یات طالبان با مقام‌های ازبکستان در تاشکند دیدار کرد

0
1340

هیات طالبان با مقام‌های ازبکستان در تاشکند دیدار کرد

 

  • 12 اوت 2018 – 21 مرداد 1397
طالبانحق نشر عکسAFP
Image captionهیئتی از دفتر سیاسی طالبان در قطر به ازبکستان رفت

هیئتی از دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر به ازبکستان رفته و با مقام‌های عالی‌رتبه این کشور ملاقات کرده‌اند.

محمد سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در اعلامیه‌ای گفته است که در این سفر در باره موضوعات “حمل و نقل و انرژی” گفت‌وگو شده است.

این سفر پنج روزه به تاریخ هفت آگست (۱۶ اسد/ مرداد) انجام شده است.

وزارت خارجه ازبکستان هم سفر نمایندگان گروه طالبان را تائید کرده است. در وب‌سایت این وزارت آمده که هیئت طالبان با عبدالعزیز کاملوف، وزیر خارجه دیدار و دو طرف درباره چشم‌انداز روند صلح در افغانستان تبادل نظر کردند.

سخنگوی دفتر طالبان هم گفته که این هیئت به رهبری شیر محمدعباس استانکزی، رئیس دفتر سیاسی طالبان با وزیر خارجه ازبکستان و عصمت‌الله ارگاشف، نماینده ویژه ازبکستان در امور افغانستان دیدار کرده‌اند.

به گزارش رویترز و به نقل از محمد سهیل شاهین هیئت طالبان در مورد “پروژه‌های ملی” مانند تأمین امنیت خطوط برق و راه آهن صحبت کرده‌اند.

آقای شاهین گفته که دو طرف درباره “عقب‌نشینی” نیروهای خارجی و چگونگی دستیابی به صلح در افغانستان هم تبادل نظر کردند.

این نخستین بار است که اعلام می‌شود یک هیات از گروه طالبان با مقامات ازبکستان دراین کشور دیدار می‌کند. با آنکه در گذشته ازبکستان یکی از شدیدترین مخالفان گروه طالبان در افغانستان بود و سیاست به شدت بسته را دنبال می‌کرد، اما در سال‌های اخیر این کشور دیپلماسی فعالتری را در منطقه و در مورد افغانستان دنبال می‌کند.

ازبکستانحق نشر عکسARG
Image captionدر نشست تاشکند در مورد افغانستان، علاو بر روسای جمهوری افغانستان و ازبکستان، نمایندگان کشورهای آمریکا، روسیه، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، سازمان ملل، بریتانیا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، هند، پاکستان، ایران، تاجیکستان، قزاقستان و قیرقیزستان نیز حضور داشتند

تاشکند پایتخت ازبکستان امسال میزبان نشست صلح افغانستان بود که از طالبان نیز برای شرکت در آن نشست دعوت شده بود.

گفت‌وگوی طالبان با مقام‌های ازبکستانی در حالی انجام می‌شود که دو هفته پیش این گروه تائید کرد که با یک دیپلمات ارشد آمریکایی مستقیم مذاکره کرده‌اند.

یک مقام مسئول طالبان در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی، طرف آمریکایی را آلیس ولس، معاون دستیار مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا معرفی کرده و مذاکرات انجام شده را “بسیار مهم” دانسته است.

تحولات اخیر به دنبال آتش‌بس بی‌سابقه‌ سه روزه‌ای به وقوع می‌پیوندد که در اواخر ماه جوزا (خرداد) و به مناسبت عید فطر در افغانستان برقرار شده بود. این آتش‌بس از سوی طرفین جنگ رعایت شد؛ اما بلافاصله پس از پایان آن جنگ دوباره آغاز شد.

در همین حال طالبان جمعه گذشته ( ۱۹ اسد/مرداد) حملات گسترده‌ای را از دست‌کم سه جهت بر شهر غزنی آغاز کردند. بر اساس برخی گزارش‌ها این جنگ تاکنون (یک‌شنبه ۲۱ اسد/مرداد) ادامه دارد.

به نظر می‌رسد که همزمان با جدی شدن گفت‌وگوها میان آمریکا و طالبان، این گروه حملات خود را تشدید کرده است تا در روند مذاکرات تصور نشود که از موضع ضعیف گفت‌وگو می‌کند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here