های ارسالی خود را در شهر کوکوتای کلمبیا انبار کرده و قرار بود به ونزوئلا منتقل کند.
از چندین هفته پیش که ‘خوان گوایدو’ رییس مجلس ملی ونزوئلا، خود را رییس جمهوری موقت کشور اعلام کرد، تنش در این کشور تشدید شده است.
مخالفان خواستار انتقال کمک های بشردوستانه خارجی به کشور هستند ولی مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا، کمبود کالاهای اساسی در این کشور را تکذیب می کند و می گوید، تلاش مخالفان برای انتقال کمک ها، ‘نمایش مسخره ای’ با هدایت آمریکا برای تضعیف حکومت ونزوئلا است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here