تمدید آتش‌بس؛ بهانه عربستان سعودی برای مداخله در روند صلح افغانستان

0
1231

تمدید آتش‌بس؛ بهانه عربستان سعودی برای مداخله در روند صلح افغانستان

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم، پس از تلاش‌های ناکام عربستان سعودی برای برگزاری نشست علمای جهان اسلام برای تضعیف جایگاه طالبان این بار پادشاه عربستان سعودی از روند صلح حمایت کرده است.

در حالیکه کارشناسان باوردارند طالبان و دولت افغانستان تنها زمانی می‌توانند به صلح دست یابند که کشورهای خارجی از مداخله در روند صلح خودداری کنند اما عربستان سعودی به تلاش برای مداخله در این روند ادامه می‌دهد.

اخیرا «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی با صدور بیانیه‌ای خواستار تمدید آتش‌بس طالبان با دولت افغانستان شده و از اقدامات اخیر دولت افغانستان در این راستا اعلام حمایت کرد.

پادشاه عربستان سعودی تاکید کرده است که آتش‌بس طالبان با دولت افغانستان باید برای زمان طولانی تری تمدید شود تا به دو طرف فرصت تلاش برای برقراری صلح را بدهد.

در چند ماه گذشته عربستان سعودی از طریق دیدار با مقامات آمریکایی و افغان تلاش کرده است تا جایگاه خود را در معادلات افغانستان از طریق مداخله در روند صلح این کشور تثبیت کند.

مقامات عربستان سعودی با مقامات آمریکایی، امارات و افغانستان نشست مشترکی را برگزار کردند و پس از آن در اسفندماه سال جاری نیز مقامات سعودی با برخی از مقامات آمریکایی از جمله وزیر دفاع آمریکا درباره روند صلح افغانستان دیدار و گفت‌وگو کردند.

ظاهرا مقامات عربستان، امارات و آمریکا بر ایجاد مکانیسمی مشترک برای پیشبرد روند صلح با مقامات دولت افغانستان به توافق رسیدند اما جزئیات این توافق هرگز رسانه‌ای نشد.

برخی از رسانه‌ها نیز اخیرا از تغییر تدریجی رویکرد عربستان سعودی در قبال طالبان و تلاش برای اثرگذاری در روند صلح افغانستان خبر دادند.

نشریه مشهور دیپلمات نیز ماه گذشته در گزارشی از تلاش عربستان سعودی برای تضعیف طالبان از طریق اعمال فشارهای دیپماتیک در هماهنگی با واشنگتن خبر داده بود.

این نشریه افشا کرد که محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان برای ایجاد شکاف بین رده‌های مختلف طالبان، مذاکراتی را با «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا انجام داده است.

بر اساس طرح مشترک عربستان سعودی و آمریکا قرار است «پایگاه‌های امن» در افغانستان برای عناصری از طالبان که خواستار ورود به مذاکرات صلح با دولت کابل هستند ایجاد شود.

«محمدصالح الغفیلی» مشاور امنیت ملی عربستاان سعودی نیز چند روز پیش در تماس تلفنی با «حنیف اتمر» همتای افغان خود به لزوم اجرایی شدن مکانیسمی مشترک در روند صلح تاکید کرده بود.

این در حالی است که دولت افغانستان تا کنون از مکانیسم مشترک افغانستان، عربستان و امارات که برای کشاندن طالبان به میز مذاکرات ایجاد شده جزئیاتی ارائه نکرده است.

با این حال، بسیاری از کارشناسان افغان بر این باورند که نقش آفرینی عربستان سعودی در روند صلح افغانستان به ضرر این کشور بوده و نمی‌تواند به برقراری صلح در این کشور کمک کند

از سوی دیگر نیز ذهنیت مثبتی از قصد و نیت عربستان سعودی در کشورهای منطقه وجود ندارد پس برجسته سازی نقش عربستان در روند صلح می‌تواند موجب تشدید رقابت‌های منطقه‌ای در بحران افغانستان شود.

طالبان نیز پیش از این با انتقاد از سیاست‌عربستان سعودی از این کشور خواسته بود تا به عنوان یک کشور مسلمان نقش سازنده را در افغانستان در پیش گیرد.

برخی از کارشناسان بر این باورند که سعودی به منظور حمایت از داعش در افغانستان علیه طالبان موضع گرفته است و طرفدار برقراری صلح در افغانستان نیست.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here