جنگ در شمال افغانستان هزاران خانواده را آواره کرد

0
1409

جنگ در شمال افغانستان هزاران خانواده را آواره کرد

Image captionمقام‌های محلی در شمال افغانستان می‌گویند جنگ هزاران خانواده را از ولسوالی دشت قلعه ولایت تخار و ولسوالی سنچارک ولایت سرپل آواره ساخته

مقام‌های محلی در شمال افغانستان گفتند از چند روز پیش به اینسو، “هزاران خانواده” به علت جنگ و ناامنی در ولسوالی دشت قلعه ولایت تخار و ولسوالی سنچارک ولایت سرپل آواره شده‌اند.

نقیب‌الله دقیق، ولسوال سنچارک ولایت سرپل امروز چهارشنبه هشتم حوت/اسفند به بی‌بی‌سی تایید کرد که حدود سه هزار خانواده از ولسوالی دشت قلعه ولایت تخار و بیش از ۲۵۰۰ خانواده از ولسوالی سنچارک ولایت سرپل آواره شده‌اند.

او به حمید فهیم، خبرنگار در شمال افغانستان گفت که تنها بیشتر از یک هزار خانواده از روستاهای تبر و تغارخواجه که مناطق اصلی جنگ هستند، به مناطق امن‌تر در ولسوالی فرار کرده‌اند و اکنون در خانه‌های اهالی و مساجد جا به جا شدند.

آقای دقیق تایید می‌کند که شمار زیادی از خانواده‌ها به مرکز ولایت سرپل نیز رفته‌اند.

به گفته او، جنگ به شدت در منطقه جریان دارد و آنها می‌کوشند با عملیات زمینی و هوایی مخالفان مسلح را از این مناطق عقب برانند.

آقای دقیق می‌گوید مخالفان مسلح از خانه‌های مردم به عنوان سنگر استفاده می‌کنند و تلاش نیروهای دولتی برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان و آسیب نرساندن به اموال آنها، سبب کندی عملیات در منطقه شده است.

به گفته او، مخالفان مسلح در سه روز گذشته بیشتر از ۲۰ کشته و بیشتر از ۴۰ زخمی داشتند اما تلفات نیروهای امنیتی تنها یک کشته و دوازده زخمی بوده است.

ذبیح الله امانی، سخنگوی والی سرپل نیز جریان عملیات در ولسوالی سنچارک را تایید کرده و می‌گوید درگیری‌ها در منطقه صدها خانواده را بی‌جا ساخته است.

او تاکید دارد که بی‌جاشدگان نیازمند به کمک‌های فوری هستند.

سیگارحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionجنگ سالانه شمار زیادی از مردم افغانستان را مجبور به ترک خانه‌های‌شان می‌کند

ذکرالله از روستای تبر، یکی از بی‌جاشدگان می‌گوید هوا سرد است و مردم با مشکلات زیادی رو به رو شده‌اند حتی شماری از کودکان مجبور شدند برای به دست آوردن نان، دست به گدایی بزنند.

او می‌گوید نخست طالبان مانع فرار آنها از منطقه شده بود اما بعدا با شدت گرفتن جنگ و بمباران، نتوانستند مانع هجوم اهالی شوند.

احمد تمیم عظیمی، سخنگوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی می‌گوید آمار ابتدایی آنها از شمار بی‌جاشدگان در ولسوالی سنچارک بیش از یک هزار خانواده بوده اما احتمالا این آمار پس از انجام سروی به ۲۶۰۰ خانواده برسد.

او همچنین می‌گوید حدود سه هزار خانواده از اواخر ماه دلو/بهمن تاکنون از ولسوالی دشت قلعه ولایت تخار نیز بی‌جا شده‌اند.

به گفته وی، درگیری‌ها در این ولسوالی سبب تخریب خانه‌ها شده و اهالی مجبور به فرار به مناطق امن شدند.

آقای عظمیمی می‌گوید روند کمک‌رسانی به بی‌جاشدگان آغاز شده اما هنوز هم نیاز به کمک‌های بیشتر وجود دارد.

جنگ سالانه شمار زیادی از مردم افغانستان را مجبور به ترک خانه‌های‌شان می‌کند. این آمار سالانه رو به رشد است و شمار آنها به بیش از یک میلیون نفر می‌رسد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here