معترضان در فاریاب دروازه هاى برخى ادارات دولتى را بستند

0
1458

معترضان در فاریاب دروازه هاى برخى ادارات دولتى را بستند

سه شنبه 5 سرطان 1397/

 

میمنه (پژواک،۴سرطان ٩٧): شمارى از باشندگان ولایت فاریاب، در اعتراض به ناامنى ها دراین ولایت؛ با برپایى خیمه هاى تحصن، دروازه هاى برخى از ادارات کلیدى دولتى را بستند.
این خیمه هاى تحصن را اعضای شبکه نهاد های جامعه مدنی، بیجا شده گان و متضررین جنگ در ولسوالی ها و باشنده گان شهر میمنه به ارتباط mandegar-3افزایش نا امنی ها، سقوط ولسوالی ها، محاصره و افزایش تلفات نیرو های امنیتی، مسدود بودن شاهراه میمنه – مزار و کابل در مقابل ساختمان ولایت، دفتر یوناما، ریاست امنیت ملی و چهار راهی قوماندانی برپا کرده اند.
تحصن کننده گان، رهبران حکومت مرکزى را در رابطه به وخامت اوضاع امنیتی فاریاب، به بی پروایی متهم کرده و می گویند که ده ولسوالی در معرض سقوط قرار دارد، صرفاً ساختمان ولسوالی و قوماندانی ها در اختیار دولت است؛ آنهم در محاصره اند.
به گفته آنان، شاهراه میمنه – مزار و کابل مسدود است، پایگاه ها و ده ها پوسته امنیتی در مسیر شاهراه با تمام امکانات و تجهیزات نظامی به دست طالبان افتاده است و پرسونل پوسته ها کشته و زخمی شدند، طالبان به کمربند های شهر میمنه رسیده اند، مردم نگران آینده جان و مال خود می باشند.
شاه محمد نجوا فعال جامعه مدنی ولایت فاریاب گفت که هدف از راه اندازى این اعتراض ها تامین امنیت است و باشندگان این ولایت از حکومت مرکزی به جز امنیت، تصفیه ولسوالی ها از وجود مخالفین و بازگشایی شاهراه میمنه- مزار چیزی دیگر نمی خواهند.
صبغت الله سیلاب معاون شوراى ولایتى فاریاب و یکى از معترضان دیگر گفت که قطعاً در پی براندازی دولت نیستند؛ زیرا این دولت را با رای خود شان ساخته اند؛ اما اگر به خواست های شان توجه نشود عملیات تصفیه ولسوالی ها، و شاهراه باز نشود به تحصن ادامه داده تمام ادارات و موسسات را می بندند.
اما عبدالمقیم راسخ سرپرست مقام ولایت فاریاب گفت که عملیات تصفیوی ولسوالی ها و بازگشایی شاهراه از زمین و هوا بر اساس دستور رئیس جمهور، از ولسوالی شیرین تگاب آغاز شده عنقریب به ولسوالی خواجه سبزپوش می رسد و شاهراه باز خواهد شد.
راسخ گفت که جامعه مدنی، دیروز طی مکتوبی گفته بودند که اگر تا روز یکشنبه عملیات بازگشایی شاهراه و نجات محاصره شده گان در خواجه سبز پوش آغاز نشود، آنها با برپایی خیمه ها دست به تحصن مى زنند؛ در حالیکه عملیات روز یکشنبه آغاز شده و نیروهای امنیتی، از شیرین تگاب جانب میمنه پیشروی دارند.
اما به گفته وى، معترضان دیشب خیمه ها را در جاده های شهر بر افراشتند و مشکلاتی را به ادارات دولتی و مردم وجود آوردند.
موصوف به تحصن کننده گان اطمینان می دهد که تا فردا شاهراه میمنه – مزار باز خواهد شد و ولسوالی ها از وجود مخالفین پاکسازی می گردد.
سرپرست ولایت فاریاب، از تحصن کننده ها و مردم میمنه خواست که خیمه های خود را بردارند و نظم و امنیت که در شهر حاکم است از سوی طالبان و فرصت طلبان اخلال نشود.
او افزود که امروز، دفتر ولایت، شاروالی میمنه، ریاست امنیت ملی، مستوفیت فاریاب و چندین اداره دیگر که در ساحه خیمه های برپا شده قرار داشتند، تعطیل بودند؛ این کار زیان هایی را در بر خواهد داشت.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here