همسر اشرف غنی در گفت‌وگو با رسانه اسرائیلی: ضرورتی به تغییر دین ندارم/حمایت پشتون‌ها برای پیروزی کافی است

0
1211

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «رولا غنی» بانوی اول افغانستان در گفت‌وگو با رسانه اسرائیلی «بریکینگ اسرائیل نیوز» درباره مسیحی و لبنانی بودنش گفت: بدون تغییر دین خود با رئیس جمهور (اشرف غنی) ازدواج کردم و از این موضوع خرسند هستم؛ با احترام به همه مسلمانان نیازی برای تغییر دین وجود ندارد.

وی افزود: من به همه قوانین ملی و بین‌المللی برای مردم افغانستان احترام می‌گذارم و درباره اینکه دیگران درباره من چه می‌گویند اهمیتی نمی‌دهم.

همسر رئیس جمهور افغانستان در پاسخ به پرسش دیگری درباره وضعیت دموکراسی و آزادی در افغانستان نیز گفت: مردم افغانستان هنوز وارد دایره دموکراسی نشده‌اند و در شرایط سنتی زندگی می‌کنند. آزادی در افغانستان عمق لازم را ندارد و مردم همچنان درگیر محدودیت‌های دینی و قومی هستند و برای رهایی از این چنین اختلافاتی به اعمال دموکراسی نیازمند هستند.

وی ادامه داد: نخبگان دینی و سیاسی افغانستان بزرگترین موانع بر سر حرکت مردم محسوب می‌شوند و امیدوارم چنین موانعی در کوتاه‌ترین زمان ممکن از بین برود؛ اگرچه که این بسیار مشکل و غیرممکن بنظر می‌رسد.

رولا غنی که در شناسنامه الکترونیک خود دین خود را اسلام و قومیت خود را نیز پشتون ذکر کرده درباره وضعیت جمعیتی افغانستان و وضعیت فرهنگی این کشور گفت: پشتون‌های افغانستان بومی‌ترین ساکنین سرزمین افغانستان هستند و اکثریت جمعیت کشور را نیز تشکیل می‌دهند. پشتون‌ها مردمی متمدن و با سابقه تمدنی چند هزار ساله هستند و کسانی که در جغرافیای افغانستان زندگی می‌کنند با افتخار باید خود را افغان و پشتون بنامند.

وی افزود: حمایت پشتون‌ها برای موفقیت آسان یک فرد در انتخابات کافی است. دیگر اقوام مانند ازبک‌ها، تاجیک‌ها و هزاره‌ها تنها با اتکا به خود قادر به انجام چنین کاری نیستند.

رولا غنی ادامه داد: دموکراسی ضعیف و عدم احترام به قوانین دموکراسی در افغانستان سبب شده تا دیگر اقلیت‌ها این حقیقت را نادیده گرفته و برای تحمیل برتری خود با توسل به اسلحه و خشونت تلاش کنند. در هر کشوری اگر حاکمیت در دست اکثریت جامعه نباشد کشور دچار بحران و خشونت شده و در آستانه فروپاشی قرار می‌گیرد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here