ارزش کارت انس حقانی در بازی ارگ و طالبان

0
1143

چهارشنبه ۲۴ دلو ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۴
ارزش انس حقانی به ویژه اکنون که در ترکیب هیأت مذاکره کننده طالبان قرار گرفته، در نزد آن گروه و نیز شبکه حقانی بسیار بالاست و بعید نیست که آنها برای آزادی او، پیش شرط دولت برای مذاکرات مستقیم را بپذیرند.
ارزش کارت انس حقانی در بازی ارگ و طالبان

گروه طالبان، تیم جدیدی را برای مذاکره با نمایندگان امریکا معرفی کرد.

در خبرنامه این گروه آمده: با توجه به اهمیت مذاکرات با امریکا، ملاهبت‌الله اخندزاده هیات جدید را به رهبری ملا برادر؛ معاون سیاسی او تعیین کرده است.

این تیم ۱۴ نفری است و در بین آنها نام انس حقانی هم دیده می‌شود.

انس حقانی در میزان سال ۱۳۹۳ زمانی که فرد شماره دوم شبکه حقانی بود، از سوی ریاست امنیت ملی بازداشت شد و تاکنون در زندان این نهاد به سر می‌برد.

طالبان گفته او یکی از اعضای مهم تیم مذاکره کننده طالبان است و باید رها شود.

اما ریاست امنیت ملی گفته که انس حقانی در زندان است و حکومت مکلف به تطبیق قانون است و کسانی که در مقابل مردم افغانستان مرتکب جرم شده‌اند، بر اساس قوانین نافذه در مورد آنها تصمیم گرفته می‌شود.

ریاست امنیت ملی تأکید کرده که “مردم افغانستان در رابطه به اجرای عدالت مطمئن باشند.”

اینکه رهبر طالبان با قرار دادن نام یک زندانی فوق العاده مهم در لیست تیم ۱‍۴ نفره آن گروه برای مذاکره با امریکا، چه هدفی را اراده کرده است، مشخص نیست؛ اما این تصمیم، به دولت افغانستان به عنوان مرجعی که انس حقانی را در اختیار دارد، این فرصت استثنایی و سرنوشت ساز را اعطا می کند که با استفاده از کارت انس حقانی، طالبان را وادار به پذیرش حضور نمایندگان حکومت در روند گفتگوهای صلح کند؛ خواسته ای که تاکنون بنا به هر دلیلی، گروه طالبان، زیر بار پذیرش آن نرفته اند.

کابل می داند که انس حقانی هم برای طالبان و هم برای شبکه مخوف حقانی، یک عنصر کلیدی و فوق العاده مهم محسوب می شود. قرار دادن او در ترکیب هیأت مذاکره کننده طالبان، از سوی ملا هبت الله هم نشانگر اهمیت شبکه حقانی برای آن گروه است؛ اما تا زمانی که او در زندان دولت افغانستان به سر می برد، طالبان و شبکه حقانی، قادر به بهره گیری از فرد شماره دوم این شبکه در روندهای سیاسی و گفتگوهای صلح نیستند.

اعلامیه ریاست امنیت ملی افغانستان در واکنش به حضور نام انس حقانی در ترکیب هیأت مذاکره کننده طالبان، اگرچه نشان می دهد که دولت افغانستان، مصمم است او را همچنان در زندان نگه دارد و چه بسا، به مردم افغانستان وعده می دهد که عدالت بر او تطبیق خواهد شد؛ اما اشرف غنی، پیشتر آمادگی اش را برای تبادل زندانی با طالبان، ابراز داشته است.

نکته ای که در زمینه تبادل زندانی باید مورد توجه قرار بگیرد، این است که برای دولت افغانستان، هیچ اهمیتی ندارد که چه تعداد از مردم عادی یا نیروهای امنیتی، در زندان های طالبان، زندانی هستند و چه سرنوشتی در انتظار آنهاست؛ زیرا دولتی که پیش از این، آگاهانه نسبت به قتل عام های فجیع مردم و نیروهای امنیتی به دست طالبان و شبکه حقانی، سکوت و چشم پوشی پیشه کرده، به سادگی می تواند از کنار زندانیان اسیر در نزد طالبان هم بگذرد؛ اما دولت می خواهد با چراغ سبز و انعطاف نشان دادن درباره آزادی زندانیان طالبان، از آن گروه، امتیازهای سیاسی در حوزه گفتگوهای صلح بگیرد. این رویه، پیش از این، در دوره کرزی هم دنبال می شده است. او بارها هزاران زندانی طالبان را بدون هیچ تبادلی، از زندان های دولت و خارجی ها آزاد کرد که شماری از آنها دوباره به میدان های جنگ بازگشتند. دولت کرزی امیدوار بود که با استفاده از این سیاست، طالبان را به گفتگوهای صلح ترغیب کند. اکنون اشرف غنی هم می خواهد از همان سیاست پیروی کند؛ با این تفاوت مهم که ارزش انس حقانی به ویژه اکنون که در ترکیب هیأت مذاکره کننده طالبان قرار گرفته، در نزد آن گروه و نیز شبکه حقانی بسیار بالاست و بعید نیست که آنها برای آزادی او، پیش شرط دولت برای مذاکرات مستقیم را بپذیرند.

اگر این مهم، محقق شود، تردیدی وجود ندارد که اعلامیه امنیت ملی، نادیده گرفته خواهد شد و انس حقانی به تیم مذاکره کننده طالبان خواهد پیوست.

نکته دیگری که جدیت وعده امنیت ملی درباره تطبیق عدالت بر انس حقانی را مورد پرسش قرار می دهد، امتناع آگاهانه دولت از محاکمه او در طول این سال هاست. این در حالی است که پس از هر رویداد خونبار منسوب به شبکه حقانی در افغانستان به ویژه حمله مهیب، مرگبار، تکان دهنده و جنایتکارانه چهارراهی زنبق که به مرگ و زخمی شدن صدها فرد ملکی انجامید، شمار زیادی از مردم و فعالان سیاسی و امنیتی افغانستان، خواستار محاکمه علنی و عادلانه انس حقانی شدند؛ اما دولت هرگز به این خواسته ها توجهی نکرد.

با این حال، موضوعی که موفقیت دولت در بهره گیری از کارت انس حقانی برای وادار کردن طالبان به پذیرش گفتگوهای مستقیم را با تردید رو به رو می کند، تجربه آزادی ملا برادر است. ملا برادر هم در نتیجه تلاش ها و فشارهای سیاسی دولت افغانستان آزاد شد، به این امید که با آزادی او، یخ رابطه میان کابل و کویته آب شود و طالبان به گفتگوهای مستقیم با ارگ، حاضر شوند؛ اما اکنون که ملا برادر نه تنها آزاد شده؛ بلکه رییس هیأت جدید طالبان برای گفتگوهای صلح هم تعیین گردیده، خبری از تحقق این آرزوی کابل نیست. بنابراین، کابل نگران است که انس حقانی را هم آزاد کند؛ اما طالبان بازهم حاضر به گفتگوی مستقیم نشوند.

علی موسوی – جمهور

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here