اوزبیکستان حکومت افغانستان و طالبان را به گفتگوهای مستقیم صلح دعوت کرد

0
1493

اوزبیکستان حکومت افغانستان و طالبان را به گفتگوهای مستقیم صلح دعوت کرد

اوزبیکستان از حکومت افغانستان و گروه طالبان دعوت کرده است که در مذاکرات مستقیم در خاک این کشور سهم بگیرند. این درخواست بعد از آن انجام می‌شود که دو جانب جنگ افغانستان آتش بس موقتی اعلام کردند.

    

Schawkat Mirsijojew Premierminister Usbekistan (picture-alliance/dpa/Sputnik/A. Druzhinin)شوکت میرضیایف، رئیس جمهور اوزبیکستان

طالبان به طور غیرمنتظره از نیمه شب پنجشنبه هفته گذشته آتش بس سه روزه اعلام کردند. آن ها گفتند که به حملات بر نیروهای خارجی ادامه خواهند داد. این مهلت سه روزه با آتش بس هشت روزه ای که حکومت افغانستان اعلام کرده بود و تا چهارشنبه به طول می انجامد، همزمان شد.

وزیر خارجه اوزبیکستان گفت: «ازبکستان امیدواراست که آتش بس به مدت نامعلومی تمدید شود». این کشور بر فعالیت های دیپلوماتیک اش در منطقه افزوده و در ماه مارچ کنفرانس صلح افغانستان را برگزار کرد.

طالبان در این کنفرانس شرکت نکردند. اما وزارت خارجه اوزبیکستان گفت که با آن ها ارتباط برقرار کرده است و با اعضای ارشد طالبان دیدار داشته است.

در بیانیه این وزارت که در اواخر روز دوشنبه نشر شد، آمده است: «وزارت خارجه تایید می کند که در هر مرحله از پروسه صلح حاضر است همه شرایط لازم را برای برگزاری گفتگوهای مستقیم میان حکومت افغانستان و جنبش طالبان در خاک اوزبیکستان ایجاد کند».

اوزبیکستان می خواهد در سطح بین المللی تصویر بهتری از خود به جهانیان ارائه کند. رئیس جمهور شوکت میرضیایف، کمپاینی راه انداخته تا درهای این کشور ۳۲ میلیونی را به روی جهانیان بگشاید و پس از دهه ها انزوا و رکود، سرمایه گذاران خارجی را به این کشور جذب کند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here