دو پیلوت مولداویایی به کمک روسیه از اسارت طالبان آزاد شدند

0
1305

آژانس خبری روسی انترفکس گزارش داده است که روسیه توانسته به آزادی دو پیلوت مولداویایی از چنگ طالبان موفق شود. این پیلوت‌ها حدود سه سال پیش در یک پرواز هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان به دست طالبان افتاده بودند.

    

Afghanistan Taliban Kämpfer in der Ghazni Provinz (Reuters)جنگجویان طالبان (آرشیف)

در اواخر سال ۲۰۱۵ بعد از فرود اضطراری یک هلیکوپتر در ولایت فاریاب در شمال افغانستان، ۱۸ تن به شمول دو شهروند مولداویا توسط طالبان به گروگان گرفته شدند. حالا مقام‌های مولداویا از آزادی این دو پیلوت خبر می‌دهند.

روسیه که به صورت رسمی طالبان را یک سازمان تروریستی درجه بندی کرده است، هفته گذشته میزبان یک هیئت ده نفری این گروه و ده‌ها تن از چهره‌های سیاسی افغانستان به شمول حامد کرزی رئیس جمهور پیشین این کشور بود. آن‌ها در این نشست راجع به پروسه صلح صحبت کردند.

ایگور دودون، رئیس جمهور مولداویا از آزادی دو پیلوت کشورش از چنگ طالبان به کمک روسیه خبر داده است. او روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: «در آخر این هفته یا اوایل هفته آینده به مسکو می‌روم تا با این پیلوت‌ها به کشور برگردم.»

دودون که میان مولداویا و مسکو مناسبات نزدیکی ایجاد کرده است، دو هفته پیش با رئیس جمهور ولادیمیر پوتین در روسیه دیدار و گفتگو نمود.

به گزارش خبرگزاری «آی پی ان» مولداویا، رئیس جمهور دودون گفته است: «آزادی این پیلوت‌ها تنها به خاطر کمک فراهم شده از جانب رهبری فدراسیون روسیه صورت پذیرفت. رهبری روسیه به خواست شخصی خودم پاسخ داد.»

همزمان با نشر گزارش‌های مبنی بر این که ایالات متحده امریکا می‌خواهد حضور نیروهای نظامی خود را در افغانستان کاهش دهد، روسیه در تلاش گسترش نقش خود در پروسه صلح افغانستان است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here