معترضان در شمال افغانستان دفاتر کمیسیون انتخابات فاریاب و سرپل را بستند

0
2470

معترضان در شمال افغانستان دفاتر کمیسیون انتخابات فاریاب و سرپل را بستند

افغانستان
Image captionمعترضان امروز دفتر کمیسیون انتخابات را در ولایت فاریاب بستند

کمیسیون انتخابات افغانستان تایید کرده که معترضان در شمال این کشور دفاتر کمیسیون انتخابات را در شهرهای میمنه و سرپل بسته‌اند.

بشیر احمد ته ینج، عضو پارلمان افغانستان و یکی از سازماندهندگان تظاهرات شمال افغانستان می‌گوید، عدم توجه به خواست آنان به اعتراض‌ها “رنگ و بوی دیگری” خواهد داد.

خواست اصلی تظاهرات کنندگان که در ۹ روز گذشته با حضور در خیابان‌های چندین شهر بر آن تاکید کرده‌اند، رهایی نظام‌الدین قیصاری و بازگشتن ژنرال دوستم از ترکیه به افغانستان است.

آقای قیصاری که شامگاه دوشنبه یازدهم سرطان در جریان یک نشست امنیتی در میمنه به دست نیروهای ویژه دستگیر و به کابل منتقل شد، فرماندهی نیروهای مردمی علیه طالبان را در فاریاب برعهده داشت و در عین حال نماینده خاص ژنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان نیز بود.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری به بی‌بی‌سی گفت: “با بازگشت رئیس جمهور و رئیس اجرایی از نشست سران ناتو در بروکسل، خواست معترضان بررسی خواهد شد.”

آقای مرتضوی گفت با توجه به اینکه آسیب‌پذیری‌های از نظر امنیتی وجود دارد، امیدواریم روند جاری تظاهرات به “آسیب‌پذیری بیشتر” نیانجامد.

افغانستان
Image captionمعترضان دست به بستن راه‌ها زدند

تظاهرکنندگان بعد از بازداشت نظام الدین قیصاری توسط نیروهای ارتش و انتقال او به کابل، به خیابان‌های شهر میمنه آمدند و بعد دامنه این تظاهرات تا ولایت تخار در شمال شرق افغانستان گسترش یافت.

خواست اصلی معترضان آزادی بدون قید و شرط نظام الدین قیصاری و بازگشت عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری به کشور است، که از حدود یک سال تاکنون در کشور ترکیه به سر می‌برد. نزدیکان آقای دوستم مدعی هستند که دولت مانع بازگشت او به افغانستان است.

در نهمین روز نیز تظاهرکنندگان شعار “مرگ بر رئیس جمهور” سر دادند و کناره‌گیری او شدند.

در شهر تالقان، مرکز ولایت تخار در شمال‌شرق افغانستان معترضان خیمه تحصن خود را از میدان اصلی شهر به مقابل نمایندگی وزارت دارایی (مستوفیت) منتقل کردند.

شماری این تحصن کنندگان که به ده‌ها نفر می‌رسند، لباس سفید و کفن مانند به تن کرده‌اند و می‌گویند “تا مرگ از خواست‌شان منصرف نخواهند شد.”

افزایش بهای مواد نفتی

ادامه تظاهرات در ولایت‌های شمالی افغانستان باعث شده که چند گمرک مهم تجاری از جمله آقینه در ولایت فاریاب، حیرتان در ولایت بلخ و شیرخان بندر در ولایت قندوز قسما بسته شوند.

اتاق‌های تجارت افغانستان اعلام کرده که در یک هفته گذشته، قیمت مواد نفتی (سوخت) در بازارهای افغانستان حدود ده درصد افزایش یافته است.

اتاق‌های تجارت می‌گوید “به دلیل مسدود شدن راه‌ها به دست معترضان” ده‌ها کامیون حامل کالاهای وارداتی در گمرک‌ها متوقف مانده‌اند و بازرگانان افغان مدعی هستند که به آنان زیان رسیده‌است.

اعتراض هزاران نفر به بازداشت نماینده ژنرال دوستم در فاریاب افغانستان

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here