تلاش برای ایجاد منطقه امن برای دولت و طالبان جریان دارد

0
1426

والی پکتیا: تلاش برای ایجاد منطقه امن برای دولت و طالبان جریان دارد

 

  • 22 ژوئن 2018 – 01 تیر 1397
افغانستانحق نشر عکسPAKTIA MEDIA CENTER
Image captionشمیم کتوازی، والی پکتیا به بی‌بی‌سی گفت که در بخش جنوب شرق این صحبت از طریق بزرگان اقوام با افراد طالبان ادامه دارد.

والی ولایت جنوب‌شرقی پکتیا می‌گوید تلاش‌های جریان دارد تا این ولایت به عنوان یک منطقه امن و محلی برای گفت‌وگوهای صلح میان گروه طالبان و حکومت افغانستان اعلام شود.

شمیم کتوازی، والی پکتیا به بی‌بی‌سی گفت که در بخش جنوب‌شرق افغانستان این صحبت‌ها از طریق بزرگان اقوام با افراد طالبان ادامه دارد. به گفته او، این بزرگان محلی بر دولت و مخالفان مسلح فشار آورده تا هر دو طرف شرایط خود را بیان کنند.

والی پکتیا گفت: “حکومت و طالبان باید مشخص کنند که برای چه هدف جنگ می‌کنند.”

به گفته آقای کتوازی، این بزرگان هم از طرف دولت و هم از طرف طالبان صلاحیت می‌گیرند تا این ولایت را “مکان صلح” اعلام کنند و بعدا این اقدام در دیگر ولایت‌ها نیز انجام شود.

او گفت که امیدواری وجود دارد که این هدف تحقق یابد.

گروه طالبان تاکنون در این باره ابراز نظر نکرده است.

افغانستانحق نشر عکسPAKTIA MEDIA CENTER
Image captionتصاویری که دفتر والی پکتیا از حضور نیروهای طالبان در شهر گردیز همرسانی کرده است.

امروز در ولسوالی جانی خیل ولایت پکتیا نیز صدها تن از بزرگان قومی، ساکنان محل و شماری از نمایندگان طالبان توافق کردند که آتش‌بس دایمی در این ولسوالی اعلام شده و به هیچ گروهی اجازه جنگ را ندهند.

به گفته آقای کتوازی، در تمام ولایت پکتیا تاکنون ۱۷ جلسه برای استقرار صلح در این ولایت برگزار شده که شامل تمام ولسوالی‌های این ولایت می‌شود و در ولسوالی جانی خیل تاکنون این نشست ادامه یافته است.

به گفته منابع محلی، نشست بزرگان قومی و مردم محلی در ولسوالی جانی بعد از نماز جمعه امروز برگزار شد و در این نشست توافقنامه صلح و آتش‌بس از سوی بزرگان قومی منطقه امضا و به والی پکتیا ارسال شد.

صبر خان، نماینده قوم “بل خیل” که در نشست صلح ولسوالی جانی خیل شرکت کرده بود، به بی‌بی‌سی گفت که طالبان هم در این نشست حضور داشتند و به برقراری آتش‌بس دایمی موافقت کرده‌اند.

او گفت: “حدود ۷۰۰ نفر جمع شده بودند. شماری از نماینده‌های طالبان که تعدادشان ۱۲ نفر بود در این نشست حضور داشتند. متن توافقنامه را به ولسوال سپردیم تا به والی برساند. پس از این در ولسوالی جانی خیل صلح تامین خواهد بود.”

جانی خیل از ولسوالی‌های مهم و استراتیژیک ولایت پکتیا است که هم مرز با کرم اجنسی در نزدیک خط مرزی دیورند است. کرم اجنسی یکی از پایگاه‌های مهم تحریک طالبان پاکستان به حساب می‌آید.

افغانستانحق نشر عکسPAKTIA MEDIA CENTER
Image captionدر روزهای عید فطر طالبان نیز به مرکز ولایت پکتیا آمده و همراه با مردم از عید فطر تجلیل کردند.

ولسوالی جانی خیل به دلیل موقعیت جغرافیایی و هم‌مرز بودن با ولایت خوست برای طالبان از ارزش حیاتی برخوردار است.

برخی از مقام‌های ولایتی افغانستان به بی‌بی‌سی گفته‌اند که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری، در یک ویدیو کنفرانس به همه والی‌ها دستور داده از ظرفیت‌های محلی برای استقرار به صلح و ادامه آتش‌بس استفاده کنند.

آقای غنی روز دوشنبه ۲۸ جوزا/خرداد با والی‌ها، فرماندهان لشکرها و فرماندهان بخشها و فرماندهان پلیس ولایت صحبت کرد.

دولت افغانستان از ۲۷ رمضان آتش‌بس یکجانبه اعلام ‌کرد و گروه طالبان نیز سه روز عید فطر را آتش‌بس اعلام کرد. در زمان آتش‌بس، شماری زیادی از افراد طالبان به شهرها آمدند و حتی شماری از آنها به دفاتر والی‌ها و سایر مقام‌های دولتی رفتند و با آنها دیدار کردند.

گفته می‌شود که دولت افغانستان تصمیم دارد اگر در یک منطقه فرماندهان محلی و طالبان بر سر آتش‌بس توافق کنند و از جنگ دست بکشند، نیروهای امنیتی افغان به افراد طالبان در آن محل حمله نکنند و درعوض به توسعه و ارایه خدمات اساسی بپردازند.

آتش بس دولت افغانستان با طالبان تمدید می‌شود یا نه

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here