چرا قواماندان قطعات کوماندو نقش کوماندو هارا در گرفتاری وشکنجۀ نظام الدین قیصاری انکار میکند

0
1957

چرا قواماندان قطعات کوماندو نقش کوماندو هارا در گرفتاری وشکنجۀ نظام الدین قیصاری انکار میکند

 

  • 16 ژوئیه 2018 – 25 تیر 1397
افغانستانحق نشر عکسARG
Image captionژنرال بسم الله وزیری، فرمانده نیروهای کماندوهای افغانستان دست داشتن نیروهای تحت امرش را در بازداشت آقای قیصاری رد کرد.

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که کماندوهای ارتش در بازداشت نظام‌الدین قیصاری، نماینده ویژه ژنرال عبدالرشیم دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان در ولایت فاریاب شرکت نداشته‌اند.

محمد رادمنش، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که بازداشت آقای قیصاری توسط کماندوهای ارتش انجام نشده و این نیروها در این حادثه شامل نبوده‌اند.

دستگیری نظام‌الدین قیصاری در دو هفته گذشته موجب اعتراضات گسترده در فاریاب و چندین ولایت دیگر در شمال افغانستان شده است و معترضان خواهان آزادی آقای قیصاری و بازگشت ژنرال دوستم از ترکیه شده‌اند.

معترضان چندین شاهراه کلیدی و گذرگاه‌های مرزی را در شمال افغانستان برای چندین روز بستند و دفاتر دولتی را مسدود کردند.

اعتراضات در فاریابحق نشر عکسREUTERS
Image captionبازداشت آقای قیصاری در دو هفته گذشته باعث تظاهرات اعتراضی در ولایت‌های شمالی افغانستان شده و انتقادهای شدید را متوجه نیروهای ویژه ارتش کرده بود.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان برخورد خشونت‌آمیز نظامیان را با محافظان آقای قیصاری “جرم” دانست و گفت که باید از افرادی که در این روند اشتراک داشته پرسیده شود و این رفتار ربطی به نیروهای ارتش ندارد و نمی‌تواند وجهه این نیروها را خدشه‌دار کند.

در روزهای گذشته نوار تصویری از زمان بازداشت محافظان آقای قیصاری منتشر شد که در آن سربازان با دستگیرشدگان بد رفتاری می‌کنند و آنان را مورد آزار و اذیت و لت و کوب قرار می‌دهند.

آقای راد منش نیز گفت که بدرفتاری با این محافظان در محدوده واحد ارتش که آنان در آن محل بازداشت شده‌اند، انجام نشده و نیروهای ارتش این افراد را فقط دستگیر و به ریاست امنیت ملی افغانستان تسلیم داده و این بدرفتار نیز در محل دیگری اتفاق افتاده است.

سپاه/قول اردوی ۲۰۹ شاهین در بیانیه‌ای در زمان دستگیری آقای قیصاری اعلام کرد که “او با یک روی‌کرد قلدرمابانه زبان به اهانت و توهین گشود … که با عمل کرد سریع نیروهای امنیتی و خاصتا قطعات خاص قهرمان، شخص نظام الدین و افرادش دستگیر وجهت تحقیق به مراجع عدلی و قضایی در مرکز فرستاده شد.”

هفته گذشته تصاویری در شبکه‌های اجتماعی که گفته می‌شود متعلق به رویداد بازداشت قیصاری و محافظانش است، منتشر شد. در این تصاویر افرادی دست بسته و تیرخورده بر روی زمین افتاده‌اند. در کنار آن تصاویر ویدئویی نیز منتشر شد که نشان می‌داد سربازانی که محافظان آقای قیصاری را بازداشت کرده، رفتار خشن دارند.

هم‌رسانی این تصاویر در شبکه‌های اجتماعی باعث واکنش‌های تند در مقابل نیروهای ویژه و بخصوص کماندوهای ارتش شد. این واکنش‌ها باعث شده که وزارت دفاع و فرمانده نیروهای کماندو حضور این نیروها را در بازداشت آقای قیصاری رد کنند.

افغانستانحق نشر عکسFB
Image captionهم‌رسانی این تصاویر واکنشهای زیادی را در شبکه‌های اجتماعی افغانستان همراه داشت.

ژنرال بسم الله وزیری، فرمانده نیروهای کماندو نیز در واکنش به این خبرها گفته که تاکنون دستور بازداشت هیچ کسی را از افراد ارشدش دریافت نکرده‌است.

در نوار تصویری که از او همرسانی شده، گفته که خود او نیز به عنوان فرمانده کماندوهای ارتش به هیچ کسی دستور نداده که کسی “سرباز و یا یک فرد افغان را به لگد بزند” و نیروهای کماندو در مسایل داخلی و کوچک خود را درگیر نخواهند کرد.

آقای وزیری افزوده که اگر رهبری حکومت وحدت ملی افغانستان به او امر “اصولی و قانونی” بدهد، او از آن اطاعت خواهد کرد و آنرا اجرا می‌کند.

او گفته که کماندوهای ارتش در بازداشت قیصاری و حوادث اخیر ولایت فاریاب نقش نداشته‌اند، ولی از یونیفورم نیروهای کماندو سوءاستفاده می‌شود که به مسئولان ارشد افغانستان اطلاع داده شده‌ است.

آقای وزیری با انتقاد از نمایندگان مجلس افغانستان گفته که محافظان آنان بدون اینکه عضو کماندوهای ارتش افغانستان باشند، از یونیفورم آنان استفاده نادرست می‌کنند.

افغانستانحق نشر عکسARG
Image captionنیروهای کماندو به دلیل رفتار حرفه‌ای شان درمیان مردم افغانستان از محبوبیت برخوردارند.

او گفته که نیروهای کماندو عملی را انجام نخواهند داد که باعث سر افکندگی شود.

نیروهای کماندو به دلیل برخورد حرفه‌ای آنان در چند سال گذشته میان مردم افغانستان از محبوبیت زیادی برخوردار شده‌اند، ولی در روزهای گذشته تصاویری از بدرفتاری با محافظان آقای قیصاری نشر شد که مردم مدعی بودند این کار را نیروهای کماندو انجام داده و رئیس جمهوری افغانستان به شدت مورد انتقاد قرار گرفت نیروهای کماندو نباید برای “مقاصد سیاسی” مورد استفاده قرار بگیرد.

بعد از نشر این تصاویر اعتراض‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی نسبت به نیروهای ارتش و بخصوص نیروهای کماندو مطرح شد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here